Malým a středně velkým firmám nabízíme balíčky výhodných pojištění

24. března 2003, 00:00 - admin
24. března 2003, 00:00

(Rozhovor s Vlastimilem Navrátilem, generálním ředitelem České podnikatelské pojišťovny, a. s.)* Jede-li člověk na služební cestu v tuzemsku, má pocit, že se nemusí nijak zvlášť pojišťovat. Ale to neznamená, že jeho cesta nenese i neobvyklá rizika.Samozřejmě, ale navíc zaměstnavatel na služební cestě za zaměstnance ručí.

(Rozhovor s Vlastimilem Navrátilem, generálním ředitelem České podnikatelské pojišťovny, a. s.)

* Jede-li člověk na služební cestu v tuzemsku, má pocit, že se nemusí nijak zvlášť pojišťovat. Ale to neznamená, že jeho cesta nenese i neobvyklá rizika.

Samozřejmě, ale navíc zaměstnavatel na služební cestě za zaměstnance ručí. Nejhorším případem je pracovní úraz, třeba i v případě havárie služebního automobilu. I když je auto pojištěno, nemusí mít havarijní pojištění každé sedadlo! Ale to lze připojistit. Podle zákoníku práce je odškodnění v případě smrti padesát tisíc korun. Teoreticky by zaměstnavatel mohl nějaké připojištění pominout, ale pak by se dostal do křížku s odbory. Když člověk při služební cestě přijde o život - a nemusí jít o jeho vinu - příbuzní dostanou padesát tisíc. Takové odškodnění je naprosto nedostatečné, stačí tak na pohřeb. Významné je pojištění odpovědnosti. A dá se říct, že je významnější, čím dál jedete na západ. Protože když způsobíte škodu v Německu nebo v Rakousku, něco náhodou přepojíte na pokoji, nebo si chcete uvařit na pokoji čaj spirálovým vařičem a vyrazíte pojistky, přijdou na vás s obviněním, že jste způsobili kupříkladu ztrátu dat v hotelovém počítači. Pak jde o ohromné částky.

* Ale existují již různé mezistátní dohody.

Těmi se to jen komplikuje. Týkají se jen léčebné péče a už nezahrnují třeba odpovědnost za věci svěřené.

* A co odpovědnost za způsobenou škodu?

Čím menší firma, tím je ohroženější. Protože škodu třeba vůbec nebude schopna zaplatit. Exekutor jí sebere auta, někdy celou provozovnu a firma zkrachuje. Velký podnik je schopen většinou velkou škodu uhradit ze svých prostředků. Právě ty největší společnosti jsou také nejlépe pojištěny. Zato malé firmy, soukromí podnikatelé či živnostníci na pojištění zapomínají nebo ho podceňují, a přitom pro ně může mít existenční význam. Proto malým a středně velkým firmám nabízíme různé balíčky výhodných pojištění. Třeba i náš poslední produkt - Zdravotní připojištění VZP ČR, na němž se podílíme s VZP ČR a Hasičskou vzájemnou pojišťovnou. Pro manažera velké firmy je to prostředek k udržení životního standardu, ale pro normálního člověka, zaměstnance či živnostníka je to životní nutnost.

* Jaká je teď situace na trhu cestovního pojištění - pořád držíte 36 procent?

To lze teď těžko přesně říct. Jednak se nyní jezdí do zahraničí méně, jednak si lidé myslí, že fungují ony mezistátní dohody. Myslím, že se trh zmenšuje rychleji, než nám klesá vybrané pojistné, což znamená, že posilujeme svoji pozici. Česká podnikatelská pojišťovna s VZP ČR pojišťuje zhruba milion sto tisíc lidí, Allianz a Česká pojišťovna mezi devíti sty tisíci až milionem a stejný počet osob pojišťují ostatní pojišťovny dohromady.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít