Malým emisím se nedaří

05. března 2010, 13:47 - Karel Zaoral
05. března 2010, 13:47

IPO o velikosti kolem miliardy korun potřebují vlastní obchodní systém

Letošní příchod společnosti KIT Digital na pražskou burzu (BCPP) opět prokázal, že hlavní burzovní trh SPAD není vhodný pro malé emise. Je to jednoznačně vidět na objemech obchodů, které jsou ve srovnání s velkými a likvidními tituly téměř nulové. Struktura české ekonomiky nevytváří příliš mnoho firem, jejichž hodnota by dosahovala desítek miliard korun. Kandidáty na primární emise jsou však právě firmy s daleko menší cenou – v jednotkách miliard korun. Těch je naopak v Česku poměrně hodně. Chybí ale vhodný trh, na němž by se s akciemi KIT Digital, AAA Auto, VIG a podobnými mohlo efektivně obchodovat.

Nejlikvidnější? Systém pro podporu trhu akcií a dluhopisů (SPAD) je nejvýznamnějším segmentem BCPP. V jeho rámci se obchoduje s cennými papíry vybraných podniků, které by měly patřit k nelikvidnějším a nejobchodovanějším. Většinu obchodů ve SPAD realizují korporátní investoři, typicky finanční instituce či penzijní fondy. Ty mají zájem nakupovat velké množství akcií daného titulu. Samozřejmě pouze takových, jakých je možné se rychle zbavit. „Každý titul navíc je pro burzu přínosem. Je však pravda, že malé emise se pro SPAD nehodí. Daleko více by jim svědčil jiný systém, například KOBOS,“ komentuje situaci na burze analytik Atlantiku FT Patrick Vyroubal. Tím, že jsou malé emise nezajímavé pro velké investory, klesá jejich likvidita. Jakýkoliv větší nákup nebo prodej výrazně pohne s cenou, což je téměř vždy ke škodě investora. Zmíněné tituly proto setrvávají na minimálním objemu obchodů. Například 3. března vykázal ČEZ, největší emise na BCPP, objem téměř tři sta milionů korun. Malé tituly registrovaly za celý den nulový zájem investorů. „O umístění emise do systému SPAD rozhoduje burzovní výbor pro burzovní obchody na základě zájmu členů burzy, tedy obchodníků, obchodovat danou emisi v tomto segmentu. Likvidita menších emisí akcií je samozřejmě nižší ve srovnání s velkými emisemi, nicméně není důvod bránit investorům, aby si mohli nakoupit tyto menší emise i v rámci systému SPAD,“ uvádí mluvčí BCPP Marie Mühlhoferová.

Postupné zahnívání Z grafů vývoje cen AAA Auto, VIG nebo KIT Digital je vidět, že prakticky ihned po emisi či zalistování akcií okamžitě opadá zájem investorů a cenný papír postupně skomírá. Je sice pravda, že v případě AAA Auto šlo o pád vyvolaný divokými pohyby uvnitř firmy a nesrovnalostmi v ekonomice podniku, avšak podobné symptomy vykazují i ostatní malé tituly. Přitom pro BCPP by byl speciální segment pro malé emise výhodou. Jednak by ožilo obchodování s tituly, jednak by burza měla lákadlo pro drobné investory, kterých ve srovnání s Polskem obchoduje v Praze minimum. „Na pražské burze existuje neregulovaný trh MTF, ale obchodníci nemají zájem o ,nedokumentované‘ emise,“ tvrdí Mühlhoferová. Trh MTF se od SPAD liší tím, že veškeré podmínky přijetí, přístupu a obchodování stanovuje pouze burza. „Pro společnosti obchodované na tomto trhu neplatí přísnější pravidla stanovená pro společnosti obchodované na regulovaných trzích,“ vysvětluje sama BCPP podstatu rozdílu mezi regulovaným a neregulovaným trhem. Nic však nebrání tomu, aby malé emise ve speciálním segmentu podléhaly stejné regulaci jako ty velké ve SPAD.

Poláci ve výhodě Jedním z velkých rozdílů mezi pražskou a varšavskou burzou (WSE) je počet primárních emisí, a to zejména malých titulů. V loňském krizovém roce WSE přilákala 38 primárních emisí, což je nejvíce ze všech burz v Evropě. Jejich celková hodnota dosáhla více než 1,5 miliardy eur. Důvodem, proč se Polákům tak daří, je vstřícný postoj státu ke kapitálovému trhu. „Obchodování s akciemi je v Polsku skoro národní sport a počet drobných investorů jde do milionů. Důvod je jasný: v Polsku, při vší liberálnosti kapitálového a finančního trhu byla vždy na prvním místě ochrana investorů,“ uvedl již dříve generální ředitel BCPP Petr Koblic.
Zmíněný MTF trh, případně nějaký jeho klon s regulačním dohledem, je pro malé emise (spekulovalo se o společnostech Ravak, Motorpal a dalších) ideální cestou. Vyžaduje pouze dostatek menších investorů, kteří by se postarali o likviditu titulů. A to je trochu začarovaný kruh, protože dokud nebude s čím obchodovat, nebudou ani obchodníci. Obzvláště pokud mají v paměti tragédii v podobě AAA Auto.

Tabulka:
Primární emise v roce 2009 Burza * Počet IPO * Hodnota v milionech eur
Varšavská burza *38 *1594
NYSE Euronext *36 *1908
Londýnská burza *25 *1660
Lucemburská burza *20 *1296
Nasdaq OMX *11 *66
Pramen: WSE

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít