Marksistické rady

 Páral 22. dubna 2015, 14:32  -  Pavel Páral
22. dubna 2015, 14:32

Tak živnostníci prý nedělají dobře, když do státního penzijního systému platí jen minimální částky, protože je pak čeká také minimální důchod, rozpovídala se v nedělní televizní debatě ministryně práce a sociálních věcí Marksová-Tominová. Drobní podnikatelé ji za radu jistě poděkují, ale to je tak všechno, co z toho může vzejít, protože v naprosté většině nemají v hlavě řezanku a dovedou si velmi dobře spočítat, jak každého, kdo platí vysoké pojistné státu, penzijní systém brutálně okrade.

Prostě náš nejrovnostářštější penzijní systém na světě je nastaven tak, že mohutně motivuje poplatníky, aby se placení pojistného vyhýbali i při riziku, že při kontrole zaplatí vysoké sankce. Je to dáno tím, že rozdíl mezi tím, co člověk přispěje a co dostane ve stáří je velmi markantní a tato vláda situaci slušně vydělávajících ještě podstatně zhoršila zrušením možnosti pomoci si v druhém penzijním pilíři.

Nízké příjmy se do penze započítávají celé, takže při odchodu do důchodu se životní úroveň příliš nemění. Ale z příjmu nad jedenáct tisíc se započítává pouhopouhých 26 procent. A to je opravdu mimo jakékoli hranice sociální solidarity.

Dobrovolně participovat na takovém nespravedlivém systému více, než je z hlediska zákona nutné, může jen extrémně sociálně cítící osoba, nebo analfabet.

Sociální katastrofa se blíží

A že to vše vede k situaci, že za pár let bude pro velkou část populace odchod do penze sociální katastrofou, je samozřejmě pravda. Na té však nemohou vůbec nic změnit nějaké řeči v televizi, ale pouze skutečná penzijní reforma, po níž bude zřetelný vztah mezi tím, co si poplatník momentálně utrhne od úst a tím, jakou bude mít životní úroveň ve stáří.

Pak do systému poteče i zřetelně více peněz, protože každý ví, že bude jednou starý a nějaký příjem bude potřebovat. Přesun výrazné části zdrojů pro výplatu penzí ze státního průběžného systému do individuálních úspor je pak nezbytnou součástí takových reforem, protože potom klesnou nároky na výplaty ze státního a zbyde více pro chudší.

Tato vláda však jde naprosto programově opačným směrem a stručně a jasně řečeno ničí stáří jak lidem s vysokými příjmy, tak těm chudým a ministryně Marksová-Tominová na tom má momentálně svůj lví podíl.


Čtěte další komntáře Pavla Párala:

Odyssea 2015

Miloš o ničem

Opravdové Palermo


Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít