Malý pokrok v mezích stovkové koalice

19. června 2006, 00:00 - ERICH HANDL
19. června 2006, 00:00

Jasnější obrysy má po minulém týdnu program Topolánkovy vlády. Co by znamenal, pokud se v budoucnu stane oficiálním ministerským dokumentem, pro podnikatelský sektor? Nejdále je dohoda o snížení daní, která ale potvrdila obavy živnostníků, že bude kompromisem mezi současným systémem a rovnou daní.

Lidovci a zelení sice kývli na rovnou daň, ale jen u platů a firemních zisků. Nejasná je také výše sazby, na patnáct procent asi budeme muset zapomenout. Firmám by se ale každopádně mělo ulevit. Sazba bude totiž určitě nižší než současných 24 procent, které platí ze zisku.

Malí živnostníci ale stále musí čekat, jak se vyvinou jednání o odvodech na sociální a zdravotní pojištění. Daně totiž už teď optimalizují a to, co jim drtí palce, jsou právě další povinné odvody. O zavedení stropů pro odvody se zatím nemluvilo, ale z kuloárů se proslýchá, že ještě mají šanci. Tvrdý boj se vede o sazby DPH. Už teď je zřejmé, že jednotná výše nebude. Nadějné to ale po minulém týdnu mají hoteliéři, protože se zdá, že lidovci prosadí, aby ubytovací služby zůstaly v nižším tarifu.

Kolem ostatních témat je zatím mlhavo. Na registrační pokladny, švarcsystém a změnu zákoníku práce zatím neměli koaliční vyjednavači čas. Takže to vypadá, že půjde o mírný pokrok v mezích slabé koalice. Už minulý týden program „změkl“ a bude ještě hůře. Reformisté pod tlakem povolební situace ustupují a jsou ochotni téměř k jakémukoli kompromisu, jen aby se mohli chopit moci. A to jsou zatím ještě diskuze mezi pravičáky, vyjednávání o případné podpoře se sociálními demokraty teprve začnou…

Tento týden nás tedy čeká dokončení koaliční smlouvy, budeme už vědět mnohem více o budoucím programu. Do šesti týdnů se pak odehraje hlasování o důvěře. Topolánkova vláda reformní nebude, ale je pro byznys určitě lepší než současný stav. A pro živnostníky a majitele firem rozhodně přínosnější, než kdyby se moci chopil Jiří Paroubek s podporou komunistů. Taková vláda by se opírala o zaměstnance a důchodce, kteří vždy rádi vidí, když z podnikatelů teče šťáva.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít