Malý elektroodpad, velké starosti

11. dubna 2008, 14:30 - Čestmír Klos
11. dubna 2008, 14:30

Začalo tažení proti odhazování drobných elektrospotřebičů do popelnic

Kolektivní systémy zřízené pro návrat použitých elektrozařízení k recyklaci zjistily, že jejich sběrným sítím unikají malé elektrospotřebiče. Více než 80 procent starých mobilů, varných konvic či jiných malých spotřebičů končí na skládkách a ve spalovnách, v lepším případě doma v šuplících. V současné době se rozbíhá hned několik projektů, které mají nepříznivému stavu čelit.

Zvláštní péče

Malé spotřebiče se nejen snadno odhodí, ale také bez problému v kapse nebo v tašce odnesou na příhodné místo. Co si třeba vzít takový spotřebič do práce a odložit jej tam? Na této myšlence vybudoval svou kampaň Rema Systém. Vyzval tisícovku firem, aby si bezplatně převzaly box na odkládání malých elektrospotřebičů. Dbal, aby box měl takový design, který by nerušil interiér firem. Ba naopak, společnosti jej mohou marketingově využít, protože příchozímu bezděčně hlásají: jste na území zelené firmy. Tak se projekt - Zelená firma - jmenuje. Vstoupily do něj už desítky společností, další se hlásí.
„Bylo by jich ještě více, kdybychom se obraceli přímo na správce budov. Ti mají největší pochopení pro organizování takového sběru, protože řeší i jejich vlastní starosti, co s dosluhujícími malými spotřebiči. My jsme se v prvním kroku obraceli na marketingová oddělení, a ta mají jiné priority a dávají si na čas,“ popisuje start akce marketingový ředitel Rema Systému Petr Kubernát.
Z Rema Systému právě odešlo i 6300 dopisů do všech měst a obcí s nabídkou akce Zelená obec. Uvítaly to zejména malé obce, které jinou možnost sběru malých spotřebičů nemají. Obratem se jich přihlásilo šest set. Získají sběrnou nádobu a příslib okamžitého odvozu zdarma po předchozím zavolání. Obdobnou službu nabízí i společnost Asekol. Nic nebrání tomu, aby obce využily všechny možnosti současně. Podaří-li se touto cestou výrazně zvýšit návrat použitých elektrospotřebičů, pomůže to Česku vyhnout se hrozbě tvrdých evropských sankcí. Z dvaceti kilogramů prodaných elektrospotřebičů na obyvatele se navrací zpět zhruba desetina. S posbíranými malými spotřebiči sice tak rychle nenaskočí hmotnost sběru na potřebný limit čtyř kilogramů na osobu, ale poklesne ostudně vysoké procento ztrát. Velmi úspěšné byly akce sběru mobilních telefonů. Společná kampaň společností Rema a T-Mobile nazvaná Recyklístek vrátila k recyklaci 50 tisíc mobilů.

Začíná to u hraček

Stejně jako dospělí ve firmách mohou vracet staré spotřebiče i děti a studenti ve školách. Umožňuje to projekt kolektivního systému Elektrowin nazvaný Ukliďme si svět! Odpovědnosti za elektroodpad nelze naučit lépe než zapojením dětí do sběru. Kromě toho může být v malých obcích školní koš společnosti Elektrowin jediným dostupným místem, kam odkládat drobné spotřebiče.
Protože Elektrowin se zaměřuje právě na sběr malých domácích spotřebičů, nářadí a nástrojů, orientoval svůj sběrový program zejména na konečné prodejce tohoto zboží. K prvnímu dubnu umístil v prodejnách elektro více než 1400 košů s vyjímatelnými vložkami. Když se vložka naplní, prodejce ji připraví Elektrowinu k odvozu a nahradí ji novou. Díky této aktivitě očekává Elektrowin nejméně zdvojnásobení sběru. Zatímco zákon ukládá prodejci povinnost odebrání starého výrobku při nákupu nového, koš umožňuje sběr jakéhokoli drobného elektroodpadu bez ohledu na nákup. U žádného z popsaných projektů nezáleží na tom, kdo předmět vyrobil, ani kde byl zakoupen. Hlavně že neskončil v popelnici.
Bez pomoci nezůstanou ani obce, které se rozhodnou sbírat elektroodpad po svém. Kolektivní systém Asekol zřídil fond na podporu projektů, které zlepší efektivitu sběru. Stranou zájmu o malé spotřebiče není ani kolektivní systém Retela, jenž kooperuje s Remou. Využívá rozmanitosti sběrných míst, oslovuje podniky, a dokonce mateřské školy. Elektronické hračky mají ze všeho nejhorší návratnost, což by se mohlo zlomit právě u jejich uživatelů a jejich maminek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít