Magická moc barevných kamenů

04. srpna 2003, 00:00 - admin
04. srpna 2003, 00:00

Staré civilizace věřily v tajemnou moc kamenů a jejich barvám připisovaly magickou schopnost působit příznivě na zdravotní a duševní stav člověka.* Bezbarvé a bílé kameny - Bílá je barvou nevinnosti, dobra a světla. Přináší vnitřní očištění.

Sen o ametystu znamená podle starých pověr úspěch v podnikání

Staré civilizace věřily v tajemnou moc kamenů a jejich barvám připisovaly magickou schopnost působit příznivě na zdravotní a duševní stav člověka.

* Bezbarvé a bílé kameny - Bílá je barvou nevinnosti, dobra a světla. Přináší vnitřní očištění. Ve středověké Číně a Koreji byla však i barvou smutku. Do této skupiny minerálů patří například diamant, křišťál, opál a perly. Velké pozornosti se dostávalo i mléčným kamenům (kalcit, sádrovec). Věřilo se, že dokážou obohacovat kojící matky mlékem a usnadňovat porody. A vzhledem k tomu, že mléčné kameny byly vlastně vápence či sádrovce, dostávaly jejich užitím kojící ženy ve skutečnosti vápník, jenž je pro tvorbu mléka nezbytný.

* Modré kameny - Modrá znamená věrnost. Značí oduševnělost, spolehlivost a přináší dobrou náladu a povzbuzení. Věřilo se, že pomáhá v boji s vlastním egem a sobectvím. Vyjadřuje rovněž pocit svobody. Je to barva královská, ale v Asii je také symbolem smutku. Z barevných kamenů patří zde především safír, akvamarín, tyrkys, lapis lazuli, azurit a drahokamové apatity. Legenda praví, že v safíru jsou uzavření duchové, kteří díky svému vlastníkovi mohou pozorovat svět. Za odměnu mu přinášejí štěstí.

* Zelené kameny - V zelené se skrývá naděje. Je barvou osobního růstu a léčení, reprezentuje přírodu, dává pocit vyrovnanosti, klidu, náklonnosti a soucitu, ale také je symbolem zrady. Přísluší sem smaragd, chrysolit, verdelit (zelený turmalín), nefrit, jadeit, grosulár, malachit, amazonit a chryzopras.

* Červené kameny - Červená je barvou lásky, hněvu, ohně a krve. Dodává odvahu, ale i agresivitu. Představuje pohyb, energii, sílu a dodává výkonnost. Minerály patřící do této skupiny jsou rubín, rubelit, spinel, pyrop, almandin, jaspis, karneol. O rubínu se říkalo, že produkuje tolik tepla, že při vchození do vody ji dokáže uvést do varu.

* Fialové kameny - Fialová je barvou samoty, žalu, smutku a přeměn. Podporuje duchovnost, meditaci a důvěru, odstraňuje žal a dává pocit jistoty. Do této skupiny náleží ametyst a fialový fluorit. Říká se, že sen o ametystu znamená úspěch v nadcházejícím podnikání.

* Růžové kameny - Růžová zprostředkovává pocity harmonie a krásy. Odstraňuje skleslost, napomáhá léčení a zároveň je barvou lásky. Mezi růžové kameny patří růženín a morganit.

* Žluté kameny - Žárlivost, závist, ale též slunce a vznešenost. To všechno symbolizuje žlutá. Je vhodná při intelektuální tvořivosti. Inspiruje a napomáhá při učení. Je barvou lehkosti, radosti a uvolnění. Patří sem chrysoberyl, topaz, jantar, zlatý beryl, citrín, žlutý korund, fluorit.

* Černé kameny - Symbolizují smutek, melancholii a beznaděj. Vedou k analýze vlastního nitra a pomáhají nám neztratit sebe sama. Smutečními kameny jsou především morion, černý obsidián, onyx a gagát. Kdysi se také věřilo, že při spalování gagátu vzniká vůně, která zahání hady. Připisována je mu i magická moc, která zajistí, aby se zaklínadlo čarodějů vyplnilo.

(Pramen - Vladimír Kropáček: Drahé kameny v historii, pověrách a esoterice)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít