Majetková přiznání zatím ne

15. března 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
15. března 2004, 00:00

NÁVRH ZÁKONA O MAJETKOVÝCH PŘIZNÁNÍCH SE NELÍBÍ ANI UNIONISTŮM, ANI LIDOVCŮM. Ani na další odložený pokus vláda nedokončila projednávání návrhů tří důležitých zákonů, od kterých si ministerstvo financí slibuje účinnější boj proti šedé ekonomice a menší daňové úniky.

NÁVRH ZÁKONA O MAJETKOVÝCH PŘIZNÁNÍCH SE NELÍBÍ ANI UNIONISTŮM, ANI LIDOVCŮM.

Ani na další odložený pokus vláda nedokončila projednávání návrhů tří důležitých zákonů, od kterých si ministerstvo financí slibuje účinnější boj proti šedé ekonomice a menší daňové úniky. Důvodem dalšího odložení je postoj ministrů dvou menších koaličních stran k návrhu zákona o majetkových přiznáních, kteří o něm ještě chtějí diskutovat na koaliční úrovni. „Návrh tohoto zákona v předložené podobě je pro nás nepřijatelný, nepodpoříme ho,“ tvrdili shodně zástupci US-DEU a KDU-ČSL ještě před jednáním kabinetu.

CELÝ BALÍK NAJEDNOU

Podle současného návrhu majetkových přiznání by lidé museli v případě žádosti ze strany finančních úřadů prokazovat původ svého majetku v hodnotě nad 1,5 milionu korun. Podle ministra pro místní rozvoj Pavla Němce (US-DEU) se však nový spor rozhořel o to, zda se přiznání mají týkat i podílů v obchodních společnostech a akcií. Původně se prý předpokládalo, že se majetková přiznání budou vztahovat pouze na nemovitosti, auta a podobné věci. Sociální demokraté, pro které jsou majetková přiznání zásadní věcí, jsou ochotni přistoupit na to, aby se majetková přiznání podávala jen na žádost finančních úřadů, nikoliv automaticky. O tom, čeho by se měla týkat, se však bavit příliš nechtějí. Spor o majetkových přiznáních tak brzdí i projednání registračních pokladen a kolkování lihu. Ministr financí Bohuslav Sobotka chce totiž tyto tři návrhy poslat do parlamentu v rámci jednoho balíku. Vláda by se všemi návrhy opět měla zabývat zřejmě za 14 dní. Předseda vlády Vladimír Špidla považuje soubor zákonů za natolik důležitý, že pro něj budou sociální demokraté v případě nutnosti hledat podporu i u opozičních stran. Místopředseda ČSSD Stanislav Gross dodal, že s jejich schválením koalice „stojí a padá“. Po případném schválení sněmovnou a Senátem by měly začít platit na začátku příštího roku.

BUDOU NOVÉ POPLATKY

Koalice se naopak shodla, že se zřejmě od letošního května zdraží některé správní poplatky. Nedojde k původně uvažovanému zvýšení poplatků za vydání pasů a řidičských průkazů, vzroste však cena přibližně padesáti správních poplatků, které vybírá stát. Více než dvojnásobně se například zdraží poplatek za přihlášení auta. Dalších čtyřicet poplatků vznikne nově - například poplatek za vydání potvrzení, že žadatel není dlužníkem na finančním úřadu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní…
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít