Maďarská centrální banka ztratila nezávislost

07. března 2013, 09:19 - Martin Čaban a Petr Třešňák
07. března 2013, 09:19

O kvalitách maďarské demokracie panují od nástupu Viktora Orbána na premiérský post značné pochyby. Zatím poslední ukázkou Orbánova neortodoxního přístupu k zaběhnutým pořádkům je jmenování Györgye Matolcsyho do čela Maďarské národní banky. Matolcsy přešel do úřadu plynule z křesla ministra hospodářství. Není divu, že takový postup vzbuzuje obavy o nezávislost centrální banky.

Wall Street Journal: Maďarská měnová politika

Evropská centrální banka a MMF strávily větší část loňského roku boji s premiérem Viktorem Orbánem o postavení maďarské centrální banky. Nyní to vypadá, že premiér našel další cesty, jak udržet prst na tepu monetární politiky. Do čela banky jmenoval Györgye Matolcsyho, který nahradil Andrase Simora, jenž se ujal funkce ještě za minulé socialistické vlády.

Matolcsy, od roku 2010 Orbánův ministr hospodářství, byl hlavním strůjcem vládního politiky snižování rozpočtových deficitů, která je… řekněme osobitá. Pozdvižení obočí by měl vyvolat už fakt, že Orbán jmenuje do čela centrální banky svého blízkého kamaráda. Ovšem to není vše. V pondělí, když byl Matolcsy v práci první den, vydala banka vnitřní nařízení, které značně rozšiřuje pravomoci guvernéra v oblastech přijímání a propouštění zaměstnanců a jejich platů.

Toto nařízení minulý týden neschválil nikdo jiný než Matolcsy ještě v pozici ministra hospodářství. Pro stagnující maďarskou ekonomiku není nejlepší nápad vyvolávat pochyby o nezávislosti centrální banky. Trhy se zdají být přesvědčené, že Matolcsy se hned nepustí do nějakých vysoce rizikových měnových experimentů. Horší obavy panují kolem toho, kam se banka posune za pár měsíců, až začne Orbánova kampaň za znovuzvolení.

Der Standard: Národovecký trucpodnik

Viktor Orbán se ukázal jako důmyslný ekonomický stratég. Ještě před rokem, kdy Maďarsko stálo na kraji bankrotu, se zdálo, že premiérovi nezbude než prosit EU a MMF o pomoc. Obě instituce na to byly připraveny – pokud se Orbán vzdá své příliš autonomní hospodářské politiky a začne šetřit. Vláda je ukonejšila vyjádřeními o připravenosti na kompromis.

Tlak opadl a Maďaři si úspory a la Řecko ušetřili. Vládní tým mohl opět začít konat dle libosti a využívá k tomu každý milimetr prostoru: jmenováním dosavadního ministra hospodářství Matolcsyho guvernérem centrální banky Orbán učinil garantem finanční stability muže, který obchody ve finančnictví nazývá v lepším případě „hokuspokusy“, v horším „zlodějnami“.

Matolcsy je zodpovědný za politiku, kterou investoři mají za diskriminační. Ačkoli je nezávislost centrálních bank v EU považována za posvátnou, Matolcsy banku kritizoval, že nedělá dost pro vládní úsilí nastartovat růst. Především ale do čela dosud nezávislé instituce přichází prověřený kádr Fideszu.

Přičteme-li předchozí útoky na nezávislé instituce, získáme obraz Maďarska nikoli jako právního státu, ale jako nacionalistického trucpodniku. Většina občanů to tiše toleruje, což Orbánovi dodává energii.


Čtěte také:

Orbán: Zavést euro už pro Maďarsko není povinností

S eurem tak 20 let nepočítáme, zní z Maďarska

Drzý žebrák pustne


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Návod: 4 a více kroků, jak založit svůj vlastní stát
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
Auta
Tento Mercedes třídy E nevypadá na to, že by měl víc koní…
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon. Stojí 400 tisíc a ujede 30 km
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Technologie
Asus Lyra: Wi-Fi bez kompromisů (uživatelská recenze)
Cnews FM: S historicky prvním hostem o Firefoxu a Mozille [podcast]
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít