Malým emisím se nedaří

05. března 2010, 13:47 - Karel Zaoral
05. března 2010, 13:47

IPO o velikosti kolem miliardy korun potřebují vlastní obchodní systém

Letošní příchod společnosti KIT Digital na pražskou burzu (BCPP) opět prokázal, že hlavní burzovní trh SPAD není vhodný pro malé emise. Je to jednoznačně vidět na objemech obchodů, které jsou ve srovnání s velkými a likvidními tituly téměř nulové. Struktura české ekonomiky nevytváří příliš mnoho firem, jejichž hodnota by dosahovala desítek miliard korun. Kandidáty na primární emise jsou však právě firmy s daleko menší cenou – v jednotkách miliard korun. Těch je naopak v Česku poměrně hodně. Chybí ale vhodný trh, na němž by se s akciemi KIT Digital, AAA Auto, VIG a podobnými mohlo efektivně obchodovat.

Nejlikvidnější? Systém pro podporu trhu akcií a dluhopisů (SPAD) je nejvýznamnějším segmentem BCPP. V jeho rámci se obchoduje s cennými papíry vybraných podniků, které by měly patřit k nelikvidnějším a nejobchodovanějším. Většinu obchodů ve SPAD realizují korporátní investoři, typicky finanční instituce či penzijní fondy. Ty mají zájem nakupovat velké množství akcií daného titulu. Samozřejmě pouze takových, jakých je možné se rychle zbavit. „Každý titul navíc je pro burzu přínosem. Je však pravda, že malé emise se pro SPAD nehodí. Daleko více by jim svědčil jiný systém, například KOBOS,“ komentuje situaci na burze analytik Atlantiku FT Patrick Vyroubal. Tím, že jsou malé emise nezajímavé pro velké investory, klesá jejich likvidita. Jakýkoliv větší nákup nebo prodej výrazně pohne s cenou, což je téměř vždy ke škodě investora. Zmíněné tituly proto setrvávají na minimálním objemu obchodů. Například 3. března vykázal ČEZ, největší emise na BCPP, objem téměř tři sta milionů korun. Malé tituly registrovaly za celý den nulový zájem investorů. „O umístění emise do systému SPAD rozhoduje burzovní výbor pro burzovní obchody na základě zájmu členů burzy, tedy obchodníků, obchodovat danou emisi v tomto segmentu. Likvidita menších emisí akcií je samozřejmě nižší ve srovnání s velkými emisemi, nicméně není důvod bránit investorům, aby si mohli nakoupit tyto menší emise i v rámci systému SPAD,“ uvádí mluvčí BCPP Marie Mühlhoferová.

Postupné zahnívání Z grafů vývoje cen AAA Auto, VIG nebo KIT Digital je vidět, že prakticky ihned po emisi či zalistování akcií okamžitě opadá zájem investorů a cenný papír postupně skomírá. Je sice pravda, že v případě AAA Auto šlo o pád vyvolaný divokými pohyby uvnitř firmy a nesrovnalostmi v ekonomice podniku, avšak podobné symptomy vykazují i ostatní malé tituly. Přitom pro BCPP by byl speciální segment pro malé emise výhodou. Jednak by ožilo obchodování s tituly, jednak by burza měla lákadlo pro drobné investory, kterých ve srovnání s Polskem obchoduje v Praze minimum. „Na pražské burze existuje neregulovaný trh MTF, ale obchodníci nemají zájem o ,nedokumentované‘ emise,“ tvrdí Mühlhoferová. Trh MTF se od SPAD liší tím, že veškeré podmínky přijetí, přístupu a obchodování stanovuje pouze burza. „Pro společnosti obchodované na tomto trhu neplatí přísnější pravidla stanovená pro společnosti obchodované na regulovaných trzích,“ vysvětluje sama BCPP podstatu rozdílu mezi regulovaným a neregulovaným trhem. Nic však nebrání tomu, aby malé emise ve speciálním segmentu podléhaly stejné regulaci jako ty velké ve SPAD.

Poláci ve výhodě Jedním z velkých rozdílů mezi pražskou a varšavskou burzou (WSE) je počet primárních emisí, a to zejména malých titulů. V loňském krizovém roce WSE přilákala 38 primárních emisí, což je nejvíce ze všech burz v Evropě. Jejich celková hodnota dosáhla více než 1,5 miliardy eur. Důvodem, proč se Polákům tak daří, je vstřícný postoj státu ke kapitálovému trhu. „Obchodování s akciemi je v Polsku skoro národní sport a počet drobných investorů jde do milionů. Důvod je jasný: v Polsku, při vší liberálnosti kapitálového a finančního trhu byla vždy na prvním místě ochrana investorů,“ uvedl již dříve generální ředitel BCPP Petr Koblic.
Zmíněný MTF trh, případně nějaký jeho klon s regulačním dohledem, je pro malé emise (spekulovalo se o společnostech Ravak, Motorpal a dalších) ideální cestou. Vyžaduje pouze dostatek menších investorů, kteří by se postarali o likviditu titulů. A to je trochu začarovaný kruh, protože dokud nebude s čím obchodovat, nebudou ani obchodníci. Obzvláště pokud mají v paměti tragédii v podobě AAA Auto.

Tabulka:
Primární emise v roce 2009 Burza * Počet IPO * Hodnota v milionech eur
Varšavská burza *38 *1594
NYSE Euronext *36 *1908
Londýnská burza *25 *1660
Lucemburská burza *20 *1296
Nasdaq OMX *11 *66
Pramen: WSE

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít