Manažer v léčebně

18. září 2008, 11:11 - Pavel Matocha
18. září 2008, 11:11

Šachista není blázen, jen se mu nedaří žít v této společnosti

Šachisté bývají označováni za tiché blázny. Naposledy jsem něco takového zaslechl, když jsme seděli v hlučné žižkovské hospodě. Bylo hodně lidí, piv i překřikování. Jen my jsme tam seděli dobré čtyři hodiny až do zavíračky a nepromluvili téměř ani slovo. Jen jsme posunovali figurky po šachovnici a mačkali hodiny. Měli nás za blázny, ale pivo nosili.
Babí léto v areálu psychiatrické léčebny přilákalo předminulou sobotu do Bohnic stovky lidí, většina si přišla poslechnout si koncerty, brněnská téměř dívčí kapela Budoár staré dámy hrála výtečně. Ještě lépe ale hrál šachista, který celé sobotní odpoledne neúnavně soupeřil s mnoha návštěvníky i pacienty léčebny.
„Tady ten jezdec ale nestál,“ říká protáhlý šachista s cigaretou v ruce a výraznými brýlemi na nose. Hraje najednou proti pěti soupeřům.
„Já vím, já jsem vzal ten tah zpět,“ omlouvá se jeho soupeř.
„Ale tady nestál ani předtím, musíte ho dát o políčko vedle,“ upravuje pozici šachista a přechází k dalšímu soupeři.
Vyhrával partii za partií, za ten den jich byly desítky. Prohrál jen jednou. Přisednout si k volné šachovnici mohl kdokoli, malé děti dostaly po porážce velkou čokoládu. Simultánku přitom nedával šachový profík. V hnědých manšestrových kalhotách a v černé mikině za šachovnicemi v psychiatrické léčebně by asi málokdo hádal top manažera obří banky. Cizinci i našinci, chovanci i návštěvníci, jeden za druhým prohrávali s vrchním ředitelem a členem představenstva ČSOB Janem Lamserem.
Devatenáctý ročník Babího léta, které je součástí Týdnů pro duševní zdraví, spolupořádá občanské sdružení Unijazz, jehož je Jan Lamser členem. Manažer ČSOB hrává šachy na klubové úrovni již desítky let, hrál i v české extralize. V posledních letech ale nejčastěji sedá za šachovnici při simultánkách, byť na opačné straně barikády, než tomu bylo v Bohnicích. Takto se utkal s mnoha špičkovými velmistry, jako jsou třeba Vladimir Kramnik a Boris Gelfand, či s šachovými legendami Borisem Spasským nebo Viktorem Korčným. Letos zesnulý nejlepší šachista všech dob, Bobby Fischer, bývá uváděn za exemplární příklad nenormálního člověka, jehož jednostranná genialita je jinde výrazně kompenzována. Jenže jak říkal jeden z Lamserových soupeřů: „Bobby není blázen, věřte mi.“ To řekl o Fischerovi šachový mohykán Viktor Korčnoj. „Je to jen člověk, kterému se jen nedaří žít s touto společností.“

popisek 1:
Jste v šachu, příteli. Vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB Jan Lamser hrál celé sobotní odpoledne simultánku proti pacientům i návštěvníkům festivalu Babí léto v psychiatrické léčebně v Praze v Bohnicích. „Jednu partii jsem nevyhrál,“ přiznal manažer po skončení několikahodinové produkce.

popisek 2:
Jste v šachu, bankéři. S velmistrem Vladimirem Kramnikem, co se stal mistrem světa po vítězství nad Garrim Kasparovem, dokázal vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB Jan Lamser uhrát remízu. „Oba jsme hráli špatně,“ komentoval to manažer skromně.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít