Malotraktor v plné jízdě

13. června 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
13. června 2005, 00:00

FIRMA VARI LIBICE Mezi úspěšné středočeské firmy patří výrobce zahrádkářské a komunální techniky Vari. Podnik proslul ještě za socialismu výrobou legendárního „stroje na všechno“, malého traktůrku Terra. Firmě se daří i po privatizaci a v poslední době rozšířila produkci i na výrobu lodí.

FIRMA VARI LIBICE Mezi úspěšné středočeské firmy patří výrobce zahrádkářské a komunální techniky Vari. Podnik proslul ještě za socialismu výrobou legendárního „stroje na všechno“, malého traktůrku Terra. Firmě se daří i po privatizaci a v poslední době rozšířila produkci i na výrobu lodí. Mminitraktory Terra byly již před rokem 1989 jedním ze symbolů české vesnice. Znal je každý zemědělec či kutil. Fungovaly na bázi stavebnice. K motoru a nápravě se dvěma koly se připojovala různá přídavná zařízení, takže stroj se používal na širokou škálu činností - od sečení trávy až po odklízení sněhu. Firma Vari, která se dodnes v Libici nad Cidlinou věnuje výrobě zemědělské a zahradní techniky, na tradici šikovného systému navázala. V devadesátých letech prošla privatizací a v současnosti výborně prosperuje. Loni měla obrat 180 milionů korun, zaměstnává 135 zaměstnanců a je největším výrobcem sekaček ve střední Evropě. Kromě přídavků k systému Terra vyrábí společnost speciální sekačky na vysokou trávu a na likvidaci trávy i plevelu. Podle předsedy představenstva Jiřího Belingera jsou v této oblasti dva trendy. Jednou skupinou zákazníků jsou majitelé malých pozemků, kteří nakupují nejraději velmi levné sekačky ve slevových akciích. Druhou skupinou klientů jsou vlastníci větších pozemků, kteří chtějí stroje s velkým výkonem za rozumné peníze. Vari se snaží oslovit obě skupiny zákazníků. Novým trendem je podle Belingera sekání i vysoké trávy a likvidace porostu přímo při sečení tak, aby majitel pozemku již nemusel řešit, co s posečenou trávou udělá. Novou oblastí, kam se snaží firma proniknout, je také výroba rekreačních, sportovních, obytných a rybářských lodí a přístavišť. PRAHA V SOUSEDSTVÍ? PROBLÉM!

Podnikatelské prostředí ve Středočeském kraji není podle Belingera dobré. „Dostatek pracovních příležitostí pro kvalifikované lidi ve snadno dostupné Praze a nedostatek učňovských a středních škol ve strojírenských oborech vedou k tomu, že je zde větší poptávka po kvalifikovaných pracovnících než v severních Čechách nebo na Moravě,“ říká. „Jedinou výhodou blízkosti Prahy je dostupnost jak pro zahraniční partnery, kteří přiletí letadlem, tak pro specialisty na zahraniční obchod, kteří k nám z hlavního města dojíždějí,“ dodává.

Blízkost metropole se podle podnikatele projevuje také v tom, že zaměstnanci očekávají vysoké platy. Tlak na mzdy a dalšího konkurenta při získávání kvalifikovaných pracovníků představuje také nová obří automobilka TCPA u Kolína.

KOMORU CHVÁLÍME, POLITIKY NE

Jiří Belinger si pochvaluje spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou. „V posledních dvou letech se výrazně zlepšila. Dostáváme množství informací o nových možnostech podnikání, zahraničních kontaktech a zúčastnili jsme se několika seminářů a zahraničních cest, které hospodářská komora organizovala,“ upřesňuje Belinger.

Podnikatel také chválí některé státní organizace: „Ze státních institucí bych nejvíce vyzdvihl práci Českomoravské záruční a rozvojové banky, která poskytuje zajímavé produkty zejména v oblasti zajištění při úvěrování komerčními bankami. Velice dobrá spolupráce je také s Českou exportní bankou a Exportní pojišťovnou EGAP,“ říká Belinger.

Celkový státní přístup k malému podnikání ale kritizuje: „Připadá mi, že zejména politici zapomínají na to, že právě malé a střední podniky v Česku zaměstnávají téměř 60 procent obyvatel a tvoří více než 60 procent HDP.“

Belinger zároveň vypočítává některá opatření, která by podle něj podnikání pomohla: „Snížení daní aspoň na průměrnou evropskou úroveň a některé úpravy v zákoníku práce. Zejména větší pružnost pro přijímání a propouštění zaměstnanců podle vývoje zakázek, které by umožňovalo krátkodobé zaměstnání bez rizika vysokých ztrát odchodným.“ Podnikatel zároveň upozorňuje na to, kam může nesprávná politika vést: „Odstrašujícím příkladem sociální politiky a dopadů na hospodaření země jsou Francie a Německo. Tam všichni, kdo mohou, stěhují své výrobní závody do Asie.“

Sama firma Vari zatím zůstává v Libici a do světa posílá jen své výrobky. Její nejúspěšnější stroj s názvem Adela se prodává již ve více než dvacítce zemí.

HISTORIE FIRMY

Společnost vznikla již v roce 1951 pod názvem Mepol Libice. Od roku 1970 vyrábí malou zahradní techniku, oblíbený stavebnicový systém Terra. V roce 1988 rozšířila firma výrobu o zmodernizovaný typ Vari. V roce 1991 byl podnik zařazen do první vlny kuponové privatizace a zprivatizován. Zhruba 60 procent akcií patřilo investičním fondům, zbytek akcionářům. V roce 1995 koupila akciová společnost BG Technik CS majoritní část akcií a zahájila na základě provedeného marketingu rozsáhlé rozšíření výrobků vyráběných v závodě Vari. Během tří let se firma stala největším výrobcem diskového sečení ve střední Evropě.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Retro ThinkPad je hotová věc a budete jej milovat, vzkazuje Lenovo
„Počítači, chci rohlík, šunku a mléko.“ Obchod Kolonial.cz testuje hlasové nákupy
Mozilla přinesla svůj bezpečný prohlížeč i na Android. Stáhněte si Firefox Focus
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít