Manažer v léčebně

18. září 2008, 11:11 - Pavel Matocha
18. září 2008, 11:11

Šachista není blázen, jen se mu nedaří žít v této společnosti

Šachisté bývají označováni za tiché blázny. Naposledy jsem něco takového zaslechl, když jsme seděli v hlučné žižkovské hospodě. Bylo hodně lidí, piv i překřikování. Jen my jsme tam seděli dobré čtyři hodiny až do zavíračky a nepromluvili téměř ani slovo. Jen jsme posunovali figurky po šachovnici a mačkali hodiny. Měli nás za blázny, ale pivo nosili.
Babí léto v areálu psychiatrické léčebny přilákalo předminulou sobotu do Bohnic stovky lidí, většina si přišla poslechnout si koncerty, brněnská téměř dívčí kapela Budoár staré dámy hrála výtečně. Ještě lépe ale hrál šachista, který celé sobotní odpoledne neúnavně soupeřil s mnoha návštěvníky i pacienty léčebny.
„Tady ten jezdec ale nestál,“ říká protáhlý šachista s cigaretou v ruce a výraznými brýlemi na nose. Hraje najednou proti pěti soupeřům.
„Já vím, já jsem vzal ten tah zpět,“ omlouvá se jeho soupeř.
„Ale tady nestál ani předtím, musíte ho dát o políčko vedle,“ upravuje pozici šachista a přechází k dalšímu soupeři.
Vyhrával partii za partií, za ten den jich byly desítky. Prohrál jen jednou. Přisednout si k volné šachovnici mohl kdokoli, malé děti dostaly po porážce velkou čokoládu. Simultánku přitom nedával šachový profík. V hnědých manšestrových kalhotách a v černé mikině za šachovnicemi v psychiatrické léčebně by asi málokdo hádal top manažera obří banky. Cizinci i našinci, chovanci i návštěvníci, jeden za druhým prohrávali s vrchním ředitelem a členem představenstva ČSOB Janem Lamserem.
Devatenáctý ročník Babího léta, které je součástí Týdnů pro duševní zdraví, spolupořádá občanské sdružení Unijazz, jehož je Jan Lamser členem. Manažer ČSOB hrává šachy na klubové úrovni již desítky let, hrál i v české extralize. V posledních letech ale nejčastěji sedá za šachovnici při simultánkách, byť na opačné straně barikády, než tomu bylo v Bohnicích. Takto se utkal s mnoha špičkovými velmistry, jako jsou třeba Vladimir Kramnik a Boris Gelfand, či s šachovými legendami Borisem Spasským nebo Viktorem Korčným. Letos zesnulý nejlepší šachista všech dob, Bobby Fischer, bývá uváděn za exemplární příklad nenormálního člověka, jehož jednostranná genialita je jinde výrazně kompenzována. Jenže jak říkal jeden z Lamserových soupeřů: „Bobby není blázen, věřte mi.“ To řekl o Fischerovi šachový mohykán Viktor Korčnoj. „Je to jen člověk, kterému se jen nedaří žít s touto společností.“

popisek 1:
Jste v šachu, příteli. Vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB Jan Lamser hrál celé sobotní odpoledne simultánku proti pacientům i návštěvníkům festivalu Babí léto v psychiatrické léčebně v Praze v Bohnicích. „Jednu partii jsem nevyhrál,“ přiznal manažer po skončení několikahodinové produkce.

popisek 2:
Jste v šachu, bankéři. S velmistrem Vladimirem Kramnikem, co se stal mistrem světa po vítězství nad Garrim Kasparovem, dokázal vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB Jan Lamser uhrát remízu. „Oba jsme hráli špatně,“ komentoval to manažer skromně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít