Makléře krize netrápí

11. září 2009, 12:30 - Kateřina Menzelová
11. září 2009, 12:30

Snaha o regulaci obchodníků s realitami je zatím jen prázdnou proklamací

Je to taková obehraná písnička. Požadujeme regulaci trhu, chceme dohled nad činností makléřů, zaznívá už po léta přímo z realitních kanceláří. Tu a tam se objeví sliby, že tato opatření jsou již na dohled. Když například v květnu loňského roku vznikla Česká komora realitních kanceláří, kladla podobné kroky mezi své prvotní úkoly. „Nově vzniklá komora realitních kanceláří je nezbytným prostředkem pro regulaci, profesionalizaci a zprůhlednění práce realitních kanceláří na trhu v České republice,“ stálo v úvodním prohlášení. Jenže poté, co vyšla v médiích řada článků, nadšení jaksi vyprchalo. Teď se zase hovoří o kultivaci prostředí v souvislosti s tím, jak do Česka přicházejí nadnárodní franšízové řetězce, které fúzují s domácími realitními kancelářemi. Máme etický kodex, máme know-how, naši makléři procházejí školeními a dostávají certifikáty, tvrdí. A tuzemská konkurence deklaruje to samé. Jenže jak ukazují zkušenosti lidí, kteří si v poslední době chtěli koupit byt, ani známá jména firem nejsou zárukou stoprocentní kvality služeb.
Z údajů ministerstva průmyslu a obchodu z roku 2007 vyplývá, že oprávněním na zprostředkovatelskou činnost realitních agentur disponuje v Česku více než patnáct tisíc subjektů a dalších bezmála čtyřicet tisíc má oprávnění k činnosti v oblasti nemovitostí. Jsou mezi nimi franšízové řetězce, velké české společnosti, a hlavně tisíce těch malých. Vždyť založit si živnost je tak jednoduché. Stačí zaplatit za živnostenský list, mít mobilní telefon, auto a fotoaparát, aby nabízené nemovitosti mohl dotyčný podnikatel vyfotit. Představitelé velkých realitních kanceláří jsou přesvědčeni o tom, že počet takovýchto obchodníků se i kvůli krizi razantně sníží. Jenže další názor hovoří o pravém opaku. A paradoxně k tomu prý napomáhá rozšiřování franšízových sítí. Ti, co pod hlavičkou silné značky neuspějí, sektor realit většinou neopouštějí a pokračují „na své triko“. Recyklace obchodníků s realitami funguje už léta. V roce 2004 zkrachovala kvůli ekonomickým problémům realitní kancelář Centa. Její bývalý majitel působil ve stejnou dobu v dalších firmách, které se zabývají realitní činností. A podniká doposud.
Realitní makléři, i když téměř bez výjimky určitou regulaci trhu požadují, jsou skeptičtí ohledně toho, zda se to povede. „Faktura za zprostředkování koupě či prodeje nemovitostí je jednou z mála forem legalizace úplatků. Zákonodárci si neuříznou pod sebou tuto důležitou větev,“ říká Martin Lojda, ředitel karlovarské realitní kanceláře Loyd – reality. Navíc sama koncese nezaručí, že klient dostane takové služby, jaké očekává. Legislativa není všelékem na bolavá místa. Vždy totiž záleží na morálce a na tom, jak k ní přistupují představitelé realitních kanceláří. Někteří z nich ale inspiraci pro své podnikání hledali zřejmě na Divokém západě.
Zdá se, že bylo naivní očekávat, že se realitní služby podstatně zlepší kvůli krizi. Ta sice trh zasáhla, prodává se méně, uzavírání obchodů trvá déle, ale někteří makléři si změny podmínek jaksi nevšimli. Ti američtí se musejí snažit mnohem více. Časopis Time zveřejnil příběhy kalifornských makléřů, kteří kvůli poklesu trhu – nižším cenám a menšímu počtu transakcí – již přišli o své byty a domy. Time tvrdí, že američtí obchodníci s realitami nemají žádný pevný příjem a jsou odměňováni jen určitým procentem z ceny dokončené transakce. To znamená, že pokud není byznys, není ani plat. Podobně jako miliony jiných Američanů se makléři ocitli v situaci, kdy nejsou schopni splácet hypotéky. Dle statistických údajů již americký trh opustila pětina realitních brokerů. Čeští podnikavci žijí stále v přesvědčení, že místo na trhu je tady pro všechny na věky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít