Luxusní vejvar

21. května 2010, 13:17 - Táňa Králová
21. května 2010, 13:17

Pozemkový fond chce vysoudit zpátky parcely, které vůbec neměl prodat

Prodá pozemky za čtyři miliony korun. Necelou desetinu z prodaných 450 tisíc metrů čtverečních pak koupí zpátky za dvacet milionů. Takto obchoduje stát. Mimořádně vydělat nechává ale jen některým občanům. V tomto případě libereckému obchodníkovi s realitami Lukáši Plechatému, který je republikovým rekordmanem v nakupování státní půdy.
Plechatý postupně získal od státu už více než 3700 hektarů. Mezi nimi jsou i parcely, které stát, respektive Pozemkový fond (PF), vůbec prodávat neměl. Plechatý je ovšem rád znovu přenechal státu, tentokrát zastupovanému Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD). Parcely, které chyběly pro vybudování obchvatu České Lípy, spekulant za šest let pětinásobně zhodnotil. A to mu přitom většina pozemků z oné čtyřmilionové investice zůstane. Pak nemají být dálnice a silnice u nás tak drahé.

Úředníci ve službách spekulantů O takovém kšeftu by se Plechatému mohlo jen zdát, kdyby mu nešli na ruku pracovníci českolipské pobočky Pozemkového fondu. Potvrdila to hloubková kontrola, jejíž závěry dostal minulý týden ředitel Pozemkového fondu ČR Radim Zika (ODS). Co z nich vyvodí?
„Podáme žalobu a budeme se domáhat vrácení neoprávněně prodaných pozemků do majetku fondu. Když uspějeme, bezplatně je převedeme na ŘSD,“ řekl týdeníku EURO Zika. Nechal si zpracovat externí právní posudek, který doporučuje zažalovat prodej předmětných pozemků Plechatému. Právníci dávají fondu šanci, že uspěje v soudním sporu. Chce se točit na argumentu, že šlo o úkon v rozporu se zákonem. Proto by ho měl soud označit za neplatný a kupní smlouvy s libereckým obchodníkem zrušit.
K neomluvitelnému selhání došlo na pracovišti PF v České Lípě, a to hned dvakrát. Poprvé, když dotyčné pozemky úředníci Plechatému před šesti lety vůbec prodali. Město se přitom tehdy vyslovilo proti tomu, aby byly zařazeny do nabídky. S jejich částečným využitím pro silniční obchvat totiž počítal územní plán z roku 1998. Stanovisko města ovšem úředníci nerespektovali. Druhé závažné chyby se dopustili v minulém roce, kdy Plechatý požádal fond o svolení, zda může některé parcely dál prodat. Přitom je ještě ani nezaplatil, splátky měl rozložené na třicet let, jak to umožňuje zákon. „Části pozemků, které převedl na jiného vlastníka, doplatil do 30 dnů od uzavření smlouvy o převodu,“ uvedla mluvčí fondu Lubomíra Černá. PF se totiž vzdal svého předkupního práva a spekulantovi otevřel cestu k lukrativnímu obchodu. Letos v únoru mu ŘSD za pozemky v katastru Dolní Libchava a Dubice zaplatilo přes 20 milionů korun.

Zemědělská zástěrka Plechatý si k nahrávce českolipského PF pomohl i podfukem na jeho úředníky. To když se dotazoval, zda fond využije svého předkupního práva. Ve čtyřech ze šesti případů spekulant uvedl, že parcely chce prodat Petru Turkovi z Liberce k zabezpečení zemědělské činnosti. Všechna pole a louky přitom prodal ŘSD.
„O tom já nic nevím. Zemědělskou činností se nezabývám, proč bych to kupoval,“ reagoval Turek, jehož jméno Plechatý zneužil. „Oba jsme z Liberce a známe se. Každý se ale zabýváme něčím jiným, já stavím,“ dodal Turek. Plechatý byl minulý týden „pracovně mimo“, sdělil týdeníku EURO v SMS. Slíbil, že se k věci vyjádří, do uzávěrky to však nestihne. Těžko říci, proč se Plechatý odvolával na Turkovo farmaření, když do něj sám zabrousil. Alespoň v obchodním rejstříku, dle kterého je 51procentním majitelem Farmy Karel Mařík. Výpis také uvádí, že na Plechatého podíl byla uvalena exekuce. „To už neplatí,“ tvrdí druhý společník Karel Mařík.
A jak se PF vypořádá se závažným pochybením českolipských úředníků? Lidé, kteří spekulantovi nahrávali, tam prý už nepracují. „Vedoucí pracoviště Jiří Fišer a jeho zástupkyně budou v tuto chvíli potrestáni nebývale vysokým finančním postihem. Nikdo tak velkou pokutu dosud na fondu nedostal,“ říká jeho šéf Zika. Se sekáním hlav vyčká na další vývoj případu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít