Maďarský zákaz, vyšetřování i v Česku

07. března 2008, 18:05 - Petra Pelantová
07. března 2008, 18:05

Brněnská firma Edbusy buduje středoevropskou síť, má ale potíže

Státní dozor nad finančními institucemi (PSZÁF) v Maďarsku koncem února vyzval českou společnost Edbusy, aby s okamžitou platností přerušila podnikatelkou činnost v zemi. PSZÁF toto rozhodnutí zveřejnila na svých webových stránkách. Rozhodnutí se týká nejen akciové společnosti Edbusy, která má sídlo v Brně, ale i všech osob, které ve jménu této firmy vystupují. Důvodem zákazu činnosti je skutečnost, že firma Edbusy nenahlásila svoji činnost u příslušného úřadu v Maďarsku. Dozor oznámil, že vyzval Edbusy, aby okamžitě zastavil poskytování půjček, zprostředkování finančních služeb a budování obchodní sítě. PSZÁF takto rozhodl prý proto, aby ochránil ekonomické zájmy lidí, kteří o spolupráci s firmou Edbusy mají zájem. Rozhodnutí o zákazu činnosti firmy, jejímž sloganem je „to, co nevím, mě připravuje o peníze“, podepsal vrchní ředitel příslušného státního dozoru Csaba Varga.
Podle webové stránky je firma Edbusy (Education Business System) aktivní v Česku, na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku. Zprostředkovává především finanční, investiční a telekomunikační služby.

Náborové semináře.

Z oznámení státního dozoru vyplývá, že PSZÁF společnost Edbusy začal vyšetřovat začátkem letošního roku na základě pozorování trhu, kde tato firma začala budovat síť obchodních zástupců podle takzvaného multi-level marketingu. Dozor zkoumá, zda Edbusy neposkytuje přeshraniční finanční služby, jelikož na to povolení od příslušného dozoru v Maďarsku také nemá.
V Maďarsku Edbusy buduje systém prodeje finančních produktů, pro již stávající obchodní zástupce a pro potenciální členy firemního řetězce organizuje semináře, kde popisuje jednotlivé úvěrové produkty a hovoří o provizích. Na základě svědeckých výpovědí a dalších zdrojů maďarský státní dozor nad finančními institucemi zjistil, že budování obchodní sítě probíhá velice rychle, zástupci firmy Edbusy pořádají v Budapešti jednou týdně zhruba pro 200 zájemců semináře, kde jsou představeny různé úvěrové produkty. Pokud někdo má zájem tyto produkty získat, musí podepsat smlouvu, která hovoří o spolupráci, o zprostředkování a o členství v klubu Edbusy. Smlouva však vstoupí platnost pouze poté, co nový klient pošle 3000 korun na účet v ČSOB či zaplatí v hotovosti v brněnské kanceláři firmy.
Firma Edbusy se na českých internetových stránkách chlubí, že půjčí každému. Stejně jako v Maďarsku se ale i v České republice dostala do hledáčku dozorových úřadů. V současné době totiž její činnost prověřuje i Česká národní banka (ČNB). „Na základě několika podnětů od veřejnosti v současné době šetříme, jestli činnost společnosti Edbusy není v rozporu s právními předpisy vztahujícími se k dohledu v oblasti finančních trhů, zejména v souvislosti s dohledem nad kapitálovým trhem,“ sdělil týdeníku EURO mluvčí Pavel Zúbek z odboru komunikace ČNB s tím, že centrální banka v této souvislosti uvítá jakékoliv informace o činnosti společnosti Edbusy.

Přeměna na akciovku.

Zástupci firmy však jakékoli pochybení odmítají. Tvrdí, že důvodem šetření jsou jen administrativní nesrovnalosti. „Jde o to, že staré účty máme vedené ještě na fyzickou osobu, a ten tok peněz nebyl vůči účtům vedeným na fyzickou osobu adekvátní. A to je předmětem šetření. V současné době už jsme ale prošli transformací na akciovou společnost, takže vše máme v pořádku a rozhodně nejde o to, že by byl spáchán trestný čin,“ uvedl pro týdeník EURO personální šéf Edbusy Robert Smetana.
ČNB ale naznačuje zcela jiný důvod. Má totiž podezření, že Edbusy se chová jako banka, a k tomu nemá žádné oprávnění. „Považujeme za nutné zmínit, že podle zákona o bankách nesmí nikdo bez bankovní licence přijímat vklady od veřejnosti, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak. Společnost Edbusy ani osoby s ní spolupracující tak nemohou přijímat vklady. Zjistíme-li porušení zákona o bankách, podáme podnět orgánům činným v trestním řízení,“ konstatoval Zúbek.
Pravdou totiž je, že firma Edbusy vybírá desetitisícové zálohy s tím, že klientovi později přidělí výhodnou půjčku. Stížnosti od zákazníků přitom společnost připouští. „Ty jsou ale proto, že někdo nepochopil, jak Edbusy funguje,“ řekl Smetana.
Někteří lidé si stěžují i na internetu. Terčem kritiky je mimo jiné to, že doba mezi poskytnutou zálohou a přidělením půjčky je prý dlouhá a ne na všechny se dostane. Zúbek z ČNB ale upozornil, že dozorové pravomoci centrální banky v případě společností, které se zabývají půjčováním peněz pouze na základě živnostenského oprávnění, jsou omezené. A právě to je případ Edbusy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít