Magická stovka překonána

04. ledna 2008, 15:25 - Pavel Matocha
04. ledna 2008, 15:25

Cena americké lehké ropy překonala prvně sto dolarů

Nad sto dolarů za barel se minulý týden vyšplhala cena americké lehké ropy. Stalo se tak poprvé v historii, kdy byla tato hranice „prostřelena“. Vzhledem k dlouhodobému růstu ceny suroviny a k přetrvávajícím důvodům pro jeho pokračování však nikoho nepřekvapila. Cena americké ropy se loni zvýšila o více než padesát procent, stoupala tedy nejprudším tempem v tomto desetiletí.
Před deseti lety byla ropa krátkodobě na desetině dnešní ceny a pětina dnešní ceny bývala stabilní hodnotou. Pak po několik let platilo, že se za její barel platívalo kolem třiceti dolarů. Posléze se cena utrhla, podporována jak ekonomickými (prudký růst asijských ekonomik a klesající kurs dolaru), tak geopolitickými (útok na Irák, napětí v Íránu a nestabilita v dalších producentských zemích) faktory. Cena ropy se nyní v reálných cenách dostala do hladin, kde byla za ropných krizí v sedmdesátých letech, a podle mnoha analytiků má její hodnota dále stoupat. Omezené konvenční zásoby ropy za doby vzrůstající poptávka mohou totiž tlačit jenom jedním směrem.
Kromě výše zmíněných příčin rostoucích cen ropy, které vesměs leží mimo evropský kontinent, je třeba ještě zmínit hysterii globálního oteplování. Tato kampaň, jež je doprovázena zaváděním emisních povolenek a „ekologických“ daní, totiž zjevně zvyšuje riziko pro všechny investory, kteří hledají nové cesty k uhlovodíkovým surovinám a nové formy jejich využití. Pokud se obáváte, že zítra může zelený politik prosadit zavedení nového poplatku pro všechny producenty „špinavých zdrojů“, vaše ochota investovat do výzkumu v tomto odvětví bude výrazně tlumena.
Americká lehká ropy se minulý čtvrtek prodávala za 100,05 dolaru, severomořská ropa Brent stála 98,26 dolaru. Posledním impulzem k růstu byly vzrůstající násilné nepokoje v Nigérii a zejména větší než očekávaný pokles zásob ropy v USA. Investoři očekávali, že americké zásoby poklesnou o 2,2 milionu barelů, realita ale nakonec byla téměř dvakrát horší. „Zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden klesly o čtyři miliony barelů na 289,6 milionu, a dostaly se tak nejníže od ledna 2005,“ uvedl statistický úřad amerického ministerstva energetiky. Je to už sedmý týden v řadě, kdy zásoby ropy klesají.
Indonéský přestavitel ropného kartelu OPEC Maizar Rahman navíc nyní varoval, že cena ropy může vzrůst na 110 dolarů za barel. Expert na ropu (a zakladatel investiční banky) Matthew Simmons odhadl pro New York Times, že již v roce 2010 by se jeden barel mohl prodávat za 200 dolarů. Simmons byl přitom jedním z prvních analytiků a byznysmenů, který již před řadou let varoval, že se svět blíží k bodu zlomu, po němž se ropy bude těžit již stále méně a méně. A její cena proto dramaticky poroste.
Cena ropy se s malým zpožděním promítá nejen do cen pohonných hmot, ale též do cen zemního plynu a elektřiny a zprostředkovaně ovlivňuje ceny v celé ekonomice. Prudký růst ropy přispěje k vyšší inflaci. První novoroční dny tak dramaticky připomínají, že jsou před námi měsíce a možná roky rostoucích cen. (mtc)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít