Majitelé domů se cítí oklamáni

19. ledna 2004, 00:00 - EVA MARTÍNKOVÁ
19. ledna 2004, 00:00

LIDOVCI A UNIONISTÉ SI SPOLU SE SOCIÁLNÍMI DEMOKRATY NOTUJÍ NAD NOVÝM ZPŮSOBEM DEREGULACE NÁJEMNÉHO. SPOKOJENI VŠAK NEJSOU MAJITELÉ DOMŮ ANI OPOZICE.Celé dva roky zmrazené nájemné se má od 1. 6. 2004 zvýšit o 10 %. Tímto tempem se má zvyšovat po dobu dvou let.

LIDOVCI A UNIONISTÉ SI SPOLU SE SOCIÁLNÍMI DEMOKRATY NOTUJÍ NAD NOVÝM ZPŮSOBEM DEREGULACE NÁJEMNÉHO. SPOKOJENI VŠAK NEJSOU MAJITELÉ DOMŮ ANI OPOZICE.

Celé dva roky zmrazené nájemné se má od 1. 6. 2004 zvýšit o 10 %. Tímto tempem se má zvyšovat po dobu dvou let. Mezitím by se politici na mezirezortních jednáních měli dohodnout, kam až činže porostou. Ministerstvo práce a sociálních věcí má do té doby přijít s návrhem, jak zvyšování nájmů kompenzovat sociálně slabším skupinám. Dohoda je prohrou návrhu o tzv. místně obvyklém nájemném, který již téměř čtyři roky leží na stole všech šéfů, kteří byli v čele ministra pro místní rozvoj. Neshoda návrhu s vládním postojem spočívá ve způsobu výpočtu činží. Zatímco ministerstvo pro místní rozvoj chtělo, aby se do východiska cenové mapy započítávalo i tržní nájemné, vláda si představovala, že by se smluvní nájmy měly odvíjet pouze od nájmů regulovaných, což by podle názoru kritiků znamenalo zachování regulace. Stížnosti majitelů domů na regulaci nájemného již třikrát shledal jako opodstatněné Ústavní soud. Vláda však jeho nálezy nerespektovala a výsledkem je současný stav, kdy výše činží neupravuje žádná zákonná norma. „To, co navrhuje koalice, není dobré ani jako provizorní řešení, natož zákon,“ říká místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Libor Dellin. Upozorňuje, že vzhledem k očekávané čtyřprocentní inflaci by se nájemné zvýšilo ročně o pouhých šest procent. „Vláda slibovala zákon o nájemném zaručující deregulaci, a nyní hořekuje nad 10% zvýšením ročně. Programově chtěla co nejdéle uchovat faktické zmrazení nájemného,“ říká jiný zástupce sdružení Robert Axamit. ČSSD zřejmě nemíní desetiprocentním zvýšením odměnit každého majitele domu. „Toto maximum by mohl využít jen ten, kdo prokáže, že příjmy z nájmů nekryjí náklady na údržbu a obnovu bytu,“ sdělil novinářům náměstek ministra financí Jaroslav Šulc. „To je socialistická bezostyšnost,“ reagoval šokovaný Axamit. Majitele domů podporují i senátoři ODS. „Jestli koaliční návrh projde, podáme opět stížnost k Ústavnímu soudu,“ říká senátor Jaroslav Kubera.

(komentář na straně 10)

Navrhované zvyšování nájmů (v Kč)

Třípokojový byt 1. kategorie 75 m 2

město současnost rok 2006

Praha 2800 3750

Brno 2060 2750

Ústí nad Labem 1375 1830

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít