Lze legálně neplatit minimální daň?

09. května 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
09. května 2005, 00:00

DAŇOVÝ TRIK Jednou z hlavních příčin úbytku podnikatelů je zavedení minimální daně. Živnostník Jaromír Volek ale údajně našel způsob jak ji legálně tři roky po sobě nezaplatit. Stačí prý využít mezeru v zákoně. Svérázný živnostník Jaromír Volek je podnikatelským rebelem.

Jaromír Volek tvrdí, že ví jak obejít minimální daň. foto: Profit - Martin Siebert

DAŇOVÝ TRIK Jednou z hlavních příčin úbytku podnikatelů je zavedení minimální daně. Živnostník Jaromír Volek ale údajně našel způsob jak ji legálně tři roky po sobě nezaplatit. Stačí prý využít mezeru v zákoně.

Svérázný živnostník Jaromír Volek je podnikatelským rebelem. Neustále kritizuje a napadá všechno, co podnikatelům komplikuje život. Proslavil se svým úspěšným tažením proti vysokým poplatkům za vedení účtu, když vyhrál soudní spory se dvěma velkými bankami.

Teď si vzal na mušku tolik kritizovanou minimální daň. Říká, že ví, jak ji elegantně obejít, aniž by se přitom dostal do rozporu se zákonem. „Prostudoval jsem zákon a zjistil, že živnostník opravdu nemusí tři roky zaplatit minimální daň. Ta se totiž nevztahuje na rok ukončení činnosti. Zrovna tak ze zákona vyplývá, že ji první dva roky nemusí platit ani začínající podnikatel. Takže stačí v jednom roce ukončit činnost firmy a hned založit jinou,“ tvrdí živnostník. „Stačí změnit jméno firmičky. Třeba místo Jaromír Volek dát Volek Jaromír, a hned dostanete jiné identifikační číslo. Konzultoval jsem to s právníky a ti mi potvrdili, že se dá zákon skutečně takto vyložit. Sám jsem tedy tento postup použil,“ dodává Volek.

PODNIKATELÉ: UDĚLÁME TO STEJNĚ

Volkovi se trik natolik zalíbil, že o něm několikrát provokativně napsal na webových stránkách ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha. „Dvakrát mi to smazali. Potřetí to tam ale zůstalo. Nato mi přišlo několik nadšených odpovědí od podnikatelů. Psali, že je to samotné nenapadlo a že to také tak udělají. Je vidět, že lidé ty děravé zákony moc neznají a neumí mezi nimi kličkovat,“ říká Volek.

Odborníci ale uvedený trik zpochybňují. Podle Otakara Sladkovského z Finančního ředitelství v Praze záleží na konkrétních okolnostech ukončení činnosti živnostníka. „I když založí jinou firmu, stále se jedná o tutéž fyzickou osobu,“ zdůrazňuje Sladkovský.

Stejný argument připomíná i daňová poradkyně Hana Kučerová. Ta má jednoznačný názor. Pokud novou živnost založí identická osoba, dani se nevyhne. „Jeden člověk, jedno identifikační číslo plátce, jedno zdanění,“ říká poradkyně. Trik by byl podle ní myslitelný jedině v případě, že by živnostník založil novou firmu na někoho jiného, například na svého příbuzného.

NECHEJTE PODNIKAT BABIČKU

Jaromír Volek si každopádně trvá na svém. „I když se vám ale takto podaří obejít minimální daň, pořád ještě musíte platit zdravotní a sociální pojištění,“ pokračuje. Také na to však navrhuje trik: „Nejlepší je, když má podnikatel firmu vedenou na babičku v důchodu a sám je třeba odpovědným vedoucím. Důchodce pojištění neplatí.“

I takový přístup je ale podle daňové poradkyně Hany Kučerové spíše teorií. „U důchodců je to ve skutečnosti trošku složitější. Firma by totiž musela vykazovat minimální hospodářský výsledek, aby nemusela zaplatit pojistné,“ konstatuje poradkyně.

Povinnost zaplatit minimální daň potrápila drobné podnikatele v uplynulém roce poprvé. Kromě vrácených živnostenských listů je jejím logickým důsledkem i snaha poplatníků zaplatit státu jen to, co je nezbytně nutné. Pokud se někdo rozhodl nebo rozhodne zkusit trik, o kterém mluví Jaromír Volek, mohlo by to mít přinejmenším dva zajímavé dopady. Přibude zrušených živností. A stát vymůže na daních méně.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít