Malý pokrok v mezích stovkové koalice

19. června 2006, 00:00 - ERICH HANDL
19. června 2006, 00:00

Jasnější obrysy má po minulém týdnu program Topolánkovy vlády. Co by znamenal, pokud se v budoucnu stane oficiálním ministerským dokumentem, pro podnikatelský sektor? Nejdále je dohoda o snížení daní, která ale potvrdila obavy živnostníků, že bude kompromisem mezi současným systémem a rovnou daní.

Lidovci a zelení sice kývli na rovnou daň, ale jen u platů a firemních zisků. Nejasná je také výše sazby, na patnáct procent asi budeme muset zapomenout. Firmám by se ale každopádně mělo ulevit. Sazba bude totiž určitě nižší než současných 24 procent, které platí ze zisku.

Malí živnostníci ale stále musí čekat, jak se vyvinou jednání o odvodech na sociální a zdravotní pojištění. Daně totiž už teď optimalizují a to, co jim drtí palce, jsou právě další povinné odvody. O zavedení stropů pro odvody se zatím nemluvilo, ale z kuloárů se proslýchá, že ještě mají šanci. Tvrdý boj se vede o sazby DPH. Už teď je zřejmé, že jednotná výše nebude. Nadějné to ale po minulém týdnu mají hoteliéři, protože se zdá, že lidovci prosadí, aby ubytovací služby zůstaly v nižším tarifu.

Kolem ostatních témat je zatím mlhavo. Na registrační pokladny, švarcsystém a změnu zákoníku práce zatím neměli koaliční vyjednavači čas. Takže to vypadá, že půjde o mírný pokrok v mezích slabé koalice. Už minulý týden program „změkl“ a bude ještě hůře. Reformisté pod tlakem povolební situace ustupují a jsou ochotni téměř k jakémukoli kompromisu, jen aby se mohli chopit moci. A to jsou zatím ještě diskuze mezi pravičáky, vyjednávání o případné podpoře se sociálními demokraty teprve začnou…

Tento týden nás tedy čeká dokončení koaliční smlouvy, budeme už vědět mnohem více o budoucím programu. Do šesti týdnů se pak odehraje hlasování o důvěře. Topolánkova vláda reformní nebude, ale je pro byznys určitě lepší než současný stav. A pro živnostníky a majitele firem rozhodně přínosnější, než kdyby se moci chopil Jiří Paroubek s podporou komunistů. Taková vláda by se opírala o zaměstnance a důchodce, kteří vždy rádi vidí, když z podnikatelů teče šťáva.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít