Mark Mobius: V Číně si připadám svobodnější než v USA

04. dubna 2015, 14:38 - Aleš Tůma, Martin Vlnas/Peníze.cz
04. dubna 2015, 14:38

Investujte, když teče krev! Málokdo dokáže využít tuhle poučku jako investiční guru Mark Mobius, který se stará o fondy s majetkem desítek miliard dolarů. V rozhovoru jsme se zaměřili hlavně na dravé asijské trhy. Ty prý mají budoucnost.

S Markem Mobiem, jedním z nejznámějších portfoliomanažerů současnosti, jsme se setkali v atriu pražského hotelu Hilton. Markova drobná postava z davu kravaťáků, kteří se ten den v hotelu sešli, rozhodně nečněla, přesto jsme ho našli okamžitě. Z jeho sytě modrého obleku s růžovým lemováním tak trochu přecházely oči. Byl sebejistý, vlídný a klidný.

„Samozřejmě si mě během rozhovoru můžete fotografovat, s tím počítám. Jen prosím nefoťte, když se budu cpát šlehačkou,“ varoval nás a svá slova podtrhl tím, že si z vídeňské kávy před sebou nabral vrchovatou porci. Vypadal v tu chvíli nesmírně spokojeně…

Zahřívací otázka – pamatujete si z hlavy, kolik peněz je ve fondech, na jejichž správě se osobně podílíte?

Samozřejmě, je to zhruba 48 miliard dolarů.

Jak se vám s touhle myšlenkou spí? Hlavně v dobách, kdy trhy padají…

Když se trhům zrovna nedaří, jsem docela šťastný. Pravda, není to dobré z pohledu objemu peněz v našich fondech, ale pokles znamená příležitost k levnějšímu nákupu. Je zajímavé, jakou mají investoři se svými penězi setrvačnost. Zůstanou ve fondech překvapivě dlouho a k odkupům se rozhodnou, zrovna když vidíme první známky oživení. Tehdy si řeknou Už to nevydržím, jdu pryč!

Mark Mobius: Nikdy jsem ale neřekl, že Čínu nečekají na trase pořádné turbulence. Čekají!

Jednat ve chvílích, kdy ostatní vyčkávají, a vyčkávat ve chvílích, kdy ostatní jednají, není snadné. Jaké povahové vlastnosti by měl mít dobrý portfoliomanažer? Čím se v práci snažíte řídit?

Minimálně stejně důležité jako správné povahové vlastnosti jsou správné informace a přístup k nim. Nesmíte sedět zavření v kanceláři, musíte mluvit s firmami a získávat o nich co nejvíc informací. Z povahových vlastností je to určitě odhodlání a schopnost jít proti davu a dělat něco jinak. To neznamená, že musíte být za každou cenu „kontrariáni“ a jít proti všem. Důležité ale je rozhodovat se samostatně a nepodléhat vnějším tlakům.

Když se bavíme o té originalitě, ve složení portfolia vašeho fondu Asian Growth je vidět výrazně víc thajských akcií než u konkurence. Proč?

Největší část portfolia tohoto fondu je v čínských akciích, Thajsko je ale největší aktivní sázka ve srovnání s indexem. Proč? Protože ze své historické zkušenosti víme, že thajské společnosti dokážou velmi dobře odolávat navzdory častým politickým změnám v zemi. A že jich v poslední době bylo dost a dost. Ale ekonomický růst je slušný, firmy fungují dobře, takže nevidíme důvod prodávat.

Pojďme k té Číně. Často říkáte, že se tahle země mění k lepšímu, a ačkoliv to bude proces velmi bolestivý, nakonec všechno dobře dopadne. Jste si opravdu jistý? Jestli někdo umí zametat problémy pod koberec, je to právě čínská vláda…

Že se země liberalizuje a směruje správným směrem, je jedna věc. Nikdy jsem ale neřekl, že Čínu nečekají na trase pořádné turbulence. Čekají! Ale když chcete liberalizovat, musíte prostě nechat fungovat trh. A vláda chce povolit vznik nových, soukromých finančních institucí – jedna internetová firma už dostala bankovní licenci. Velké polostátní banky vláda podrží, ale budou pod větším tlakem na výsledky.

Pokračování rozhovoru najdete na serveru Peníze.cz.

Mark Mobius (79)
Výkonný ředitel Templeton Emerging Markets Group a jeden z nejznámějších a nejcitovanějších portfoliomanažerů světa. Přes čtyřicet let se specializuje na rozvojové trhy. Na cestách, hledáním dosud neobjevených investičních příležitostí, stráví víc než 200 dní roce. Procestoval přes sto zemí a sám o sobě tvrdí, že navštívil víc než 16 tisíc společností, aby se přesvědčil, že peníze svých klientů investuje tam, kde budou vydělávat.
Jeho úspěchy mu vynesly nejen respekt kolegů, ale také řadu prestižních ocenění. Mimo jiné ho v roce 2011 Bloomberg Markets Magazine zařadil mezi padesátku nejvlivnějších lidí světa.
Mark Mobius vystudoval ekonomii na Bostonské univerzitě a vzdělání završil doktorátem z politických věd a ekonomie na Massachusetts Institute of Technology. Napsal řadu knih. Mezi nejznámější patří Trading with China, The Investor’s Guide to Emerging Markets nebo Passport to Profits.

Čtěte také:

Mark Mobius: Bankéři euro zneužili

Čínský projekt Asijské banky přitáhl i zájem Polska

Čína vyšetřuje šéfa obří státní automobilky. Zřejmě kvůli korupci

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
Technologie
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít