Lví nevděk

 Páral 19. srpna 2015, 12:36  -  Pavel Páral
19. srpna 2015, 12:36

Je neuvěřitelné, že více, než patnáct let od krachu IPB a jejím převzetí Československou obchodní bankou za hubičku, nejsou všechny účty stále podtrženy, sečteny a vyrovnány.

Čerstvá zpráva o arbitráži ČSOB s ČNB o čtyři sta milionů korun za vedení soudů v kauze České pivo je tak připomínkou příběhu, který stál české daňové poplatníky zhruba 170 miliard korun a během něhož se za tyto peníze stala ČSOB největší bankou v zemi. A teď přišel na řadu z tohoto pohledu docela maličký doplateček.

Člověku zasvěcenému do tohoto letitého a spletitého bankovního eposu to trochu připomene čerstvou kauzu investičního bankéře Bakaly a bytů OKD, který měl také sakra výhodnou smlouvu o doprivatizaci ostravských dolů. Tu ale na rozdíl od předání IPB do rukou jejího konkurenta stát nepodepisoval v tísní způsobené vlastní nečinností při dlouhodobě známých potížích jedné z nevětších českých bank. V obou případech ale noví vlastníci získali od státu značnou hodnotu zcela bezúplatně a nikdo s tím už dnes nic nenadělá.

Před oněmi patnácti lety si stát ocenil garanci za 160 miliard aktiv IPB na tři miliardy korun, které se měly připočítat k sumě vzniklé oceněním banky a přidal i závazek, že bude hradit soudní náklady spojené s vymáháním pohledávek. Později byla negarantovaná banka oceněna na mínus šedesát miliard a tak se drobný poplatek za garanci stejně nekonal.

Jednostranně výhodný kšeft

To, že se zisk ČSOB po převzetí okamžitě skokově narostl a znásobila se její hodnota, pak představitelé banky vždy přičítali osobním úspěchům a nikoli tomu, že udělali velký a hodně jednostranně výhodný kšeft a ten v podobě úhrady soudních sporů dotahují opravdu až do konce.

Těch čtyři sta milionů korun za arbitráže a soudy s Nomurou o náhradu škody za vyvedení akcií Plzeňských pivovarů z IPB je za léta marného souzení, kdy ČSOB nedosáhla nikdy jediného úspěchu u českých ani zahraničních soudců a rozhodců. Banka vždy tvrdila, že se domáhá peněz ve prospěch státu, nicméně ze smluv vyplývalo, že by skutečným beneficientem měla být sama.

Dnes i samotní státní aktéři tehdejší obří bleskové transakce přiznávají u piva, že ČSOB dostala od státu nevýhodnou smlouvou bratru čtyřicet miliard korun. A tak ta čerstvá arbitráž v důkladně uleželé kauze nemůže vypadat jinak, než jako vskutku lví nevděk.


Více komentářů autora:

Mobilizace do skončené války

Korunové letní osvěžení

Mamahotel pro Řecko

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na…
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Technologie
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít