Magická moc barevných kamenů

04. srpna 2003, 00:00 - admin
04. srpna 2003, 00:00

Staré civilizace věřily v tajemnou moc kamenů a jejich barvám připisovaly magickou schopnost působit příznivě na zdravotní a duševní stav člověka.* Bezbarvé a bílé kameny - Bílá je barvou nevinnosti, dobra a světla. Přináší vnitřní očištění.

Sen o ametystu znamená podle starých pověr úspěch v podnikání

Staré civilizace věřily v tajemnou moc kamenů a jejich barvám připisovaly magickou schopnost působit příznivě na zdravotní a duševní stav člověka.

* Bezbarvé a bílé kameny - Bílá je barvou nevinnosti, dobra a světla. Přináší vnitřní očištění. Ve středověké Číně a Koreji byla však i barvou smutku. Do této skupiny minerálů patří například diamant, křišťál, opál a perly. Velké pozornosti se dostávalo i mléčným kamenům (kalcit, sádrovec). Věřilo se, že dokážou obohacovat kojící matky mlékem a usnadňovat porody. A vzhledem k tomu, že mléčné kameny byly vlastně vápence či sádrovce, dostávaly jejich užitím kojící ženy ve skutečnosti vápník, jenž je pro tvorbu mléka nezbytný.

* Modré kameny - Modrá znamená věrnost. Značí oduševnělost, spolehlivost a přináší dobrou náladu a povzbuzení. Věřilo se, že pomáhá v boji s vlastním egem a sobectvím. Vyjadřuje rovněž pocit svobody. Je to barva královská, ale v Asii je také symbolem smutku. Z barevných kamenů patří zde především safír, akvamarín, tyrkys, lapis lazuli, azurit a drahokamové apatity. Legenda praví, že v safíru jsou uzavření duchové, kteří díky svému vlastníkovi mohou pozorovat svět. Za odměnu mu přinášejí štěstí.

* Zelené kameny - V zelené se skrývá naděje. Je barvou osobního růstu a léčení, reprezentuje přírodu, dává pocit vyrovnanosti, klidu, náklonnosti a soucitu, ale také je symbolem zrady. Přísluší sem smaragd, chrysolit, verdelit (zelený turmalín), nefrit, jadeit, grosulár, malachit, amazonit a chryzopras.

* Červené kameny - Červená je barvou lásky, hněvu, ohně a krve. Dodává odvahu, ale i agresivitu. Představuje pohyb, energii, sílu a dodává výkonnost. Minerály patřící do této skupiny jsou rubín, rubelit, spinel, pyrop, almandin, jaspis, karneol. O rubínu se říkalo, že produkuje tolik tepla, že při vchození do vody ji dokáže uvést do varu.

* Fialové kameny - Fialová je barvou samoty, žalu, smutku a přeměn. Podporuje duchovnost, meditaci a důvěru, odstraňuje žal a dává pocit jistoty. Do této skupiny náleží ametyst a fialový fluorit. Říká se, že sen o ametystu znamená úspěch v nadcházejícím podnikání.

* Růžové kameny - Růžová zprostředkovává pocity harmonie a krásy. Odstraňuje skleslost, napomáhá léčení a zároveň je barvou lásky. Mezi růžové kameny patří růženín a morganit.

* Žluté kameny - Žárlivost, závist, ale též slunce a vznešenost. To všechno symbolizuje žlutá. Je vhodná při intelektuální tvořivosti. Inspiruje a napomáhá při učení. Je barvou lehkosti, radosti a uvolnění. Patří sem chrysoberyl, topaz, jantar, zlatý beryl, citrín, žlutý korund, fluorit.

* Černé kameny - Symbolizují smutek, melancholii a beznaděj. Vedou k analýze vlastního nitra a pomáhají nám neztratit sebe sama. Smutečními kameny jsou především morion, černý obsidián, onyx a gagát. Kdysi se také věřilo, že při spalování gagátu vzniká vůně, která zahání hady. Připisována je mu i magická moc, která zajistí, aby se zaklínadlo čarodějů vyplnilo.

(Pramen - Vladimír Kropáček: Drahé kameny v historii, pověrách a esoterice)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít