Malé firmy ušetří na plynu devět procent

09. září 2002, 00:00 - Vít Smrčka
09. září 2002, 00:00

Zlevnění elektřiny musí následovat, jinak by nebyla konkurenceschopná Již podruhé se letos dočkají odběratelé zemního plynu snížení cen. Energetický regulační úřad rozhodl, že od 1. října se ceny plynu sníží v průměru o 9 %, v případě domácností o 7,4 %. Rovněž cena elektřiny by se měla od počátku příštího roku snížit.

Zlevnění elektřiny musí následovat, jinak by nebyla konkurenceschopná

Již podruhé se letos dočkají odběratelé zemního plynu snížení cen. Energetický regulační úřad rozhodl, že od 1. října se ceny plynu sníží v průměru o 9 %, v případě domácností o 7,4 %. Rovněž cena elektřiny by se měla od počátku příštího roku snížit.

Cena se snižuje pro všechny kategorie odběratelů,“ řekl předseda Energetického regulačního úřadu Pavel Brychta. Důvodem je podle jeho vyjádření příznivý vývoj cen ropy a topných olejů na světových trzích, od nichž se cena zemního plynu s přibližně půlročním zpožděním odvíjí. Pozitivní roli sehrálo rovněž posílení kursu koruny vůči americkému dolaru i euru. Došlo proto ke snížení předávacích cen mezi Transgasem a regionálními distributory plynu.

Ceny se různí podle dostributorů

U cen zemního plynu na rozdíl od elektřiny již platí regionální ceny, které zohledňují náklady distributorů na provozování sítě. Proto při průměrném snížení o devět procent, je rozpětí u osmi distribučních společností od 8,4 do 9,3 procenta. U kategorií domácností je rozpětí od 6,6 do 7,9 procent podle konkrétní plynárenské společnosti. Čtyřčlenná rodina, která bydlí v domku o pěti místnostech ve středočeském regionu a spotřebuje ročně přibližně 30 MWh zemního plynu, dosáhne roční úspory asi 2 000 korun, jestliže plyn používá k vaření a vytápění.

Na zlevnění vydělají i plynárny

„Do marže se nám to nepromítá,“ vyjádřil se ke zlevnění plynu obchodní ředitel Středočeské plynárenské Miloš Houzar. Tato společnost snižuje pro maloooběratele ceny plynu o osm procent a u středně velkých odběratelů o devět procent, velkoodběratelé budou nakupovat palivo s desetiprocentní slevou. Přínosem pro plynárny je, že se po zlevnění zvýší zájem o plynofikaci. Zejména ve Středočeském kraji jsou stovky odběratelů, kteří mají sice zaveden plyn až k objektu, ale nepoužívají jej. V předchozích letech ceny stále rostly, za posledních deset let se zvýšily čtyřnásobně. To vedlo k odklonu od využívání plynu a návratu k uhlí. V obcích se začalo zhoršovat ovzduší a nevyužity zůstaly miliardy korun vložené prostřednictvím Státního fondu životního prostředí do plynofikace.

Výrobky a služby nezlevní

Podle analytiků nelze ale příliš počítat s tím, že snížení cen paliva povede ke snížení cen výrobků a služeb. Především firmy, které jsou exportně orientovány a utrpěly ztráty posilováním koruny vůči dolaru, ani nemohou na snížení cen vstupů reagovat. „Trochu si tím vyrovnají ztráty,“ vyjádřil se jeden z analytiků. „Lze očekávat, že teplárny, které topí plynem, sníží ceny tepla,“ řekl Profitu Pavel Kaufmann, mluvčí Teplárenského sdružení. Po plynu by tak mělo následovat zlevnění tepla. Jak se však bude vyvíjet regulovaná cena tepla v příštím roce, energetický úřad zatím nerozhodl.

Elektřina bude následovat

Podobně nejsou stanoveny ještě ceny elektřiny, přestože se všeobecně předpokládá jejich pokles. „Provádíme zatím kalkulace,“ řekl k tomu Brychta. Snížení cen elektřiny by mohlo nastat až od 1. ledna příštího roku, protože energetický úřad může měnit sazby za plyn čtyřikrát do roka, ale u proudu jednou za rok. Ke snížení cen proudu dojde již vzhledem k tomu, že minulý týden zájem snížit tyto ceny oznámila elektrárenská společnost ČEZ. Tento krok podmiňuje svým propojením s regionálními distribučními společnosti. Podle generálního ředitele ČEZ Jaroslava Míla firma totiž již letos snížila ceny proudu, který dodává distribučním firmám, ale to se u konečných odběratelů neprojevilo. Jestliže by elektrárenská společnost získala vliv na distribuci elektřiny, mohla by podle Míla ovlivnit i cenu za níž nakupují koneční zákazníci. “ Snížení ceny pro domácnosti je plně ekonomicky podloženo již letošní nabídkou Duhové energie a pokud tento prostor nevyužije regulátor, využije jej ČEZ,“ řekl k tomu Míl, který předpokládá, že snižovat by se mohla cena proudu nejméně o pět procent. Podle odborníků je to nezbytný krok výrobce elektřiny, protože jinak by proud přestával být konkurenceschopný s plynem. Rozhodnutí o propojení ČEZ a distribučních společností nyní již závisí pouze na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten si vyžádal čtyřměsíční lhůtu, takže nejpozději v listopadu se rozhodne o vzniku tzv. velkého ČEZ. Podle názoru většiny odborníků k propojení dojde, protože hlavní energetické společnosti v Evropě jako je RWE, E.ON nebo francouzská EDF mají propojené řetězce od výroby elektřiny až po prodej spotřebitelům. ČEZ by se měl stát majoritním akcionářem ve Středočeské energetické, Západočeské energetice, Severomoravské energetice, Východočeské energetice a Severočeské energetice. V e zbývajících společnostech podle vydané tiskové zprávy nemůže cenu pro konečné spotřebitele ovlivnit, protože v nich má pouze minoritní podíl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít