Má tablet budoucnost?

24. března 2011, 11:15 - Luis Antonio Malvido
24. března 2011, 11:15

Manažerský panel

Fenomén raketově vzrůstající popularity relativně nového typu zařízení, tzv. tabletu, nelze přehlédnout. Stále častěji se setkávám s lidmi, kteří s očima upřenýma na rozměrnou obrazovku, bloudí prstem po displeji ve snaze napsat e-mail, prohlédnout si webové stránky či prolistovat aktuální vydání svého oblíbeného e-magazínu. Tablet má ve svém portfoliu již téměř každý renomovaný výrobce spotřební elektroniky a letos nás jimi doslova zaplaví. Je ale tablet jen další líbivou hračkou, nebo skutečnou technickou revolucí?
Touha po všestranném kompaktním zařízení, které nahradí telefon, počítač, navigaci i herní konzoli, není nic nového. Mezi předchůdce tabletů můžeme zařadit například starší typy komunikátorů, PDA či netbooky. Koncepce těchto zařízení ale na trhu nezdomácněla – něco jim k úspěchu chybělo. Vždy se totiž v první řadě jednalo „pouze“ o jakýsi posun designu, ergonomie a miniaturizace. Otázkou je, jestli tablet dokáže nabídnout něco zásadně odlišného a jestli tento formát spatřil světlo světa v ten správný čas. Pevně věřím, že v tomto ohledu přicházejí tablety na trh ve správnou chvíli. Kvalitní pokrytí vysokorychlostním mobilním internetem je dnes standard pro většinu obyvatel, a právě bez něj by byl kterýkoli tablet pouze další hi-tech hračkou bez šance na reálné dlouhodobé využití. Díky rychlému mobilnímu připojení se tak uživatelům poprvé otevírá možnost oprostit se od samotného hardwaru a začít postupně využívat jakékoli aplikace a programy ke kterým budou přistupovat pouze vzdáleně díky datovému připojení. Tablety samy o sobě tedy nepřinášejí na dnešní dobu žádné převratné technologie. Dostávají se ale na výsluní právě díky efektivnímu využívání velmi dostupných datových služeb. Zanedlouho tak budeme moci i na relativně málo výkonných tabletech pracovat s nejnáročnějšími grafickými programy, protože ty poběží na rychlých strojích kdesi v datových centrech.
Již nyní jsou tablety díky rychlému 3G připojení velmi užitečná multifunkční zařízení. O tom, jestli se ale stanou příslovečným komunikačním švýcarským nožem člověka 21. století, ovšem rozhodne až další rozvoj mobilního vysokorychlostního internetu spolu s nabídkou streamovaného obsahu, služeb i softwaru.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít