Malým a středně velkým firmám nabízíme balíčky výhodných pojištění

24. března 2003, 00:00 - admin
24. března 2003, 00:00

(Rozhovor s Vlastimilem Navrátilem, generálním ředitelem České podnikatelské pojišťovny, a. s.)* Jede-li člověk na služební cestu v tuzemsku, má pocit, že se nemusí nijak zvlášť pojišťovat. Ale to neznamená, že jeho cesta nenese i neobvyklá rizika.Samozřejmě, ale navíc zaměstnavatel na služební cestě za zaměstnance ručí.

(Rozhovor s Vlastimilem Navrátilem, generálním ředitelem České podnikatelské pojišťovny, a. s.)

* Jede-li člověk na služební cestu v tuzemsku, má pocit, že se nemusí nijak zvlášť pojišťovat. Ale to neznamená, že jeho cesta nenese i neobvyklá rizika.

Samozřejmě, ale navíc zaměstnavatel na služební cestě za zaměstnance ručí. Nejhorším případem je pracovní úraz, třeba i v případě havárie služebního automobilu. I když je auto pojištěno, nemusí mít havarijní pojištění každé sedadlo! Ale to lze připojistit. Podle zákoníku práce je odškodnění v případě smrti padesát tisíc korun. Teoreticky by zaměstnavatel mohl nějaké připojištění pominout, ale pak by se dostal do křížku s odbory. Když člověk při služební cestě přijde o život - a nemusí jít o jeho vinu - příbuzní dostanou padesát tisíc. Takové odškodnění je naprosto nedostatečné, stačí tak na pohřeb. Významné je pojištění odpovědnosti. A dá se říct, že je významnější, čím dál jedete na západ. Protože když způsobíte škodu v Německu nebo v Rakousku, něco náhodou přepojíte na pokoji, nebo si chcete uvařit na pokoji čaj spirálovým vařičem a vyrazíte pojistky, přijdou na vás s obviněním, že jste způsobili kupříkladu ztrátu dat v hotelovém počítači. Pak jde o ohromné částky.

* Ale existují již různé mezistátní dohody.

Těmi se to jen komplikuje. Týkají se jen léčebné péče a už nezahrnují třeba odpovědnost za věci svěřené.

* A co odpovědnost za způsobenou škodu?

Čím menší firma, tím je ohroženější. Protože škodu třeba vůbec nebude schopna zaplatit. Exekutor jí sebere auta, někdy celou provozovnu a firma zkrachuje. Velký podnik je schopen většinou velkou škodu uhradit ze svých prostředků. Právě ty největší společnosti jsou také nejlépe pojištěny. Zato malé firmy, soukromí podnikatelé či živnostníci na pojištění zapomínají nebo ho podceňují, a přitom pro ně může mít existenční význam. Proto malým a středně velkým firmám nabízíme různé balíčky výhodných pojištění. Třeba i náš poslední produkt - Zdravotní připojištění VZP ČR, na němž se podílíme s VZP ČR a Hasičskou vzájemnou pojišťovnou. Pro manažera velké firmy je to prostředek k udržení životního standardu, ale pro normálního člověka, zaměstnance či živnostníka je to životní nutnost.

* Jaká je teď situace na trhu cestovního pojištění - pořád držíte 36 procent?

To lze teď těžko přesně říct. Jednak se nyní jezdí do zahraničí méně, jednak si lidé myslí, že fungují ony mezistátní dohody. Myslím, že se trh zmenšuje rychleji, než nám klesá vybrané pojistné, což znamená, že posilujeme svoji pozici. Česká podnikatelská pojišťovna s VZP ČR pojišťuje zhruba milion sto tisíc lidí, Allianz a Česká pojišťovna mezi devíti sty tisíci až milionem a stejný počet osob pojišťují ostatní pojišťovny dohromady.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít