Máme vládu. Ó my se máme

10. července 2013, 11:25 - Pavel Páral
10. července 2013, 11:25

Zatím to vypadá, že prezident chce nechat vládnout vládu bez důvěry až do řádných voleb

Rusnokův kabinet dostal jmenovací dekrety od prezidenta Zemana a může začít úřadovat. A my novináři se máme na co těšit. Začnou se totiž dít věci a bude o čem psát a co komentovat. Jiří Rusnok začne shánět podporu pro svou vládu v Poslanecké sněmovně. V současné konstelaci nemá šanci, ale v téhle zemi je možné leccos. I když teď to leccos bude nejspíš trochu ošajstlich. Základ je jasný. Pokud tedy dojde poněkud méně chápavému vedení ČSSD, že předčasné volby jsou možné jen v případě, kdy bude mít Rusnokova vláda důvěru Sněmovny. (Když už mu nedošlo, že volby by už byly nejspíše vyhlášené, pokud by předseda Sobotka neodmítl pověření sestavovat vládu.) Jak sociální demokraté, tak komunisté mají zájem na volbách, které se budou konat co nejdříve. To tvrdí i Věci veřejné Víta Bárty, i když zatím netušíme proč, protože s těmito volbami končí. Ale třeba jsou na tom mentálně ještě hůře než sociální demokraté.

Jenže pak je třeba urvat ještě někoho z Kalouskovy stojedničky. Přesněji řečeno alespoň dva kusy. To na českou politickou realitu není až tak moc. Každopádně to v době, kdy je politické přeběhlictví důvodem k uvalení vazby a ubytování v ostravském kriminále, bude asi dost drahé. Pokud se do toho Jiří Rusnok pustí, měl by také on sám nosit v aktovce kartáček na zuby.

Prezident riskuje

Ono to vůbec zatím vypadá, že prezident chce ve skutečnosti nechat vládnout vládu bez důvěry až do řádných voleb. Musí pak mít opravdu pro strach uděláno, protože v tom případě dráždí hada bosou nohou. Podle ústavy je vláda odpovědná Sněmovně, a tudíž nečinností způsobit to, že zde bude vláda sněmovnou nekontrolovatelná a neodpovědná, je zralé podle současné dikce ústavy jednoznačně na vyvolání impeachmentu. Půjde prezident do rizika, že ve funkci nedožije ani roku a dne?

A do toho bude probíhat personální čistka na státních institucích i firmách. Přístup ke zdrojům na financování volebních kampaní politických stran je důležitá věc. Ale opět v současných policejních podmínkách dost nebezpečná. Nehledě na ten křik podřezávaných, který bude slyšet hodně daleko. Fakt už nejsme na počátku století, v dobách, kdy dnešní prezident velel nyní fungl nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové při akci Čisté ruce, kterou odskákal pouze jeho ministr financí Ivo Svoboda. A mimochodem zrovna čerstvě jmenovaný ministr státní kasy by na to měl i vzhledem k zázračnému splacení svých dluhů občas vzpomenout.


Čtěte další komentáře Pavla Párala:

Miloš a stojednička

Dobré špatné zprávy

O kachnách a hrdličkách


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít