Lze legálně neplatit minimální daň?

09. května 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
09. května 2005, 00:00

DAŇOVÝ TRIK Jednou z hlavních příčin úbytku podnikatelů je zavedení minimální daně. Živnostník Jaromír Volek ale údajně našel způsob jak ji legálně tři roky po sobě nezaplatit. Stačí prý využít mezeru v zákoně. Svérázný živnostník Jaromír Volek je podnikatelským rebelem.

Jaromír Volek tvrdí, že ví jak obejít minimální daň. foto: Profit - Martin Siebert

DAŇOVÝ TRIK Jednou z hlavních příčin úbytku podnikatelů je zavedení minimální daně. Živnostník Jaromír Volek ale údajně našel způsob jak ji legálně tři roky po sobě nezaplatit. Stačí prý využít mezeru v zákoně.

Svérázný živnostník Jaromír Volek je podnikatelským rebelem. Neustále kritizuje a napadá všechno, co podnikatelům komplikuje život. Proslavil se svým úspěšným tažením proti vysokým poplatkům za vedení účtu, když vyhrál soudní spory se dvěma velkými bankami.

Teď si vzal na mušku tolik kritizovanou minimální daň. Říká, že ví, jak ji elegantně obejít, aniž by se přitom dostal do rozporu se zákonem. „Prostudoval jsem zákon a zjistil, že živnostník opravdu nemusí tři roky zaplatit minimální daň. Ta se totiž nevztahuje na rok ukončení činnosti. Zrovna tak ze zákona vyplývá, že ji první dva roky nemusí platit ani začínající podnikatel. Takže stačí v jednom roce ukončit činnost firmy a hned založit jinou,“ tvrdí živnostník. „Stačí změnit jméno firmičky. Třeba místo Jaromír Volek dát Volek Jaromír, a hned dostanete jiné identifikační číslo. Konzultoval jsem to s právníky a ti mi potvrdili, že se dá zákon skutečně takto vyložit. Sám jsem tedy tento postup použil,“ dodává Volek.

PODNIKATELÉ: UDĚLÁME TO STEJNĚ

Volkovi se trik natolik zalíbil, že o něm několikrát provokativně napsal na webových stránkách ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha. „Dvakrát mi to smazali. Potřetí to tam ale zůstalo. Nato mi přišlo několik nadšených odpovědí od podnikatelů. Psali, že je to samotné nenapadlo a že to také tak udělají. Je vidět, že lidé ty děravé zákony moc neznají a neumí mezi nimi kličkovat,“ říká Volek.

Odborníci ale uvedený trik zpochybňují. Podle Otakara Sladkovského z Finančního ředitelství v Praze záleží na konkrétních okolnostech ukončení činnosti živnostníka. „I když založí jinou firmu, stále se jedná o tutéž fyzickou osobu,“ zdůrazňuje Sladkovský.

Stejný argument připomíná i daňová poradkyně Hana Kučerová. Ta má jednoznačný názor. Pokud novou živnost založí identická osoba, dani se nevyhne. „Jeden člověk, jedno identifikační číslo plátce, jedno zdanění,“ říká poradkyně. Trik by byl podle ní myslitelný jedině v případě, že by živnostník založil novou firmu na někoho jiného, například na svého příbuzného.

NECHEJTE PODNIKAT BABIČKU

Jaromír Volek si každopádně trvá na svém. „I když se vám ale takto podaří obejít minimální daň, pořád ještě musíte platit zdravotní a sociální pojištění,“ pokračuje. Také na to však navrhuje trik: „Nejlepší je, když má podnikatel firmu vedenou na babičku v důchodu a sám je třeba odpovědným vedoucím. Důchodce pojištění neplatí.“

I takový přístup je ale podle daňové poradkyně Hany Kučerové spíše teorií. „U důchodců je to ve skutečnosti trošku složitější. Firma by totiž musela vykazovat minimální hospodářský výsledek, aby nemusela zaplatit pojistné,“ konstatuje poradkyně.

Povinnost zaplatit minimální daň potrápila drobné podnikatele v uplynulém roce poprvé. Kromě vrácených živnostenských listů je jejím logickým důsledkem i snaha poplatníků zaplatit státu jen to, co je nezbytně nutné. Pokud se někdo rozhodl nebo rozhodne zkusit trik, o kterém mluví Jaromír Volek, mohlo by to mít přinejmenším dva zajímavé dopady. Přibude zrušených živností. A stát vymůže na daních méně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít