Má tablet budoucnost?

24. března 2011, 11:15 - Luis Antonio Malvido
24. března 2011, 11:15

Manažerský panel

Fenomén raketově vzrůstající popularity relativně nového typu zařízení, tzv. tabletu, nelze přehlédnout. Stále častěji se setkávám s lidmi, kteří s očima upřenýma na rozměrnou obrazovku, bloudí prstem po displeji ve snaze napsat e-mail, prohlédnout si webové stránky či prolistovat aktuální vydání svého oblíbeného e-magazínu. Tablet má ve svém portfoliu již téměř každý renomovaný výrobce spotřební elektroniky a letos nás jimi doslova zaplaví. Je ale tablet jen další líbivou hračkou, nebo skutečnou technickou revolucí?
Touha po všestranném kompaktním zařízení, které nahradí telefon, počítač, navigaci i herní konzoli, není nic nového. Mezi předchůdce tabletů můžeme zařadit například starší typy komunikátorů, PDA či netbooky. Koncepce těchto zařízení ale na trhu nezdomácněla – něco jim k úspěchu chybělo. Vždy se totiž v první řadě jednalo „pouze“ o jakýsi posun designu, ergonomie a miniaturizace. Otázkou je, jestli tablet dokáže nabídnout něco zásadně odlišného a jestli tento formát spatřil světlo světa v ten správný čas. Pevně věřím, že v tomto ohledu přicházejí tablety na trh ve správnou chvíli. Kvalitní pokrytí vysokorychlostním mobilním internetem je dnes standard pro většinu obyvatel, a právě bez něj by byl kterýkoli tablet pouze další hi-tech hračkou bez šance na reálné dlouhodobé využití. Díky rychlému mobilnímu připojení se tak uživatelům poprvé otevírá možnost oprostit se od samotného hardwaru a začít postupně využívat jakékoli aplikace a programy ke kterým budou přistupovat pouze vzdáleně díky datovému připojení. Tablety samy o sobě tedy nepřinášejí na dnešní dobu žádné převratné technologie. Dostávají se ale na výsluní právě díky efektivnímu využívání velmi dostupných datových služeb. Zanedlouho tak budeme moci i na relativně málo výkonných tabletech pracovat s nejnáročnějšími grafickými programy, protože ty poběží na rychlých strojích kdesi v datových centrech.
Již nyní jsou tablety díky rychlému 3G připojení velmi užitečná multifunkční zařízení. O tom, jestli se ale stanou příslovečným komunikačním švýcarským nožem člověka 21. století, ovšem rozhodne až další rozvoj mobilního vysokorychlostního internetu spolu s nabídkou streamovaného obsahu, služeb i softwaru.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít