Maďarská centrální banka ztratila nezávislost

07. března 2013, 09:19 - Martin Čaban a Petr Třešňák
07. března 2013, 09:19

O kvalitách maďarské demokracie panují od nástupu Viktora Orbána na premiérský post značné pochyby. Zatím poslední ukázkou Orbánova neortodoxního přístupu k zaběhnutým pořádkům je jmenování Györgye Matolcsyho do čela Maďarské národní banky. Matolcsy přešel do úřadu plynule z křesla ministra hospodářství. Není divu, že takový postup vzbuzuje obavy o nezávislost centrální banky.

Wall Street Journal: Maďarská měnová politika

Evropská centrální banka a MMF strávily větší část loňského roku boji s premiérem Viktorem Orbánem o postavení maďarské centrální banky. Nyní to vypadá, že premiér našel další cesty, jak udržet prst na tepu monetární politiky. Do čela banky jmenoval Györgye Matolcsyho, který nahradil Andrase Simora, jenž se ujal funkce ještě za minulé socialistické vlády.

Matolcsy, od roku 2010 Orbánův ministr hospodářství, byl hlavním strůjcem vládního politiky snižování rozpočtových deficitů, která je… řekněme osobitá. Pozdvižení obočí by měl vyvolat už fakt, že Orbán jmenuje do čela centrální banky svého blízkého kamaráda. Ovšem to není vše. V pondělí, když byl Matolcsy v práci první den, vydala banka vnitřní nařízení, které značně rozšiřuje pravomoci guvernéra v oblastech přijímání a propouštění zaměstnanců a jejich platů.

Toto nařízení minulý týden neschválil nikdo jiný než Matolcsy ještě v pozici ministra hospodářství. Pro stagnující maďarskou ekonomiku není nejlepší nápad vyvolávat pochyby o nezávislosti centrální banky. Trhy se zdají být přesvědčené, že Matolcsy se hned nepustí do nějakých vysoce rizikových měnových experimentů. Horší obavy panují kolem toho, kam se banka posune za pár měsíců, až začne Orbánova kampaň za znovuzvolení.

Der Standard: Národovecký trucpodnik

Viktor Orbán se ukázal jako důmyslný ekonomický stratég. Ještě před rokem, kdy Maďarsko stálo na kraji bankrotu, se zdálo, že premiérovi nezbude než prosit EU a MMF o pomoc. Obě instituce na to byly připraveny – pokud se Orbán vzdá své příliš autonomní hospodářské politiky a začne šetřit. Vláda je ukonejšila vyjádřeními o připravenosti na kompromis.

Tlak opadl a Maďaři si úspory a la Řecko ušetřili. Vládní tým mohl opět začít konat dle libosti a využívá k tomu každý milimetr prostoru: jmenováním dosavadního ministra hospodářství Matolcsyho guvernérem centrální banky Orbán učinil garantem finanční stability muže, který obchody ve finančnictví nazývá v lepším případě „hokuspokusy“, v horším „zlodějnami“.

Matolcsy je zodpovědný za politiku, kterou investoři mají za diskriminační. Ačkoli je nezávislost centrálních bank v EU považována za posvátnou, Matolcsy banku kritizoval, že nedělá dost pro vládní úsilí nastartovat růst. Především ale do čela dosud nezávislé instituce přichází prověřený kádr Fideszu.

Přičteme-li předchozí útoky na nezávislé instituce, získáme obraz Maďarska nikoli jako právního státu, ale jako nacionalistického trucpodniku. Většina občanů to tiše toleruje, což Orbánovi dodává energii.


Čtěte také:

Orbán: Zavést euro už pro Maďarsko není povinností

S eurem tak 20 let nepočítáme, zní z Maďarska

Drzý žebrák pustne


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít