Manažer v léčebně

18. září 2008, 11:11 - Pavel Matocha
18. září 2008, 11:11

Šachista není blázen, jen se mu nedaří žít v této společnosti

Šachisté bývají označováni za tiché blázny. Naposledy jsem něco takového zaslechl, když jsme seděli v hlučné žižkovské hospodě. Bylo hodně lidí, piv i překřikování. Jen my jsme tam seděli dobré čtyři hodiny až do zavíračky a nepromluvili téměř ani slovo. Jen jsme posunovali figurky po šachovnici a mačkali hodiny. Měli nás za blázny, ale pivo nosili.
Babí léto v areálu psychiatrické léčebny přilákalo předminulou sobotu do Bohnic stovky lidí, většina si přišla poslechnout si koncerty, brněnská téměř dívčí kapela Budoár staré dámy hrála výtečně. Ještě lépe ale hrál šachista, který celé sobotní odpoledne neúnavně soupeřil s mnoha návštěvníky i pacienty léčebny.
„Tady ten jezdec ale nestál,“ říká protáhlý šachista s cigaretou v ruce a výraznými brýlemi na nose. Hraje najednou proti pěti soupeřům.
„Já vím, já jsem vzal ten tah zpět,“ omlouvá se jeho soupeř.
„Ale tady nestál ani předtím, musíte ho dát o políčko vedle,“ upravuje pozici šachista a přechází k dalšímu soupeři.
Vyhrával partii za partií, za ten den jich byly desítky. Prohrál jen jednou. Přisednout si k volné šachovnici mohl kdokoli, malé děti dostaly po porážce velkou čokoládu. Simultánku přitom nedával šachový profík. V hnědých manšestrových kalhotách a v černé mikině za šachovnicemi v psychiatrické léčebně by asi málokdo hádal top manažera obří banky. Cizinci i našinci, chovanci i návštěvníci, jeden za druhým prohrávali s vrchním ředitelem a členem představenstva ČSOB Janem Lamserem.
Devatenáctý ročník Babího léta, které je součástí Týdnů pro duševní zdraví, spolupořádá občanské sdružení Unijazz, jehož je Jan Lamser členem. Manažer ČSOB hrává šachy na klubové úrovni již desítky let, hrál i v české extralize. V posledních letech ale nejčastěji sedá za šachovnici při simultánkách, byť na opačné straně barikády, než tomu bylo v Bohnicích. Takto se utkal s mnoha špičkovými velmistry, jako jsou třeba Vladimir Kramnik a Boris Gelfand, či s šachovými legendami Borisem Spasským nebo Viktorem Korčným. Letos zesnulý nejlepší šachista všech dob, Bobby Fischer, bývá uváděn za exemplární příklad nenormálního člověka, jehož jednostranná genialita je jinde výrazně kompenzována. Jenže jak říkal jeden z Lamserových soupeřů: „Bobby není blázen, věřte mi.“ To řekl o Fischerovi šachový mohykán Viktor Korčnoj. „Je to jen člověk, kterému se jen nedaří žít s touto společností.“

popisek 1:
Jste v šachu, příteli. Vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB Jan Lamser hrál celé sobotní odpoledne simultánku proti pacientům i návštěvníkům festivalu Babí léto v psychiatrické léčebně v Praze v Bohnicích. „Jednu partii jsem nevyhrál,“ přiznal manažer po skončení několikahodinové produkce.

popisek 2:
Jste v šachu, bankéři. S velmistrem Vladimirem Kramnikem, co se stal mistrem světa po vítězství nad Garrim Kasparovem, dokázal vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB Jan Lamser uhrát remízu. „Oba jsme hráli špatně,“ komentoval to manažer skromně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy. Zejména s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
„Nejnebezpečnější“ celebritou je Avril Lavigne, tvrdí experti z McAfee
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít