Maďarský skandál ohrozil evropský systém

09. dubna 2010, 18:21 - Čestmír Klos
09. dubna 2010, 18:21

Emisní povolenky

V obchodování s emisními povolenkami je duben obdobím, kdy firmy ze svého účtu v národním registru vyřazují povolenky za skutečně vypuštěné emise v minulém roce. Za každou tunu jednu povolenku. Povolenky lze ušetřit, ale pod hrozbou velkých sankcí nesmí žádná chybět. Letos je však vyřazování povolenek v celé Evropě až do 19. dubna zastaveno. Zbude na ně pouhých deset pracovních dní. Mohou za to kovbojské móresy maďarského ministerstva životního prostředí, korunované návaznými podvody neseriózních firem.
Předmětem nekalých obchodů se staly kjótské kredity CER. Ty vznikají investováním vyspělých států a firem v třetích zemích, kde se stejného efektu ušetření emisí docílí za vynaložení mnohem menších nákladů. Kredity CER spravuje OSN, ale po splynutí kjótského a evropského systému mohou CER při vyřazování částečně nahradit evropské povolenky. Výhodou těchto kreditů je, že jsou při nákupu levnější. Kdo v Česku před dvěma lety vyslechl radu brokerské společnosti Pravda Capital, ušetřil na každém kreditu až sedm eur. Pak se rozdíl v ceně mezi povolenkou a kreditem CER dlouho držel na třech eurech a dodnes je stále kolem jednoho eura. A to i přesto, že teď, před vyřazováním, takřka nejsou kredity CER na trhu. Skvělá příležitost pro nekalé manipulace.
Sporné bylo už rozhodnutí maďarského ministerstva životního prostředí „recyklovat“ kredity CER vyřazené v minulých letech. Podle představ tvůrců evropského systému hodnota jakékoli povolenky vyřazením zaniká. Maďaři však pojali úmysl kredity CER ještě jednou prodat mimo Evropskou unii. A učinili tak navzdory varováním vysokého úředníka Evropské komise Jose Delbekeho. Podivným obchodem pověřili firmu Hungarian Energy Power, jež prodala „recyklát“ pod cenou neznámému brokerovi, který není členem žádné burzy povolenek. Londýnská firma MicroDyne, již vlastní jakýsi Anvar Kasimov, vzápětí tímto šuntem zaplavila Evropskou unii a pronikla i skrz bezpečnostní systém s nejvyšší pověstí na největší spotovou burzu Bluenext. Ačkoli se mluvčí maďarského ministerstva životního prostředí Josef Molnar snažil mást veřejnost až o řád nižšími čísly, ukázalo se, že se tímto způsobem rozptýlilo po Evropě 1,7 milionu kreditů CER. Ochromilo to burzy i registry. „Nikdo nebyl schopen zaručit původ prodávaných CER a trh byl úplně paralyzován,“ popsal situaci Jan Fousek z brokerské firmy Carbon Warehouse Int. Maďarské ministerstvo muselo předat čísla zneužitých kreditů a až do 19. dubna bude trvat jejich likvidace v registrech.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít