Marta Nováková: Řetězce na posledním místě

13. července 2015, 08:19 - Marta Nováková
13. července 2015, 08:19

Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) ČR je druhým největším zaměstnavatelským svazem v Česku, který zastupuje přes šest tisíc podnikatelů, mimo jiné i velké obchodní řetězce s převažujícím prodejem potravinářského zboží. Tito obchodníci jsou v Česku významnými investory, plátci daní a rovněž velkými zaměstnavateli. V co největší míře se také snaží nabízet zákazníkům zboží od tuzemských výrobců a stejně tak se pokoušejí potraviny českého původu exportovat do zahraničí.

Nechme promluvit řeč čísel. Od počátku devadesátých let 20. století přesáhly investice deseti největších maloobchodníků 350 miliard korun. Osm největších obchodních řetězců v současnosti zaměstnává dohromady téměř 80 tisíc lidí. Objem exportu českých výrobků do zahraničí prostřednictvím řetězců dosahuje ročně desítek miliard korun. Podíl potravin od tuzemských výrobců a dodavatelů se u velkých řetězců pohybuje mezi 70 a 80 procenty. Je tohle snad zanedbatelný přínos národnímu hospodářství?

Neskrývám podiv nad tím, že v souvislosti s ostře sledovanou novelou zákona o významné tržní síle si na schůzku se zástupci řetězců udělal premiér Bohuslav Sobotka čas až poté, co návrh této diskutabilní novely schválila v prvním čtení Poslanecká sněmovna. A poté, co on sám další postup zkoordinoval s vedením české Agrární komory.

Jak je vidět, názor řetězců na celou problematiku zajímá zainteresované osoby až na posledním místě. Latiník by se ptal: Cui bono? Tedy: V čí prospěch?

Méně českého zboží

Každopádně jde o smutný signál českým investorům a všem dalším, které současná vláda intenzivně láká, aby do země vložili své finanční prostředky. Náš svaz, potažmo velké obchodní řetězce z pochopitelných důvodů novelu zákona o významné tržní síle odmítají. Stáváme se svědky politického obchodu, který se podle analýzy vypracované už v roce 2013 negativně dotkne spotřebitelů, odběratelů i českého státu. Politickým představitelům tedy evidentně nevadí, že obchodníci z obavy ze šikany začnou upřednostňovat zahraniční dodavatele před dodavateli českými.

Kvůli novele reálně hrozí, že velký dodavatel vytlačí toho menšího z trhu a že řetězce budou raději spolupracovat se zahraničními dodavateli, než by se nechaly šikanovat. Obchodníci v tomto případě velmi dobře vědí, kam do zahraničí pro jakýkoli konkrétní výrobek sáhnou. Výsledkem zpřísnění regulace bude fakt, že na pultech obchodů ubude českého zboží. Pro důkazy nemusíme chodit daleko. Přesně tak totiž dopadla snaha o tvrdou regulaci tržních sil na Slovensku či v Maďarsku.

Dá se předpokládat, že kvůli nejasnému znění novely bude vznikat spousta nesmyslných sporů, v nichž budou obchodníkům hrozit likvidační pokuty. Řetězce se právem podivují nad tím, co vlastně přesně je z jejich strany ve vztahu k dodavateli zakázáno. Při současném znění novely totiž nebude v jejich silách na tuto pro ně zcela kardinální otázku odpovědět.

Novela nepomůže

Není mi jasné, proč se nyní narychlo schvaluje novela s řadou právních vad a nepočká se na návrh směrnice Evropské komise. Česká republika touto novelou nepochybně zhorší také postavení svých výrobců potravin.

Zákon o významné tržní síle je špatný a ani chystaná novela na tomto stavu vůbec nic nemění. Rozhodně nic nezpřesňuje, zavádí nejistotu a negativně se odrazí v šíři nabídky českých potravin v obchodních řetězcích.

Autorka je prezidentkou Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR


Čtěte také:

ÚOHS: Novela zákona o významné tržní síle nebude mít dopad na ceny

Řetězce vytáhly do boje proti zákonu, který nahrává Agrofertu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít