Majitelé domů - vlastenci, nebo skety?

07. března 2005, 00:00 - admin
07. března 2005, 00:00

TOMÁŠ MAREK Nemá smysl plýtvat silnými slovy a šermovat miliardami, i když to možná vypadá pěkně v novinových titulcích. Jako je ten „Majitelé domů žalují Česko o 50 miliard“ ze čtvrteční MfD. Podobných výkřiků vidí jenom trochu pečlivější čtenář novin několik týdně. Podstatnější je podívat se na strukturu problému.

TOMÁŠ MAREK

Nemá smysl plýtvat silnými slovy a šermovat miliardami, i když to možná vypadá pěkně v novinových titulcích. Jako je ten „Majitelé domů žalují Česko o 50 miliard“ ze čtvrteční MfD. Podobných výkřiků vidí jenom trochu pečlivější čtenář novin několik týdně.

Podstatnější je podívat se na strukturu problému. A ta je zhruba taková: v Česku je přibližně 750 tisíc bytů, ke kterým se váží „dekrety“ a následné právní vztahy přežívající z doby komunismu. Tedy bytů, v nichž je zákonem a státem vynucená regulace nájemného.

Majitelé domů s těmito byty vyčíslili své škody a nyní je v mezinárodním procesu požadují od českého státu. To je právě těch 50 miliard. Samozřejmě to vyvolává řadu otázek, z nichž ale naprostá většina věc pouze zamlžuje.

Například: Je to faktický výpočet, nebo od boku střelené hausnumero? Lze téměř s jistotou říci, že nějaký velmi sofistikovaný a ekonomicky dokonale podložený výpočet to opravdu není. On totiž ani není možný. Již jenom pro prostý fakt, že neumíme říci, jaké je vlastně opravdové deregulované nájemné v konkrétním místě této země. Regulované plochy totiž vytvářejí tlak na růst tržních nájmů. Jinými slovy: po deregulaci poklesnou nájmy stojící mimo státní dohled. Začne fungovat reálný trh a nikoli jeho okleštěná část, která deformuje celek, takže z něj nelze vyčíst odpovídající signály a tedy ani vypočítat „škody“.

Jenže je důležité, zda jde o třicet, padesát nebo sedmdesát miliard? Nikoli. Ostatně i když mají majitelé domů bezesporu výborné argumenty a dokonce i pravdu, výsledkem soudu nebude prakticky jistě nic, co by se dalo nazvat odškodněním. Výsledkem - pokud věc dojde tak daleko - bude plus minus jasný „rozkaz“ tomuto státu, aby již konečně vytvořil systém, který bude odpovídat ekonomické realitě a na který nebudou doplácet majitelé nemovitostí.

A o to zde jde. O jediný - i když sociálně složitý - krok.

Někteří představitelé státu naznačili, že majitelé domů nejsou vlastenci, když žalují v cizině. To je velký omyl. Nechme stranou, že diskuze o deregulacích se táhnou od roku 1989 a věc nevyřešila žádná vláda. Ani Klausovy pravicové kabinety, ani sociálně demokratické levicové. A většina majitelů domů po celou tuto dobu měla správně ze svého majetku získávat větší výnos (což v principu samo o sobě je pošlapání vlastnických práv).

I kdyby tento stav trval jenom měsíce, je to naopak - majitelé domů jsou svým způsobem vlastenci, i když jim jde o peníze. Protože každý krok, který urychlí deregulaci v oblasti nájemného, se sice dotkne nějakým způsobem tisíců lidí, ale celkový užitek z něho tyto škody převýší.

Diskuze o deregulacích se táhnou od roku 1989 a věc nevyřešila žádná vláda.

O autorovi| autor je ekonomický konzultant

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít