MAO se chce prosadit i v developmentu

06. února 2006, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
06. února 2006, 00:00

ÚSPĚŠNÁ FIRMA Kladenská společnost MAO se od 90. let věnuje stavebním pracím a všemu, co s přípravou stavby souvisí. V posledních měsících se vrhla i na development. Ve vlastní režii chystá výstavbu dvou bytových projektů.

**ÚSPĚŠNÁ FIRMA

Kladenská společnost MAO se od 90. let věnuje stavebním pracím a všemu, co s přípravou stavby souvisí. V posledních měsících se vrhla i na development. Ve vlastní režii chystá výstavbu dvou bytových projektů.

Historie firmy MAO sahá do roku 1990, kdy bratři Otto a Miloslav Tlustí začali podnikat ve stavebnictví. Nejprve jako fyzické osoby, během roku se dopracovali do podoby společnosti s ručením omezeným. „Byli jsme stavaři, a proto je logické, že jsme se rozhodli podnikat v tomto oboru,“ říká jednatel firmy Otto Tlustý. Jeho původní představy o podnikání se diametrálně lišily od skutečnosti. „Vždycky jsem si představoval, že když budeme podnikat, tak budeme jako nějaká parta dělat na nějaké stavbě. Vůbec jsem neplánoval, že budeme mít nějakou firmu a nevěděl jsem, co to vlastně obnáší,“ pokračuje Tlustý.

Většinu projektů do současné doby firma realizovala ve spolupráci s veřejným kapitálem. Důvod je prostý. „Soukromý sektor byl zejména v 90. letech značně nejistý, spousta firem krachovala, málokdo se vyznal v tom, která firma platí a která ne. My jsme udělali poměrně špatné zkušenosti se soukromými firmami, přišli jsme o spoustu peněz kvůli platební neschopnosti a krachům soukromých subjektů,“ popisuje Otto Tlustý.

Proto firma spolupracuje spíše s obcemi a městy, i když podle Tlustého se v posledních letech soukromý sektor zotavil a zpřehlednil. Pokud jde o samotnou spolupráci s veřejným sektorem, záleží podle Tlustého zejména na velikosti daného zadavatele. Pokud je jím prý menší město či obec, je spolupráce snadnější. V případě velkého města se na rozhodování podílí více lidí a bývá to tedy poněkud komplikovanější. „Museli jsme se ale naučit efektivně jednat s každým zákazníkem,“ dodavá podnikatel.

Firma MAO má tři pobočky - vedle hlavního sídla na Kladně také v Praze a v Plzni. Zatímco plzeňské se moc nedaří a firma již uvažovala o jejím zrušení, v Praze je to opačně. „I když tato pobočka existuje teprve od loňského roku, působíme na pražském trhu prakticky deset let,“ říká Tlustý. Právě v Praze, konkrétně na Chodově, chystá firma jeden ze svých vůbec prvních developerských projektů. Tím úplně prvním byla příprava pozemků pro výstavbu rodinných domků v Kladně. Aktuálně MAO začíná stavět byty v Unhošti a připravuje výstavbu v Praze. V první fázi zde má vzniknout přibližně 40 bytů, týž počet pak ve fázi druhé.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít