Lze zkušební dobu ukončit okamžitě?

08. října 2007, 00:00 - admin
08. října 2007, 00:00

S novými zaměstnanci domlouváme tříměsíční zkušební dobu. Její hlavní výhodou je, že ji obě strany mohou ukončit prakticky ihned, bez formalit typických pro pozdější „normální“ pracovní poměr. Před pár dny se nám poprvé stalo, že zkušební dobu ukončil sám zaměstnanec. A to tak, že nám po skončení jednoho pracovního dne  oznámil, že zítra už nepřijde do práce. Chci se zeptat: Skutečně je možné ukončit zkušební dobu takto okamžitě?

Marta Lišková

Ve zkušební době může zaměstnavatel i zaměstnanec zrušit pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Neplatí zde klasické výpovědní důvody či výpovědní doby. Zákoník práce pouze uvádí, že písemné oznámení o zrušení pracovního poměru během zkušební doby má být doručeno druhému účastníku zpravidla alespoň tři dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit (§ 66 odst. 2).

Závaznost zmíněného ustanovení je změkčena už samotným použitím slov „má být“ a „zpravidla“. Zákoník tedy ten-

to postup uvádí jako návod pro jakýsi ideální stav, připouští však (blíže nespecifikované) výjimky. Nedodržení uvedeného ustanovení zároveň nijak netrestá – pokud se jím tedy některá ze smluvních stran nebude řídit, nemá to za následek neplatnost takového kroku. Z toho lze dovodit, že i „okamžité“ zrušení pracovního poměru během zkušební doby je platné. Podle některých názorů dokonce ani nemusí jít o písemný úkon, i když v zájmu právní jistoty a pozdějšího dokazování důrazně doporučuji tento úkon udělat vždy písemně.

S faktem, že zaměstnanec zruší pracovní poměr během zkušební doby ze dne na den, musí zaměstnavatel počítat při za-

dávání práce. Přesto si lze představit situaci, kdy by doslova okamžitým ukončením práce vznikla firmě velká škoda. V takovém případě lze použít i ustanovení § 14 zákoníku práce, obsahující jednu ze základních zásad: „Výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů nesmí bez právního důvodu zasahovat do práv a oprávněných zájmů jiného účastníka pracovněprávního vztahu a nesmí být v rozporu s dobrými mravy.“  Z toho mimo jiné plyne, že zaměstnanec nesmí své právo „okamžitě“ zrušit pracovní poměr zneužít takovým způsobem, aby to bylo vzhledem k okolnostem považováno za jednání v rozporu s dobrými mravy, tedy elementární zodpovědností – což by například opuštění stroje během načaté směny pravděpodobně bylo.

Mgr. Zdeněk Bauer, právník

Mohlo by vás zajímat

  • Pavel Ryba - muž, který Čechům prodá ročně tunu zlata

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

  • Jaroslav Žlábek: Na jedno nabití ujedeme 1000 kilometrů

Hry pro příležitostné hráče