Marksistické rady

 Páral 22. dubna 2015, 14:32  -  Pavel Páral
22. dubna 2015, 14:32

Tak živnostníci prý nedělají dobře, když do státního penzijního systému platí jen minimální částky, protože je pak čeká také minimální důchod, rozpovídala se v nedělní televizní debatě ministryně práce a sociálních věcí Marksová-Tominová. Drobní podnikatelé ji za radu jistě poděkují, ale to je tak všechno, co z toho může vzejít, protože v naprosté většině nemají v hlavě řezanku a dovedou si velmi dobře spočítat, jak každého, kdo platí vysoké pojistné státu, penzijní systém brutálně okrade.

Prostě náš nejrovnostářštější penzijní systém na světě je nastaven tak, že mohutně motivuje poplatníky, aby se placení pojistného vyhýbali i při riziku, že při kontrole zaplatí vysoké sankce. Je to dáno tím, že rozdíl mezi tím, co člověk přispěje a co dostane ve stáří je velmi markantní a tato vláda situaci slušně vydělávajících ještě podstatně zhoršila zrušením možnosti pomoci si v druhém penzijním pilíři.

Nízké příjmy se do penze započítávají celé, takže při odchodu do důchodu se životní úroveň příliš nemění. Ale z příjmu nad jedenáct tisíc se započítává pouhopouhých 26 procent. A to je opravdu mimo jakékoli hranice sociální solidarity.

Dobrovolně participovat na takovém nespravedlivém systému více, než je z hlediska zákona nutné, může jen extrémně sociálně cítící osoba, nebo analfabet.

Sociální katastrofa se blíží

A že to vše vede k situaci, že za pár let bude pro velkou část populace odchod do penze sociální katastrofou, je samozřejmě pravda. Na té však nemohou vůbec nic změnit nějaké řeči v televizi, ale pouze skutečná penzijní reforma, po níž bude zřetelný vztah mezi tím, co si poplatník momentálně utrhne od úst a tím, jakou bude mít životní úroveň ve stáří.

Pak do systému poteče i zřetelně více peněz, protože každý ví, že bude jednou starý a nějaký příjem bude potřebovat. Přesun výrazné části zdrojů pro výplatu penzí ze státního průběžného systému do individuálních úspor je pak nezbytnou součástí takových reforem, protože potom klesnou nároky na výplaty ze státního a zbyde více pro chudší.

Tato vláda však jde naprosto programově opačným směrem a stručně a jasně řečeno ničí stáří jak lidem s vysokými příjmy, tak těm chudým a ministryně Marksová-Tominová na tom má momentálně svůj lví podíl.


Čtěte další komntáře Pavla Párala:

Odyssea 2015

Miloš o ničem

Opravdové Palermo


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním…
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Technologie
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít