Malým a středně velkým firmám nabízíme balíčky výhodných pojištění

24. března 2003, 00:00 - admin
24. března 2003, 00:00

(Rozhovor s Vlastimilem Navrátilem, generálním ředitelem České podnikatelské pojišťovny, a. s.)* Jede-li člověk na služební cestu v tuzemsku, má pocit, že se nemusí nijak zvlášť pojišťovat. Ale to neznamená, že jeho cesta nenese i neobvyklá rizika.Samozřejmě, ale navíc zaměstnavatel na služební cestě za zaměstnance ručí.

(Rozhovor s Vlastimilem Navrátilem, generálním ředitelem České podnikatelské pojišťovny, a. s.)

* Jede-li člověk na služební cestu v tuzemsku, má pocit, že se nemusí nijak zvlášť pojišťovat. Ale to neznamená, že jeho cesta nenese i neobvyklá rizika.

Samozřejmě, ale navíc zaměstnavatel na služební cestě za zaměstnance ručí. Nejhorším případem je pracovní úraz, třeba i v případě havárie služebního automobilu. I když je auto pojištěno, nemusí mít havarijní pojištění každé sedadlo! Ale to lze připojistit. Podle zákoníku práce je odškodnění v případě smrti padesát tisíc korun. Teoreticky by zaměstnavatel mohl nějaké připojištění pominout, ale pak by se dostal do křížku s odbory. Když člověk při služební cestě přijde o život - a nemusí jít o jeho vinu - příbuzní dostanou padesát tisíc. Takové odškodnění je naprosto nedostatečné, stačí tak na pohřeb. Významné je pojištění odpovědnosti. A dá se říct, že je významnější, čím dál jedete na západ. Protože když způsobíte škodu v Německu nebo v Rakousku, něco náhodou přepojíte na pokoji, nebo si chcete uvařit na pokoji čaj spirálovým vařičem a vyrazíte pojistky, přijdou na vás s obviněním, že jste způsobili kupříkladu ztrátu dat v hotelovém počítači. Pak jde o ohromné částky.

* Ale existují již různé mezistátní dohody.

Těmi se to jen komplikuje. Týkají se jen léčebné péče a už nezahrnují třeba odpovědnost za věci svěřené.

* A co odpovědnost za způsobenou škodu?

Čím menší firma, tím je ohroženější. Protože škodu třeba vůbec nebude schopna zaplatit. Exekutor jí sebere auta, někdy celou provozovnu a firma zkrachuje. Velký podnik je schopen většinou velkou škodu uhradit ze svých prostředků. Právě ty největší společnosti jsou také nejlépe pojištěny. Zato malé firmy, soukromí podnikatelé či živnostníci na pojištění zapomínají nebo ho podceňují, a přitom pro ně může mít existenční význam. Proto malým a středně velkým firmám nabízíme různé balíčky výhodných pojištění. Třeba i náš poslední produkt - Zdravotní připojištění VZP ČR, na němž se podílíme s VZP ČR a Hasičskou vzájemnou pojišťovnou. Pro manažera velké firmy je to prostředek k udržení životního standardu, ale pro normálního člověka, zaměstnance či živnostníka je to životní nutnost.

* Jaká je teď situace na trhu cestovního pojištění - pořád držíte 36 procent?

To lze teď těžko přesně říct. Jednak se nyní jezdí do zahraničí méně, jednak si lidé myslí, že fungují ony mezistátní dohody. Myslím, že se trh zmenšuje rychleji, než nám klesá vybrané pojistné, což znamená, že posilujeme svoji pozici. Česká podnikatelská pojišťovna s VZP ČR pojišťuje zhruba milion sto tisíc lidí, Allianz a Česká pojišťovna mezi devíti sty tisíci až milionem a stejný počet osob pojišťují ostatní pojišťovny dohromady.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít