Má tablet budoucnost?

24. března 2011, 11:15 - Luis Antonio Malvido
24. března 2011, 11:15

Manažerský panel

Fenomén raketově vzrůstající popularity relativně nového typu zařízení, tzv. tabletu, nelze přehlédnout. Stále častěji se setkávám s lidmi, kteří s očima upřenýma na rozměrnou obrazovku, bloudí prstem po displeji ve snaze napsat e-mail, prohlédnout si webové stránky či prolistovat aktuální vydání svého oblíbeného e-magazínu. Tablet má ve svém portfoliu již téměř každý renomovaný výrobce spotřební elektroniky a letos nás jimi doslova zaplaví. Je ale tablet jen další líbivou hračkou, nebo skutečnou technickou revolucí?
Touha po všestranném kompaktním zařízení, které nahradí telefon, počítač, navigaci i herní konzoli, není nic nového. Mezi předchůdce tabletů můžeme zařadit například starší typy komunikátorů, PDA či netbooky. Koncepce těchto zařízení ale na trhu nezdomácněla – něco jim k úspěchu chybělo. Vždy se totiž v první řadě jednalo „pouze“ o jakýsi posun designu, ergonomie a miniaturizace. Otázkou je, jestli tablet dokáže nabídnout něco zásadně odlišného a jestli tento formát spatřil světlo světa v ten správný čas. Pevně věřím, že v tomto ohledu přicházejí tablety na trh ve správnou chvíli. Kvalitní pokrytí vysokorychlostním mobilním internetem je dnes standard pro většinu obyvatel, a právě bez něj by byl kterýkoli tablet pouze další hi-tech hračkou bez šance na reálné dlouhodobé využití. Díky rychlému mobilnímu připojení se tak uživatelům poprvé otevírá možnost oprostit se od samotného hardwaru a začít postupně využívat jakékoli aplikace a programy ke kterým budou přistupovat pouze vzdáleně díky datovému připojení. Tablety samy o sobě tedy nepřinášejí na dnešní dobu žádné převratné technologie. Dostávají se ale na výsluní právě díky efektivnímu využívání velmi dostupných datových služeb. Zanedlouho tak budeme moci i na relativně málo výkonných tabletech pracovat s nejnáročnějšími grafickými programy, protože ty poběží na rychlých strojích kdesi v datových centrech.
Již nyní jsou tablety díky rychlému 3G připojení velmi užitečná multifunkční zařízení. O tom, jestli se ale stanou příslovečným komunikačním švýcarským nožem člověka 21. století, ovšem rozhodne až další rozvoj mobilního vysokorychlostního internetu spolu s nabídkou streamovaného obsahu, služeb i softwaru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít