Malí pokukují po velkých letadlech

25. června 2007, 00:00 - (tj)
25. června 2007, 00:00

Vedle pětice velkých mezinárodních letišť existuje řada dalších (většinou v majetku města či kraje), na nichž mohou nyní přistávat pouze malá letadla. Na některých letištích se ale vypracovávají studie realizace opatření umožňujících přistávání i středně velkých dopravních letadel.

Kraj Vysočina se například chystá prověřit možnosti pro modernizaci letiště v Jihlavě-Henčově. Loni do takového projektu odmítl vstoupit s poukazem na to, že přestavba sportovního areálu pro potřeby středních dopravních letadel by byla příliš drahá. Na základě zájmu dvou velkých jihlavských firem se nyní kraj rozhodl svolat skupinu expertů, která znovu provede analýzu možných výhod a nevýhod. „V první řadě si vyjasníme všechny majetkové poměry a znovu provedeme průzkum současného zájmu podnikatelů,“ uvádí hejtmanův náměstek Václav Kodet. Podle něj experti zváží i možnosti pro rozvoj letiště po etapách. Město Jihlava dříve nabídlo kraji bezplatně asi 40 hektarů letištních pozemků, pokud se stane garantem dalšího rozvoje letiště. Možnost leteckého spojení by podle města prospěla obchodu i cestovnímu ruchu. Náklady na obnovu letiště by se ale pohybovaly ve stovkách milionů korun.

Na letiště v Plané, které společně provozují město České Budějovice a Jihočeský kraj, by velká dopravní letadla mohla přistávat již v roce 2009. Zástupci kraje a města již mají licenci pro odbavování mezinárodního provozu, pro větší letadla ale zatím na letišti chybí zázemí. Vybudování terminálu a dalšího vybavení letiště zřejmě pomůže dotace půl miliardy korun z Evropské unie. O lety do Českých Budějovic mají zájem zahraniční sdružení cestovních kanceláří, první zájemci na ploše přistáli několik dní po získání licence pro neveřejný mezinárodní provoz. „V současné době máme evidováno přes 1800 pohybů na letišti od začátku letošního roku, což mě velice mile překvapilo. Byla zde i velká letadla, jedno desetitunové a jedno zhruba devatenáctitunové, a obě byla ze zahraničí,“ upozorňuje ředitel letiště Ladislav Ondřich.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít