Lví nevděk

 Páral 19. srpna 2015, 12:36  -  Pavel Páral
19. srpna 2015, 12:36

Je neuvěřitelné, že více, než patnáct let od krachu IPB a jejím převzetí Československou obchodní bankou za hubičku, nejsou všechny účty stále podtrženy, sečteny a vyrovnány.

Čerstvá zpráva o arbitráži ČSOB s ČNB o čtyři sta milionů korun za vedení soudů v kauze České pivo je tak připomínkou příběhu, který stál české daňové poplatníky zhruba 170 miliard korun a během něhož se za tyto peníze stala ČSOB největší bankou v zemi. A teď přišel na řadu z tohoto pohledu docela maličký doplateček.

Člověku zasvěcenému do tohoto letitého a spletitého bankovního eposu to trochu připomene čerstvou kauzu investičního bankéře Bakaly a bytů OKD, který měl také sakra výhodnou smlouvu o doprivatizaci ostravských dolů. Tu ale na rozdíl od předání IPB do rukou jejího konkurenta stát nepodepisoval v tísní způsobené vlastní nečinností při dlouhodobě známých potížích jedné z nevětších českých bank. V obou případech ale noví vlastníci získali od státu značnou hodnotu zcela bezúplatně a nikdo s tím už dnes nic nenadělá.

Před oněmi patnácti lety si stát ocenil garanci za 160 miliard aktiv IPB na tři miliardy korun, které se měly připočítat k sumě vzniklé oceněním banky a přidal i závazek, že bude hradit soudní náklady spojené s vymáháním pohledávek. Později byla negarantovaná banka oceněna na mínus šedesát miliard a tak se drobný poplatek za garanci stejně nekonal.

Jednostranně výhodný kšeft

To, že se zisk ČSOB po převzetí okamžitě skokově narostl a znásobila se její hodnota, pak představitelé banky vždy přičítali osobním úspěchům a nikoli tomu, že udělali velký a hodně jednostranně výhodný kšeft a ten v podobě úhrady soudních sporů dotahují opravdu až do konce.

Těch čtyři sta milionů korun za arbitráže a soudy s Nomurou o náhradu škody za vyvedení akcií Plzeňských pivovarů z IPB je za léta marného souzení, kdy ČSOB nedosáhla nikdy jediného úspěchu u českých ani zahraničních soudců a rozhodců. Banka vždy tvrdila, že se domáhá peněz ve prospěch státu, nicméně ze smluv vyplývalo, že by skutečným beneficientem měla být sama.

Dnes i samotní státní aktéři tehdejší obří bleskové transakce přiznávají u piva, že ČSOB dostala od státu nevýhodnou smlouvou bratru čtyřicet miliard korun. A tak ta čerstvá arbitráž v důkladně uleželé kauze nemůže vypadat jinak, než jako vskutku lví nevděk.


Více komentářů autora:

Mobilizace do skončené války

Korunové letní osvěžení

Mamahotel pro Řecko

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít