Malým a středně velkým firmám nabízíme balíčky výhodných pojištění

24. března 2003, 00:00 - admin
24. března 2003, 00:00

(Rozhovor s Vlastimilem Navrátilem, generálním ředitelem České podnikatelské pojišťovny, a. s.)* Jede-li člověk na služební cestu v tuzemsku, má pocit, že se nemusí nijak zvlášť pojišťovat. Ale to neznamená, že jeho cesta nenese i neobvyklá rizika.Samozřejmě, ale navíc zaměstnavatel na služební cestě za zaměstnance ručí.

(Rozhovor s Vlastimilem Navrátilem, generálním ředitelem České podnikatelské pojišťovny, a. s.)

* Jede-li člověk na služební cestu v tuzemsku, má pocit, že se nemusí nijak zvlášť pojišťovat. Ale to neznamená, že jeho cesta nenese i neobvyklá rizika.

Samozřejmě, ale navíc zaměstnavatel na služební cestě za zaměstnance ručí. Nejhorším případem je pracovní úraz, třeba i v případě havárie služebního automobilu. I když je auto pojištěno, nemusí mít havarijní pojištění každé sedadlo! Ale to lze připojistit. Podle zákoníku práce je odškodnění v případě smrti padesát tisíc korun. Teoreticky by zaměstnavatel mohl nějaké připojištění pominout, ale pak by se dostal do křížku s odbory. Když člověk při služební cestě přijde o život - a nemusí jít o jeho vinu - příbuzní dostanou padesát tisíc. Takové odškodnění je naprosto nedostatečné, stačí tak na pohřeb. Významné je pojištění odpovědnosti. A dá se říct, že je významnější, čím dál jedete na západ. Protože když způsobíte škodu v Německu nebo v Rakousku, něco náhodou přepojíte na pokoji, nebo si chcete uvařit na pokoji čaj spirálovým vařičem a vyrazíte pojistky, přijdou na vás s obviněním, že jste způsobili kupříkladu ztrátu dat v hotelovém počítači. Pak jde o ohromné částky.

* Ale existují již různé mezistátní dohody.

Těmi se to jen komplikuje. Týkají se jen léčebné péče a už nezahrnují třeba odpovědnost za věci svěřené.

* A co odpovědnost za způsobenou škodu?

Čím menší firma, tím je ohroženější. Protože škodu třeba vůbec nebude schopna zaplatit. Exekutor jí sebere auta, někdy celou provozovnu a firma zkrachuje. Velký podnik je schopen většinou velkou škodu uhradit ze svých prostředků. Právě ty největší společnosti jsou také nejlépe pojištěny. Zato malé firmy, soukromí podnikatelé či živnostníci na pojištění zapomínají nebo ho podceňují, a přitom pro ně může mít existenční význam. Proto malým a středně velkým firmám nabízíme různé balíčky výhodných pojištění. Třeba i náš poslední produkt - Zdravotní připojištění VZP ČR, na němž se podílíme s VZP ČR a Hasičskou vzájemnou pojišťovnou. Pro manažera velké firmy je to prostředek k udržení životního standardu, ale pro normálního člověka, zaměstnance či živnostníka je to životní nutnost.

* Jaká je teď situace na trhu cestovního pojištění - pořád držíte 36 procent?

To lze teď těžko přesně říct. Jednak se nyní jezdí do zahraničí méně, jednak si lidé myslí, že fungují ony mezistátní dohody. Myslím, že se trh zmenšuje rychleji, než nám klesá vybrané pojistné, což znamená, že posilujeme svoji pozici. Česká podnikatelská pojišťovna s VZP ČR pojišťuje zhruba milion sto tisíc lidí, Allianz a Česká pojišťovna mezi devíti sty tisíci až milionem a stejný počet osob pojišťují ostatní pojišťovny dohromady.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít