Malí vyhlásili boj Prazdroji

04. června 2007, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
04. června 2007, 00:00

VÁLKA PIVOVARŮ Necelé dvacítce malých českých pivovarů se nelíbí státní dotace pro Plzeňský Prazdroj. Jelikož české úřady prý na námitky pivovarníků neslyší, obrátily se menší pivovary přímo k Evropské komisi.

VÁLKA PIVOVARŮ Necelé dvacítce malých českých pivovarů se nelíbí státní dotace pro Plzeňský Prazdroj. Jelikož české úřady prý na námitky pivovarníků neslyší, obrátily se menší pivovary přímo k Evropské komisi.

Plzeňský Prazdroj získal loni v červenci dárek na rozloučenou od exministra průmyslu a obchodu Milana Urbana. přes původně nesouhlasné stanovisko Úřadu na ochranu hospodářské soutěže podepsal plzeňské pivovarské skupině státní dotaci ve výší přibližně 669 milionů korun ve formě daňové úlevy na výstavbu nové stáčírny piva do lahví. „Taková podpora firmě, která ovládá téměř polovinu trhu a má neotřesitelné hospodářské postavení, se nám zdá nepochopitelná a neetická. Vůči nám je diskriminační,“ říká Josef Vejlupek, prokurista společnosti Drinks Union.

Český svaz malých nezávislých pivovarů udělení dotace odmítá. Urbanův nástupce Martin Říman tvrdí, že zákon porušen nebyl. „České úřady říkají, že je to legitimní. My tvrdíme, že je to nelegitimní, zejména pokud je podpořen hlavní hráč na trhu,“ upozorňuje šéf svazu Jiří Fusek.

ZAMLŽENÁ DOTACE

Malým pivovarníkům vadí také to, že stát dosud neuvedl, na základě jakých kritérií se loni rozhodl udělit Plzeňskému Prazdroji dotaci. Podle Fuska se pivovary o dotaci dozvěděly až letos na základě údajů na internetových stránkách ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). „V tabulce, komu byla dotace udělena, je šalamounsky napsáno kraj: Plzeňský, důvod přidělení: Jižní Afrika. Není tam komu, za co a především tam nejsou technická ani jiná zdůvodnění,“ zdůrazňuje Fusek.

Prazdroj podotkl, že o záměru a důvodech požádat o investiční pobídku informovali jeho zástupci na zasedání Českého svazu pivovarů a sladoven na podzim loňského roku. Od té chvíle prý nešlo o žádné tajemství. „Většina členů svazu ale dotaci odmítla,“ kontruje Fusek.

PRAZDROJ VÝTKY ODMÍTÁ

Podle menších pivovarů dotace ohrožuje jejich podnikání. Udělena byla prý navíc navzdory nesouhlasu antimonopolního úřadu a soudu. „Stát chudým bere a bohatým dává. Dotace je sice formálně určena na podporu vývozu, ale fakticky se jedná o podporu další expanze Prazdroje na domácím trhu, která negativně ovlivní konkurenční prostředí,“ podotýká Fusek.

V nové stáčírenské hale Prazdroj podle Fuska stáčí veškerou produkci, nejen tu určenou pro export. Podle generálního ředitele pivovarů Zubr, Holba a Litovel Petra Fridricha navíc nesplňuje pobídka obecné pravidlo, že musí být použita na investici vytvářející mimo jiné více pracovních míst. „Počet pracovních míst v Prazdroji klesá,“ tvrdí Fridrich.

Prazdroj označil informace malých pivovarů za neúplné a nepřesné. Upozornil, že nezískal žádnou státní dotaci, tedy žádné peníze. „Investiční pobídka znamená možnost uplatnit v budoucnosti slevu na dani z příjmů, která je podmíněna vlastní investicí firmy za 1,5 miliardy korun a zároveň vytvářením dostatečného zisku. Nic nedostáváme zadarmo, na slevu si teprve musíme vydělat exportováním českého piva,“ uvádí se ve stanovisku pivovaru.

MPO: PRAZDROJ SPLNIL PODMÍNKY „Prazdroj splnil zákonem stanovené podmínky,“ obhajuje rozhodnutí bývalého ministra poskytnout pivovaru dotaci současný mluvčí MPO Tomáš Bartovský. Udělení dotace podle jeho informací následně podpořil i antimonopolní úřad, který souhlas podmínil tím, že společnost umístí produkci na zahraniční trh a podpoří tvorbu pracovních míst v regionu. „Tyto požadavky však nebyly v rozhodnutí MPO o udělení pobídky zohledněny, protože přesahovaly rámec zákona o investičních pobídkách,“ dodává Bartovský. Samotnému ministrovi Římanovi se současný systém udělování investičních pobídek nelíbí. V parlamentu už je novela, která má systém mírně změnit. HISTORIE DOTACE**

Prazdroj měl zájem získat obdobnou investiční pobídku již v roce 2004, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ji nepovolil. Ke stejnému závěru došel i Krajský soud v Brně, na který se plzeňská společnost obrátila. V loňském roce však tehdejší ministr Urban pobídku Prazdroji udělil. Následně ji schválil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Nynější ministr Martin Říman je podle svého mluvčího Tomáše Bartovského kritikem současného systému pobídek, ale nemá moc ho zásadně změnit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít