Malí pokukují po velkých letadlech

25. června 2007, 00:00 - (tj)
25. června 2007, 00:00

Vedle pětice velkých mezinárodních letišť existuje řada dalších (většinou v majetku města či kraje), na nichž mohou nyní přistávat pouze malá letadla. Na některých letištích se ale vypracovávají studie realizace opatření umožňujících přistávání i středně velkých dopravních letadel.

Kraj Vysočina se například chystá prověřit možnosti pro modernizaci letiště v Jihlavě-Henčově. Loni do takového projektu odmítl vstoupit s poukazem na to, že přestavba sportovního areálu pro potřeby středních dopravních letadel by byla příliš drahá. Na základě zájmu dvou velkých jihlavských firem se nyní kraj rozhodl svolat skupinu expertů, která znovu provede analýzu možných výhod a nevýhod. „V první řadě si vyjasníme všechny majetkové poměry a znovu provedeme průzkum současného zájmu podnikatelů,“ uvádí hejtmanův náměstek Václav Kodet. Podle něj experti zváží i možnosti pro rozvoj letiště po etapách. Město Jihlava dříve nabídlo kraji bezplatně asi 40 hektarů letištních pozemků, pokud se stane garantem dalšího rozvoje letiště. Možnost leteckého spojení by podle města prospěla obchodu i cestovnímu ruchu. Náklady na obnovu letiště by se ale pohybovaly ve stovkách milionů korun.

Na letiště v Plané, které společně provozují město České Budějovice a Jihočeský kraj, by velká dopravní letadla mohla přistávat již v roce 2009. Zástupci kraje a města již mají licenci pro odbavování mezinárodního provozu, pro větší letadla ale zatím na letišti chybí zázemí. Vybudování terminálu a dalšího vybavení letiště zřejmě pomůže dotace půl miliardy korun z Evropské unie. O lety do Českých Budějovic mají zájem zahraniční sdružení cestovních kanceláří, první zájemci na ploše přistáli několik dní po získání licence pro neveřejný mezinárodní provoz. „V současné době máme evidováno přes 1800 pohybů na letišti od začátku letošního roku, což mě velice mile překvapilo. Byla zde i velká letadla, jedno desetitunové a jedno zhruba devatenáctitunové, a obě byla ze zahraničí,“ upozorňuje ředitel letiště Ladislav Ondřich.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít