Majitelé domů - vlastenci, nebo skety?

07. března 2005, 00:00 - admin
07. března 2005, 00:00

TOMÁŠ MAREK Nemá smysl plýtvat silnými slovy a šermovat miliardami, i když to možná vypadá pěkně v novinových titulcích. Jako je ten „Majitelé domů žalují Česko o 50 miliard“ ze čtvrteční MfD. Podobných výkřiků vidí jenom trochu pečlivější čtenář novin několik týdně. Podstatnější je podívat se na strukturu problému.

TOMÁŠ MAREK

Nemá smysl plýtvat silnými slovy a šermovat miliardami, i když to možná vypadá pěkně v novinových titulcích. Jako je ten „Majitelé domů žalují Česko o 50 miliard“ ze čtvrteční MfD. Podobných výkřiků vidí jenom trochu pečlivější čtenář novin několik týdně.

Podstatnější je podívat se na strukturu problému. A ta je zhruba taková: v Česku je přibližně 750 tisíc bytů, ke kterým se váží „dekrety“ a následné právní vztahy přežívající z doby komunismu. Tedy bytů, v nichž je zákonem a státem vynucená regulace nájemného.

Majitelé domů s těmito byty vyčíslili své škody a nyní je v mezinárodním procesu požadují od českého státu. To je právě těch 50 miliard. Samozřejmě to vyvolává řadu otázek, z nichž ale naprostá většina věc pouze zamlžuje.

Například: Je to faktický výpočet, nebo od boku střelené hausnumero? Lze téměř s jistotou říci, že nějaký velmi sofistikovaný a ekonomicky dokonale podložený výpočet to opravdu není. On totiž ani není možný. Již jenom pro prostý fakt, že neumíme říci, jaké je vlastně opravdové deregulované nájemné v konkrétním místě této země. Regulované plochy totiž vytvářejí tlak na růst tržních nájmů. Jinými slovy: po deregulaci poklesnou nájmy stojící mimo státní dohled. Začne fungovat reálný trh a nikoli jeho okleštěná část, která deformuje celek, takže z něj nelze vyčíst odpovídající signály a tedy ani vypočítat „škody“.

Jenže je důležité, zda jde o třicet, padesát nebo sedmdesát miliard? Nikoli. Ostatně i když mají majitelé domů bezesporu výborné argumenty a dokonce i pravdu, výsledkem soudu nebude prakticky jistě nic, co by se dalo nazvat odškodněním. Výsledkem - pokud věc dojde tak daleko - bude plus minus jasný „rozkaz“ tomuto státu, aby již konečně vytvořil systém, který bude odpovídat ekonomické realitě a na který nebudou doplácet majitelé nemovitostí.

A o to zde jde. O jediný - i když sociálně složitý - krok.

Někteří představitelé státu naznačili, že majitelé domů nejsou vlastenci, když žalují v cizině. To je velký omyl. Nechme stranou, že diskuze o deregulacích se táhnou od roku 1989 a věc nevyřešila žádná vláda. Ani Klausovy pravicové kabinety, ani sociálně demokratické levicové. A většina majitelů domů po celou tuto dobu měla správně ze svého majetku získávat větší výnos (což v principu samo o sobě je pošlapání vlastnických práv).

I kdyby tento stav trval jenom měsíce, je to naopak - majitelé domů jsou svým způsobem vlastenci, i když jim jde o peníze. Protože každý krok, který urychlí deregulaci v oblasti nájemného, se sice dotkne nějakým způsobem tisíců lidí, ale celkový užitek z něho tyto škody převýší.

Diskuze o deregulacích se táhnou od roku 1989 a věc nevyřešila žádná vláda.

O autorovi| autor je ekonomický konzultant

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít