Malé a středně velké podniky: Vlády nás opomíjejí a neodporují

15. listopadu 2010, 14:10 - Profit, TZ
15. listopadu 2010, 14:10

Malé a střední podniky obvykle tvoří 50 % HDP a 60 % pracovních míst v zemi, a proto společnost Regus provedla průzkum mezi vlastníky malých a středních podniků, aby zjistila, jaká je situace v tomto podnikatelském sektoru a co si podnikatelé myslí o úrovni podpory, kterou jim poskytuje jejich národní vlády a instituce.

Foto: Regus

75 % majitelů podniků globálně se domnívá, že vlády zájmy malých a středních podniků většinou přehlížejí, v regionu střední a východní Evropy je to 76 % majitelů podniků, kteří si myslí, že jsou jejich zájmy opomíjeny.

Průzkum zjišťoval názory více než 5 000 podnikatelů v 78 zemích a ptal se jich na vývoj jejich příjmů a zisků a na to, co jim v posledních letech působilo nejvíce problémů a stresu. Posledně jmenované indikátory tvoří základ indexu podnikatelského klimatu (viz mapa), který odráží názory podnikatelů na to, jak snadné je v jejich zemi podnikat. Konkrétně v zemích střední a východní Evropy se tento index z celosvětového hlediska pohybuje mírně pod průměrem, konkrétně 97 bodů v porovnání se světovým průměrem 100 bodů.

74 % respondentů na celém světě a 56 % respondentů ve střední a východní Evropě uvedlo, že banky by měly být přinuceny více půjčovat podnikatelům a malým podnikům, přičemž zdůrazňují, že dostupnost úvěrů je pro podnikatele zásadní. 86 % podnikatelů na celém světě a 77 % podnikatelů v oblasti střední a východní Evropy také uvedlo, že by měly být dostupné státní fondy rizikového kapitálu na podporu podnikatelů a jejich obchodních iniciativ. 72 % respondentů na celém světě a 61 % ve střední a východní Evropě uvedlo, že by měly být zavedeny zákonné postihy za pozdní úhradu faktur, což jasně ukazuje, že udržení cash flow je pro malé podniky na celém světě zásadní problém.

Garry Gürtler, viceprezident pro střední a východní Evropu společnosti Regus, poskytovatele kancelářských řešení, k tomu dodává: „Přestože jsou malé a střední podniky pro národní ekonomiky velmi důležité, velmi těžko své zájmy prosazují. V důsledku celosvětové krize má tento klíčový sektor ekonomiky problémy se zajištěním kapitálu a udržením cash flow.

Konkrétně více než polovina malých a středních podniků ve střední a východní Evropě si stěžuje na nedostupnost kapitálu a opožděné platby, které začínající podniky během prvních 18 měsíců často položí. Nejnovější směrnice EU týkající se opožděných plateb opravňuje podniky k vymáhání 8% úroku z prodlení za nezaplacené faktury a 40 EUR na pokrytí nákladů za faktury zaplacené po splatnosti, ale zároveň neobsahuje žádné donucovací prostředky, a proto není žádným překvapením, že by malé a střední podniky uvítaly zavedení povinných pokut za opožděné platby.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít