Lví nevděk

 Páral 19. srpna 2015, 12:36  -  Pavel Páral
19. srpna 2015, 12:36

Je neuvěřitelné, že více, než patnáct let od krachu IPB a jejím převzetí Československou obchodní bankou za hubičku, nejsou všechny účty stále podtrženy, sečteny a vyrovnány.

Čerstvá zpráva o arbitráži ČSOB s ČNB o čtyři sta milionů korun za vedení soudů v kauze České pivo je tak připomínkou příběhu, který stál české daňové poplatníky zhruba 170 miliard korun a během něhož se za tyto peníze stala ČSOB největší bankou v zemi. A teď přišel na řadu z tohoto pohledu docela maličký doplateček.

Člověku zasvěcenému do tohoto letitého a spletitého bankovního eposu to trochu připomene čerstvou kauzu investičního bankéře Bakaly a bytů OKD, který měl také sakra výhodnou smlouvu o doprivatizaci ostravských dolů. Tu ale na rozdíl od předání IPB do rukou jejího konkurenta stát nepodepisoval v tísní způsobené vlastní nečinností při dlouhodobě známých potížích jedné z nevětších českých bank. V obou případech ale noví vlastníci získali od státu značnou hodnotu zcela bezúplatně a nikdo s tím už dnes nic nenadělá.

Před oněmi patnácti lety si stát ocenil garanci za 160 miliard aktiv IPB na tři miliardy korun, které se měly připočítat k sumě vzniklé oceněním banky a přidal i závazek, že bude hradit soudní náklady spojené s vymáháním pohledávek. Později byla negarantovaná banka oceněna na mínus šedesát miliard a tak se drobný poplatek za garanci stejně nekonal.

Jednostranně výhodný kšeft

To, že se zisk ČSOB po převzetí okamžitě skokově narostl a znásobila se její hodnota, pak představitelé banky vždy přičítali osobním úspěchům a nikoli tomu, že udělali velký a hodně jednostranně výhodný kšeft a ten v podobě úhrady soudních sporů dotahují opravdu až do konce.

Těch čtyři sta milionů korun za arbitráže a soudy s Nomurou o náhradu škody za vyvedení akcií Plzeňských pivovarů z IPB je za léta marného souzení, kdy ČSOB nedosáhla nikdy jediného úspěchu u českých ani zahraničních soudců a rozhodců. Banka vždy tvrdila, že se domáhá peněz ve prospěch státu, nicméně ze smluv vyplývalo, že by skutečným beneficientem měla být sama.

Dnes i samotní státní aktéři tehdejší obří bleskové transakce přiznávají u piva, že ČSOB dostala od státu nevýhodnou smlouvou bratru čtyřicet miliard korun. A tak ta čerstvá arbitráž v důkladně uleželé kauze nemůže vypadat jinak, než jako vskutku lví nevděk.


Více komentářů autora:

Mobilizace do skončené války

Korunové letní osvěžení

Mamahotel pro Řecko

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
YotaPhone 3: Rusové znovu přidali e-ink displej na záda telefonu
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít