Maloobchodní tržby v květnu meziročně vzrostly o 3,2 procenta

04. července 2011, 11:41 - Mediafax
04. července 2011, 11:41

Sezonně neočištěné maloobchodní tržby v ČR v květnu meziročně vzrostly o 3,2 procenta, v pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledek zhruba odpovídá tržnímu konsenzu agentury Reuters (+3,4 %), v dubnu se tržby zvýšily o 2,7 procenta

Foto: Profimedia.cz

Po očištění o sezonní vlivy, kalendářní a pracovní dny se tržby v maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel v květnu snížily reálně meziměsíčně o 0,7 procenta a meziročně očištěné pouze o pracovní dny se zvýšily o 1,4 procenta. K meziročnímu růstu tržeb bez očištění o 3,2 procenta přispěl při letošním vyšším počtu pracovních dní (+1) prodej a opravy motorových vozidel (+2,1 procentního bodu) a nepotravinářského zboží (+1,9 p.b), opačně působil prodej potravin (-0,6 p.b.) a pohonných hmot (-0,2 p.b.) .

Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se snížily reálně meziměsíčně o 0,2 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny se zvýšily o 3,3 procenta. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 6,6 procenta, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 6,7 procenta a za opravy o 6,1 procenta. Nepřetržitý růst tržeb motoristického segmentu trvá již 13 měsíců.

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot se sezonně očištěné tržby snížily reálně meziměsíčně o jedno procento a meziročně očištěné o pracovní dny se zvýšily o 0,5 procenta. Sezonně neočištěné tržby vzrostly meziročně o 1,6 procenta, a to přesto, že růst byl zpomalen poklesem prodeje potravin a pohonných hmot (o 2,5 %, resp. o 1,7 %). Napomohl k tomu zvýšený růst tržeb za nepotravinářské zboží o 5,9 procenta.

Již 19 měsíců nepřetržitě se zvyšoval maloobchod provozovaný prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby (o 21,0 %). Rostly také tržby za prodej textilu a obuvi (o 9,8 %), počítačového a komunikačního zařízení (o 9,3 %), výrobků pro kulturu a rekreaci (o 7,8 %), farmaceutického, zdravotnického a drogistického zboží (o 5,1 %) a výrobků pro domácnost (o 3,4 %) ve specializovaných prodejnách. Naopak méně se prodávaly potraviny, a to jak ve specializovaných tak i nespecializovaných prodejnách (o 2,8 %, resp. o 2,5 %). V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží klesly tržby o 0,9 %.

K růstu tržeb nejspíše v květnu napomohl o jeden den vyšší počet pracovních dnů a stejně jako v předchozích měsících i mírný apetit spotřebitelů nakupovat. Nejde však o nijak zvlášť silný zájem utrácet, ale pouze o velmi umírněný vzestup,“ uvedl ještě před zveřejněním výsledků pro agenturu Mediafax Petr Dufek, analytik ČSOB (+3,2 procenta). “Motoristický segment květen nejspíše zakončil v mínusu, podobně jako prodej pohonných hmot. Celkově se dá říct, že růst maloobchodních tržeb není nijak výrazný a zejména ve druhé polovině roku počítáme s jeho dalším zpomalením,“ dodal analytik.

Maloobchodní tržby by měly v květnu meziměsíčně poklesnout o 0,6 procenta. Prodej v automobilovém sektoru by se měl podle našich odhadů zvýšit o 0,5 procenta, na což ukazuje počet nových registrací aut,“ očekával Jiří škop, analytik Komerční banky (+5,0 procenta). Prodej mimo automobilový sektor podle něj bude tlumen fiskální restrikcí, hlavně nižšími sociálními dávkami a mzdami ve veřejném sektoru. “Zhoršila se také spotřebitelská důvěra, mírné zlepšení je naopak patrné na trhu práce. Z kalendářních faktorů bude tržby negativně ovlivňovat meziměsíčně nižší počet pátků,“ upozornil škop.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít