Malé likérky couvají z trhu

10. března 2014, 11:06 - Marcela Alföldi Šperkerová
10. března 2014, 11:06

Celkem 156 firem, které vyrábějí nebo dovážejí alkoholické nápoje, složilo do konce února kauci, jak jim to nařizoval zákon o povinném značení lihu platný od loňského prosince.

„Existuje asi 450 osob povinných značit líh, z nich je aktivních, což znamená, že pravidelně odebíraly kolky, zhruba 280. Nyní se k povinnosti přihlásily už jen tři pětiny z nich,“ uvedl výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin Jaroslav Burkart.

Upřesnil, že v objemovém vyjádření to bude nejméně pětadevadesát procent trhu. Ostatní výrobci lahve zřejmě kolkují u těch, kteří kauce složili, nebo vycouvali z trhu.

Z uvedeného počtu většina, 97 firem, kauci poskytla formou bankovní záruky. Hotovost skládalo devětapadesát subjektů. Informace týdeníku Euro poskytlo Generální ředitelství cel. Kauci se nevyhnou ani distributoři lihovin, do konce února jich bylo 152, hotově peníze složilo 33 distributorů, z nichž většina zvolila bankovní záruku.

Půl milionu za 25 tisíc kolků

Celní správa ale neupřesnila, v jakém poměru výše byly kauce složeny. Pokud výrobci odeberou v průběhu roku nejvýše 25 tisíc kolků, stačí jim zaplatit půl milionu korun. Burkart předpokládá, že naprostá většina z výrobců šla na nižší částku. Loni stihli lihoviny označit ještě starými kolky, které mohou prodávat zhruba do léta. Pak v prosinci nakoupili pětadvacet tisíc kolků a dalších pětadvacet tisíc koupí letos. To by jim mohlo pro letošní rok pravděpodobně vystačit.

Členové unie, jichž je sice jen patnáct, ale reprezentují kolem čtyř pětin trhu, a museli tedy skládat pět milionů korun za každý daňový sklad, volili formu bankovní záruky. Nová pravidla o značení lihu mají zabránit prodeji nelegálního alkoholu. Do zákona se dostaly ale až poté, co na podzim roku 2012 propukla metanolová aféra, která desítkám lidí vzala život nebo zničila zdraví.

Celý článek najdete v aktuálním vydání týdeníku Euro


Čtěte také:

Vizovický Jelínek se chce pojistit, výrazně rozšiřuje vlastní sady

Likérkám vadí povinné kamery, jejich účinnost je prý sporná

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít