Malá kina potřebují digitalizaci

16. března 2010, 13:01 - Iva Vejmelková, Svaz měst a obcí ČR
16. března 2010, 13:01

Zdánlivě jde o problém, který se obcí a měst netýká, opak je však pravdou. V České republice je mnoho kin, která vlastní, provozují či spravují obce a města, a to i ty nejmenší. Taková kina mají problém s tím, kde a jak získat prostředky na svůj provoz.

Autor: Shutterstock

Obce si mnohdy neví rady, jak financovat provoz městských či obecních biografů. Udržení kina často záleží pouze na vůli zastupitelstva a možnostech obecního rozpočtu.

Ministerstvo kultury se touto problematikou již delší dobu zabývá, především z toho důvodu, aby se kvalitní programová nabídka filmů dostala k divákovi nikoli pouze ve velkých městech, ale také v regionech. Pracovní skupina zřízená Ministerstvem kultury například vypracovala přehledný materiál o digitalizaci kin.

Jako v multikině. Jen později

Většina jednosálových kin v současné době promítá filmy, které mají zároveň na programu také multikina, ovšem uvádí je s několikatýdenním až několikaměsíčním zpožděním. Tato malá kina pak mají problém získat od distributorů filmové kopie hned po premiéře, neboť distributoři je dávají přednostně do velkých multiplexů. Mnohá jednosálová kina tak momentálně přežívají ve velmi těžkých finančních podmínkách a stěží si vydělají na svůj provoz, v některých případech dokonce obce každoročně doplácejí statisícové částky ze svých rozpočtů na udržení těchto biografů v provozu. Investice do modernizace a výstavby kin však vyžadují velké finanční prostředky s minimální zárukou návratnosti.

Digitální promítání v kinosálech v podstatě znamená nahrazení projektorů pro 35milimetrový filmový pás digitálními projektory. Kvalita obrazu je výrazně vyšší než při promítání z filmového pásu, důležitá je i stabilita v čase – po celou dobu obchodního využívání filmu je zajištěna stejná úroveň obrazu i zvuku. Digitální kopie totiž nepodléhá mechanickému opotřebení a její kvalita zůstává konstantní. Digitální projekce navíc přinesou v budoucnu úspory zejména při výrobě kopií a jejich distribuci.

Pro kina znamená tento způsob promítání také větší různorodost programu, nezávislost na daném počtu kopií. Filmy mohou být například rozšířeny o verze s různými titulky včetně verzí pro neslyšící občany. Dále tu pak vyvstává možnost rozšířit program kina o jiná představení – třeba promítání sportovních utkání, přímých přenosů, uvádění dokumentů pro školy a podobně.

Dotace na digitální film Případný nákup digitální technologie v žádném případně není levnou záležitostí (pořizovací cena činí zhruba 2,5 milionu korun), kterou si většina sálů, obzvláště těch spravovaných městy a obcemi, nemůže dovolit. Na podporu digitalizace kin v Česku tak byly uvolněny prostředky ze Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie. Provozovatelé kin tedy mohou žádat stát o účelovou dotaci z prostředků tohoto fondu. Dle ustanovení § 9 odst. 2 zákona č. 241/1992 Sb., o Státním fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie, poskytuje Státní fond účelové dotace jen do výše jedné poloviny nákladů plánovaných žadatelem. Maximální možná výše získaných prostředků na digitalizaci kina je tedy zhruba 1 milion 250 tisíc korun. Pro poskytnutí dotace je třeba vyplnit jednoduchou žádost, která bude posouzena odborníkem. Ten zkoumá například i technický stav budovy kina – je totiž třeba vzít v úvahu, že digitální technologie potřebuje pro svůj řádný provoz určité zázemí, bez vlhkosti, prachu a podobně. Žádost je pak posléze předložena Radě Státního fondu ke schválení. Ta dle ustanovení § 2 zákona rozhoduje o způsobu a výši čerpání prostředků z fondu. Podpory lze kombinovat

Je samozřejmé, že pro mnoho obcí, a to zejména těch menších, je i přesto nereálné uvolnit částku převyšující milion z obecního rozpočtu. Je však třeba zdůraznit, že na rozdíl od některých jiných dotací není v tomto případě omezení zakazující kombinaci například s dotací poskytnutou krajem či z evropských prostředků. Tento fakt lze považovat za jednoznačné pozitivum tohoto projektu. Do dneška proběhly již dvě vlny poskytování účelových dotací na digitalizaci kin, v nejbližší době se chystá ke spuštění další vlna. Informace o možnosti podávat žádosti o poskytnutí účelové dotace na digitalizaci kin se objeví na webových stránkách Ministerstva kultury ČR. Doporučujeme také sledovat portál www.digitalnikino.cz. Tento portál spravuje společnost PRO-Digi, která vznikla za účelem poskytování informací o digitalizaci v Česku a poskytuje také odbornou konzultační pomoc ve věcech digitalizace.

Tématem digitalizace se v současnosti zabývá i Evropská komise. Dle jejího názoru je digitalizace spojena s vysokými investicemi, a je proto nutné vypracovat v členských zemí účinné programy veřejné podpory. Evropská komise tedy zahájila veřejné konzultace a v rámci nich chce zjistit, jaký by mohl být dopad digitalizace na evropské filmové odvětví.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít