Malá domů

20. února 2009, 14:39 - Anna Klepalová
20. února 2009, 14:39

Peníze z EU přihrála nová regionální rada krajským nemocnicím

Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) se s vervou pustil do přesměrování toku peněz z Regionálního operačního programu (ROP). Rada regionu soudržnosti Střední Čechy, jejímž je Rath předsedou, neočekávaně změnila priority při rozdělování financí z tohoto programu. Změny v aktuální jarní výzvě k předložení žádostí o evropské dotace se dotknou především menších obcí, které počítaly s penězi na opravu památek nebo výstavbu mateřských školek a investovaly statisíce korun do přípravy projektů. S prázdnou odejdou také všechny vesnické polikliniky nebo léčebny. Nevídaných 660 milionů si rozdělí pouze krajské nemocnice, kam hejtman po svém zvolení dosadil nové ředitele (viz Nepoměr). Některé ze soukromých subjektů už zvažují kvůli změně pravidel uprostřed hry žaloby.

Na památky nezbylo Předchozí regionální rada pod vedením bývalého hejtmana Petra Bendla (ODS) obcím předběžně přislíbila část z 660 milionů korun na revitalizaci měst nebo na volnočasové aktivity. Nová rada však více než půl roku avizovanou výzvu pro menší obce zrušila a peníze rozdělí do nemocnic v Příbrami, Kolíně, Kladně, Mladé Boleslavi a Benešově, jejichž zakladatelem je kraj. Starostové obcí připouštějí, že se podobný krok od bývalého ministra zdravotnictví Ratha dal očekávat, ale přiznávají, že náhlá změna kurzu jim velmi ztížila život. „V loňském roce jsme od státu přebírali kácovský zámek a máme nyní povinnost začít s jeho opravou. Bohužel na to teď nedosáhneme,“ sdělil týdeníku EURO starosta městysu Kácov Jaroslav Buchal (nezávislý). Do projektu měla být zahrnuta také revitalizace náměstí nebo oprava infrastruktury, se kterou se obec rovněž může rozloučit. Právě malé vesnice doplatí na nové přerozdělení nejvíce. „Potřebují překlenovací úvěry a aby peníze šly poměrně rychle. Pro ně je situace vražedná už v okamžiku, kdy se zpožďují třeba platby za faktury,“ vyjádřil se k problému kladenský primátor Dan Jiránek (ODS). Dodal, že za krize se malým obcím budou úvěry shánět ještě hůře.

Nejméně čtyři miliardy David Rath změnu priorit a neobvykle vysokou částku určenou krajským nemocnicím obhajuje tím, že jsou v katastrofálním stavu a peníze si zaslouží. „Nemocnice ve středních Čechách potřebují minimálně čtyři miliardy, aby byly k něčemu,“ vysvětlil. Rada prý nyní mapuje zoufalý stav pěti krajských nemocnic. „Pak rozhodne, do které prostředky půjdou,“ dodal. Největší podíl z operačního programu by ráda ukousla nemocnice v Příbrami, jež připravuje rozsáhlou rekonstrukci za 300 milionů korun. To je pro srovnání stejná částka, která má jít na veřejnou dopravu, infrastrukturu i obnovu brownfieldů v celém kraji dohromady. Dotace musí ze zákona spolufinancovat vlastník, v tomto případě kraj, sedmi a půl procenty. To znamená, že do středočeských nemocnic zamíří navíc padesát milionů korun z rozpočtu kraje, tedy celkem 710 miliard. Starostové se shodují, že nejhorší je nejistota, zda projekty, do jejichž vypracování vložili úsilí i nemalé částky, nebyly zbytečné. „Doufáme, že se pouze odsouvají. Ale vzhledem k tomu, že nás jejich vypracování stálo miliony, musíme dopředu vědět, zda má smysl se do nich pouštět,“ připomíná Buchal. Podobné problémy má prý většina obcí z Posázaví.
Zda jde o přehodnocení priorit v čase, nebo o jejich úplnou změnu, neví ani starosta Dolních Břežan Věslav Michalík (ODS). „Těžko se v tom orientuje,“ sdělil týdeníku EURO. „Když o tom hovořím i s okolními starosty, není jasné, zda bude změna systémová, nebo jde o jednorázovou úpravu,“ říká. Podle něj by na projekty, které zahrnují regeneraci obce nebo volnočasové aktivity, obce samy vlastními prostředky nedosáhly. Nejvíce asi obcím situace komplikuje výstavbu mateřských školek. „Už v loňském programu šlo málo peněz na školství a výzvy byly strašně malé,“ říká Michalík. „Očekáváme, že za peníze z Evropské unie budeme schopni naše obce i města, zvlášť ve Středočeském kraji, který je zanedbaný, trošku vyšperkovat,“ připomíná starosta Dolních Břežan hlavní účel operačních programů.

Nežalujeme, bojíme se Týdeník EURO získal informace, že některé soukromé subjekty, které se cítí touto změnou negativně zasaženy, chystají na regionální radu žaloby. Oficiálně však nikdo nic potvrdit nechtěl, prý ze strachu z pomsty současného hejtmana. „Vím o tom, ale ze strany obcí na kraj určitě nikdo žaloby podávat nebude. Už jen proto, že by se bál. Čekáme na jasný signál. Doufáme, že bude zachována možnost čerpat peníze na projekty tak, jak byl program koncipován,“ tvrdí jeden z oslovených starostů. Kritikům vadí zejména to, že podpora velkých krajských nemocnic jde primárně proti záměru ROP, který by měl podporovat rozvoj regionů. Kladenský primátor Dan Jiránek k tomu dodává: „Evropská komise, když schvalovala program, nepočítala s tím, že veškeré peníze si nechá kraj.“

Tabulka
Nepoměr Plánované peníze v ROP Střední Čechy na 1. pololetí 2009
(schválil Výbor Regionální rady 30. ledna 2009) Oblast podpory *Orientační částka (v milionech korun) Místní komunikace *60 Veřejná doprava *100 Veřejná infrastruktura a služby cestovního ruchu *100 Transformace neefektivně využívaných urbanizovaných ploch (brownfieldů) na nové využití*150
Volnočasové aktivity *120
Rozvoj zdravotnictví – oblastní a městské nemocnice *660
Pramen: ROP Střední Čechy

BOX
Miliardy do regionů Regionální operační programy rozdělí v letech 2007 až 2013 do českých krajů celkem 4,6 miliardy eur (133 miliard korun podle současného kurzu) z fondů Evropské unie. Středním Čechám připadne zhruba 559 milionů eur (16 miliard korun). Každý ROP je samostatně řízen regionální radou příslušného regionu. Radu volí krajské zastupitelstvo.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít