Majitelé domů se cítí oklamáni

19. ledna 2004, 00:00 - EVA MARTÍNKOVÁ
19. ledna 2004, 00:00

LIDOVCI A UNIONISTÉ SI SPOLU SE SOCIÁLNÍMI DEMOKRATY NOTUJÍ NAD NOVÝM ZPŮSOBEM DEREGULACE NÁJEMNÉHO. SPOKOJENI VŠAK NEJSOU MAJITELÉ DOMŮ ANI OPOZICE.Celé dva roky zmrazené nájemné se má od 1. 6. 2004 zvýšit o 10 %. Tímto tempem se má zvyšovat po dobu dvou let.

LIDOVCI A UNIONISTÉ SI SPOLU SE SOCIÁLNÍMI DEMOKRATY NOTUJÍ NAD NOVÝM ZPŮSOBEM DEREGULACE NÁJEMNÉHO. SPOKOJENI VŠAK NEJSOU MAJITELÉ DOMŮ ANI OPOZICE.

Celé dva roky zmrazené nájemné se má od 1. 6. 2004 zvýšit o 10 %. Tímto tempem se má zvyšovat po dobu dvou let. Mezitím by se politici na mezirezortních jednáních měli dohodnout, kam až činže porostou. Ministerstvo práce a sociálních věcí má do té doby přijít s návrhem, jak zvyšování nájmů kompenzovat sociálně slabším skupinám. Dohoda je prohrou návrhu o tzv. místně obvyklém nájemném, který již téměř čtyři roky leží na stole všech šéfů, kteří byli v čele ministra pro místní rozvoj. Neshoda návrhu s vládním postojem spočívá ve způsobu výpočtu činží. Zatímco ministerstvo pro místní rozvoj chtělo, aby se do východiska cenové mapy započítávalo i tržní nájemné, vláda si představovala, že by se smluvní nájmy měly odvíjet pouze od nájmů regulovaných, což by podle názoru kritiků znamenalo zachování regulace. Stížnosti majitelů domů na regulaci nájemného již třikrát shledal jako opodstatněné Ústavní soud. Vláda však jeho nálezy nerespektovala a výsledkem je současný stav, kdy výše činží neupravuje žádná zákonná norma. „To, co navrhuje koalice, není dobré ani jako provizorní řešení, natož zákon,“ říká místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Libor Dellin. Upozorňuje, že vzhledem k očekávané čtyřprocentní inflaci by se nájemné zvýšilo ročně o pouhých šest procent. „Vláda slibovala zákon o nájemném zaručující deregulaci, a nyní hořekuje nad 10% zvýšením ročně. Programově chtěla co nejdéle uchovat faktické zmrazení nájemného,“ říká jiný zástupce sdružení Robert Axamit. ČSSD zřejmě nemíní desetiprocentním zvýšením odměnit každého majitele domu. „Toto maximum by mohl využít jen ten, kdo prokáže, že příjmy z nájmů nekryjí náklady na údržbu a obnovu bytu,“ sdělil novinářům náměstek ministra financí Jaroslav Šulc. „To je socialistická bezostyšnost,“ reagoval šokovaný Axamit. Majitele domů podporují i senátoři ODS. „Jestli koaliční návrh projde, podáme opět stížnost k Ústavnímu soudu,“ říká senátor Jaroslav Kubera.

(komentář na straně 10)

Navrhované zvyšování nájmů (v Kč)

Třípokojový byt 1. kategorie 75 m 2

město současnost rok 2006

Praha 2800 3750

Brno 2060 2750

Ústí nad Labem 1375 1830

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít