Malé a střední firmy v Evropě odkládají digitalizaci

17. října 2011, 14:40 - Profit, TZ
17. října 2011, 14:40

Výhody digitálního světa jako obchodování přes internet, elektronická fakturace nebo tzv. cloud computing ještě stále nedorazily mezi evropské malé a střední podniky.

Foto: Profimedia.cz

Děje se tak navíc v době, kdy je podle Evropské komise internet nejrychleji rostoucím prodejním kanálem v maloobchodě. Ukazuje to nejnovější průzkum Asociace profesních účetních ACCA s názvem „Digitální agenda pro evropské malé a střední firmy“.

Z odpovědí 661 účastníků celoevropského průzkumu vyplynulo, že největší problémy malých a středních firem s digitalizací jsou v oblasti bezpečnosti řešení, užitečnosti pro jejich zákazníky a celkové informovanosti o digitálních nástrojích. Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko, k průzkumu řekla: “Výsledky průzkumu nás překvapili. Digitální řešení jako elektornické faktury nebo obchodování přes internet totiž představují jak prostor pro úspory, tak i nové obchodní příležitosti, což jsou typické agendy menších firem.

Elektronické faktury – Středoevropané chtějí podporu státu

Evropská komise odhaduje potenciál úspor prostřednictvím elektronické fakturace na interval 135-245 miliard EUR ročně. Přitom podle jejích údajů má čistě elektronickou podobu pouze 5 procent faktur, které si mezi sebou v B2B vztazích vymění evropské firmy.

Neinformovanost o řešeních elektronické fakturace je podle firem v průzkumu ACCA hlavní bariérou jejího zavedení. Přes 20 procent firem navíc uvádí, že elektronická fakturace je pro ně zbytečná, protože zákazníci nebo partneři ji nevyžadují. Přibližně 10 procent firem vidí nedostatek nákladově efektivních řešení pro elektronickou fakturaci.

Nicméně ve střední a východní Evropě jsou argumenty mluvící proti elektronické fakturaci jiné. Skoro 20 procent respondentů zde uvádí, že intervence vlád při rozšiřování efakturace je nedostatečná (v západní Evropě necelých 5 procent). Přibližně 15 procent firem si stěžuje na její cenovou dostupnost (v západní Evropě sotva 3 procenta).

Obchodování pomocí internetu (e-commerce)

Internet nezná hranice. Může proto být strategickým prodejním kanálem pro menší firmy, které jsou často geograficky oslabeny vůči těm velkým. “Pomocí internetu mohou malé firmy “vyrůst” přes noc. Mohou začít nabízet své produkty třeba v zahraničí a naplno využívat výhody společného evropského trhu,” dodala Kateřina Benešová.  Nejčastější překážky využití nástrojů e-commerce v segmentu malých a středních firem jsou nedostatek informací, ale také nezájem zákazníků, komplexita a cena řešení.

Financování firem pomocí tzv. “social lending”

Turbulence na trhu a hrozící kolaps bankovního systému v letech 2008 až 2010 radikálně zhoršili dostupnost financí pro malé a střední podniky. Vznikl proto fenomén s názvem “social lending”. Jedná se o půjčování financí firmám ze strany jednotlivců. Tato forma investování se odehrává na internetu, kde příslušné platformy nabízí různé formy investování a firmy se ucházejí o jejich přízeň.

V průzkumu ACCA však přes 20 procent respondentů uvádí bezpečnostní riziko jako bariéru rozvoje této formy digitalizace. Střední a menší firmy se rovněž shodují na tom, že v této oblasti neexistuje dostatek specialistů.

Z průzkumu ACCA dále vyplynulo:

  • Bezpečnost nesmí být podceněna jako překážka digitalizace menších firem. V průzkumu totiž bezpečnostní rizika digitalizace zdůrazňovali právě ti, kteří digitální nástroje jako elektronické faktury, e-commerce atd. již používají.
  • Evropská digitální agenda by se měla více sjednotit. Například elektronická fakturace je častá v severských státech. Ve střední a východní Evropě je však spíše výjimkou.

Plné znění zprávy z průzkumu najdete na webu ACCA.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým…
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít