Malý, šikovný, ale ...

24. října 2008, 15:24 - Karel Zaoral
24. října 2008, 15:24

... i při běžném provozu musíte dobíjet každý den

Nejmenší přístroj svého druhu, tak mluví o P320 jeho výrobce společnost Asustek, prodávající pod značkou Asus. Protože většina uživatelů mobilních telefonů na adresu smartphonů nadává kvůli jejich vyšší hmotnosti a rozměrům, velikost či spíše malost P320 by měla být zajímavým prodejním argumentem.
Spáchaná miniaturizace není na úkor funkčnosti. Asus jednoduše dokázal ořezat zbytečná místa okolo displeje a snížit tloušťku na minimum. Důležité je poznamenat, že kvůli redukční dietě neutrpěla hardwarová tlačítka a ovládací prvky. Společně s návrhem rozložení prvků je vhodné zhodnotit i dílenské zpracování. To se, je-li to možné po čtrnácti dnech používání zodpovědně říci, určitě povedlo. Telefon jednak nebyl úplně nový, jednak se po celých čtrnáct dní choval zcela stejně jako po vybalení. Nikde se neobjevilo obvyklé skřípání, vůle při pokusu „vykroutit z přístroje vodu“ ani obvyklé netěsnosti kolem baterie.
Mezi největší slabinu nového Asusu patří použitý procesor a kapacity pamětí RAM i Flash ROM. TI OMAP běžící na taktu 200 MHz o sobě dává vědět i při běžné práci, o to větší rozdíl ve srovnání s rychlejšími přístroji pocítíte u náročnějších aplikací.
Miniaturizace si však vyžádala svou daň na rychlosti procesoru. Aby telefon vydržel alespoň nějaký rozumný čas, bylo zřejmě nutné sáhnout po pomalejším procesoru. Při běžné práci nižší takt čipu poznat příliš není, u složitějších aplikací nebo u načítání složitějších webových stránek už jde o zpomalení znatelné. Asus použil pro navigační modul osvědčenou klasiku v podobě Sirf Star III. Jako automobilová navigace P320 vcelku obstál, kladné body mu připsal i přibalený držák do automobilu a napájecí adaptér. V rámci datových přenosů nabízí P320 vedle GPRS i rychlejší EDGE, což na rozdíl od podpory 3G sítí ocení zákazníci tří ze čtyř mobilních operátorů v Česku. Prostřednictvím GPRS či EDGE telefon umožňuje jak nepřetržité připojení, tak i připojování v pravidelných intervalech, například kvůli kontrole pošty. Z ostatních komunikačních rozhraní je k dispozici WiFi a Bluetooth. První jmenované funguje dokonce i na veřejných přístupových bodech, což je vzhledem k velikosti přístroje výtečné. Bluetooth je generace 2.0, přičemž to důležité na těch dvou číslech je fakt, že takto označený Bluetooth je podstatně rychlejší, než byli jeho předchůdci.
Nejnovější verzi operačního systému Windows Mobile 6.1 Asus doplnil několika vlastními aplikacemi. Nejzajímavější z nich je doplněk na hlavní obrazovce nazvaný Asus Today. Obsahuje informace o nepřečtených emailech, textových zprávách a výstup z kalendáře v podobě nadcházejících událostí a upomínek. Dále nabízí aktuální předpověď počasí pro zadané území, RSS čtečku a Windows Media Player, který zobrazuje informace o aktuálně přehrávaném titulu. Chytrým vylepšením je také přidaná podpora Javy. Vynikající je nástroj pro vzdálenou synchronizaci s webovým kalendářem Google. Asus disponuje integrovaným fotoaparátem s rozlišením dva megapixely a funkcí automatického ostření. Bohužel vysoce svítivá dioda, nebo dokonce blesk chybějí. Snímky s maximálním rozlišením 1600 x 1200 obrazových bodů nabízejí slušnou barevnou věrnost. Jediným výraznějším nedostatkem Asusu P320 je – pomineme-li slabší procesor – kapacita baterie. Při běžném pracovním nasazení, tedy příjmu mailů, psaní SMS, volání a občasné návštěvě internetu, vydrží P320 tak jeden den a kousíček. Prakticky je tedy nutné jej každodenně dobíjet, což není příliš pohodlné. Obzvláště pokud se synchronizuje pomocí Bluetooth. Při běžné synchronizaci pomocí kabelu je možné nabíječku v klidu uložit na spodní patra skříně.

klady miniaturní rozměry
vylepšené prostředí úvodní obrazovky
integrovaný GPS přijímač příslušenství do automobilu

zápory
pomalý procesor
menší výdrž na baterii

tabulka
Asus P320
rozměry a hmotnost: 99 × 55 × 13 mm, 105 g
displej: 2,6'', aktivní TFT, 240 × 320, 65 tisíc barev
sítě: GSM (850/900/1800/1900 MHz), GPS
data: GPRS 10, EDGE 10
baterie: 30 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 1100 mAh, procesor: 200 MHz
operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional
cena: 6300 Kč včetně DPH

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít