Máme potenciál srovnatelný s Prahou

24. dubna 2006, 00:00 - admin
24. dubna 2006, 00:00

NÁMĚSTEK HEJTMANA PAVEL DROBIL: Zřetelné zlepšení ekonomiky v regionu vidí náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro ekonomický a regionální rozvoj Pavel Drobil (ODS). Dlouho očekávané změny přicházejí také v dopravní infrastruktuře.

NÁMĚSTEK HEJTMANA PAVEL DROBIL:

Zřetelné zlepšení ekonomiky v regionu vidí náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro ekonomický a regionální rozvoj Pavel Drobil (ODS). Dlouho očekávané změny přicházejí také v dopravní infrastruktuře.

Co vás v posledních měsících v ekonomice Moravskoslezského kraje nejvíce potěšilo?

Rok 2005 i ten letošní znamenají zřetelný obrat v ekonomice kraje. Těžký průmysl a hornictví sice nezmizí, expandují ale nová odvětví průmyslu a je tu značný zájem zahraničních investorů, kteří obsazují průmyslové zóny. Jsem rád, že vznikají i investiční zóny zcela v režii soukromého kapitálu.

V uplynulých letech jste jako jeden z problémů viděli nedostatečnou dopravní infrastrukturu. Už jsou vidět zlepšení?

Ano, ruku v ruce se zmíněným obratem v ekonomice přichází konečně zásadní obrat i v kvalitě infrastruktury. Po letech planých řečí a několikanásobném teatrálním poklepávání základního kamene dálnice D47 bývalým premiérem Milošem Zemanem je dálnice holým faktem a její výstavba v plném proudu. Mimo jiné se také rekonstruuje silnice R48 a železniční koridor. Moravskoslezský kraj jako vlastník intenzivně rozvíjí letiště Mošnov. Děláme vše proto, aby se naše letiště stalo skutečným mezinárodním letištěm a vstupní branou do Moravskoslezského kraje.

Neobáváte se, že rychlejší spojení naopak řada lidí využije k pravidelnému cestování za prací ven z kraje? Na migraci za prací nevidím nic špatného, pokud je obousměrná. Je vítanou konkurencí a zdrojem pozitivních impulzů dovnitř „krajské“ ekonomiky. Jak se na obratu ekonomiky k lepšímu podílel přímo krajský úřad?

Troufám si říci, že nebýt trpělivé mravenčí práce vedení kraje při vyjednávání o prodeji pozemků v nošovické zóně, nemluvili bychom dnes o příchodu společnosti Hyundai. Ale je to nejen o korejské firmě -průběžně přichází řada nových investorů a nových oborů. I když nezastírám, že si od vstupu Hyundaie slibujeme ještě větší zájem o náš region. V posledních dnech začalo fungovat call centrum GE Money - také příklad osobního nasazení vedení kraje. Přicházejí k nám významné firmy z oblasti elektroniky, Bang & Olufsen například. Spektrum je široké a bude určitě ještě širší.

Myslíte si, že příchod automobilky Hyundai bude přínosem i pro malé a střední firmy v kraji? Nebo jim státní podpora této velké investice spíše neprospěje - třeba proto, že jim bohatší a ještě podpořená firma odláká kvalitní zaměstnance?

Problém takzvaného přetahování zaměstnanců může nastat. Půjde ale o konkurenci, která může zvýšit mzdy v kraji. Myslím, že projekt Hyundai bude přínosem i pro malé a střední firmy, protože dojde ke zvýšení poptávky po různých druzích služeb a subdodavatelských prací.

Pociťujete odliv firem na blízké Slovensko v důsledku tamních ekonomických reforem?

Vím o firmách, které mají na Slovensku daňový domicil - tedy že sice výroba i zaměstnanci jsou fyzicky v našem kraji, ale daně jsou placeny na Slovensku. To je problém, způsobený naší nereformní vládou. Pevně věřím, že po volbách tato v jistém smyslu daňová emigrace skončí. *

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít