Maďarská centrální banka ztratila nezávislost

07. března 2013, 09:19 - Martin Čaban a Petr Třešňák
07. března 2013, 09:19

O kvalitách maďarské demokracie panují od nástupu Viktora Orbána na premiérský post značné pochyby. Zatím poslední ukázkou Orbánova neortodoxního přístupu k zaběhnutým pořádkům je jmenování Györgye Matolcsyho do čela Maďarské národní banky. Matolcsy přešel do úřadu plynule z křesla ministra hospodářství. Není divu, že takový postup vzbuzuje obavy o nezávislost centrální banky.

Wall Street Journal: Maďarská měnová politika

Evropská centrální banka a MMF strávily větší část loňského roku boji s premiérem Viktorem Orbánem o postavení maďarské centrální banky. Nyní to vypadá, že premiér našel další cesty, jak udržet prst na tepu monetární politiky. Do čela banky jmenoval Györgye Matolcsyho, který nahradil Andrase Simora, jenž se ujal funkce ještě za minulé socialistické vlády.

Matolcsy, od roku 2010 Orbánův ministr hospodářství, byl hlavním strůjcem vládního politiky snižování rozpočtových deficitů, která je… řekněme osobitá. Pozdvižení obočí by měl vyvolat už fakt, že Orbán jmenuje do čela centrální banky svého blízkého kamaráda. Ovšem to není vše. V pondělí, když byl Matolcsy v práci první den, vydala banka vnitřní nařízení, které značně rozšiřuje pravomoci guvernéra v oblastech přijímání a propouštění zaměstnanců a jejich platů.

Toto nařízení minulý týden neschválil nikdo jiný než Matolcsy ještě v pozici ministra hospodářství. Pro stagnující maďarskou ekonomiku není nejlepší nápad vyvolávat pochyby o nezávislosti centrální banky. Trhy se zdají být přesvědčené, že Matolcsy se hned nepustí do nějakých vysoce rizikových měnových experimentů. Horší obavy panují kolem toho, kam se banka posune za pár měsíců, až začne Orbánova kampaň za znovuzvolení.

Der Standard: Národovecký trucpodnik

Viktor Orbán se ukázal jako důmyslný ekonomický stratég. Ještě před rokem, kdy Maďarsko stálo na kraji bankrotu, se zdálo, že premiérovi nezbude než prosit EU a MMF o pomoc. Obě instituce na to byly připraveny – pokud se Orbán vzdá své příliš autonomní hospodářské politiky a začne šetřit. Vláda je ukonejšila vyjádřeními o připravenosti na kompromis.

Tlak opadl a Maďaři si úspory a la Řecko ušetřili. Vládní tým mohl opět začít konat dle libosti a využívá k tomu každý milimetr prostoru: jmenováním dosavadního ministra hospodářství Matolcsyho guvernérem centrální banky Orbán učinil garantem finanční stability muže, který obchody ve finančnictví nazývá v lepším případě „hokuspokusy“, v horším „zlodějnami“.

Matolcsy je zodpovědný za politiku, kterou investoři mají za diskriminační. Ačkoli je nezávislost centrálních bank v EU považována za posvátnou, Matolcsy banku kritizoval, že nedělá dost pro vládní úsilí nastartovat růst. Především ale do čela dosud nezávislé instituce přichází prověřený kádr Fideszu.

Přičteme-li předchozí útoky na nezávislé instituce, získáme obraz Maďarska nikoli jako právního státu, ale jako nacionalistického trucpodniku. Většina občanů to tiše toleruje, což Orbánovi dodává energii.


Čtěte také:

Orbán: Zavést euro už pro Maďarsko není povinností

S eurem tak 20 let nepočítáme, zní z Maďarska

Drzý žebrák pustne


Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít