Luxusní bydlení z katalogů

08. ledna 2010, 02:14 - Renata Lichtenegerová
08. ledna 2010, 02:14

Domy z katalogů už dávno nejsou jen lacinými skládačkami. Jejich dodavatelé nabízejí i rozlehlá a architektonicky zajímavě řešená obydlí pro náročné klienty. Do popředí se dostává kvalita materiálů a úspora energií.

Autor: Canaba

Rychlá výstavba a díky sériové výrobě i nižší cena. To jsou hlavní důvody, proč si lidé nechávají postavit takzvané domy na klíč. Mezi významné společnosti, které tyto stavby nabízejí, patří například Canaba G Servis nebo Welfast.

Za bezmála dvacet let své působnosti na českém trhu postavila Canaba přes tři tisíce rodinných domů. „Lidé si vždy vybírají především dům, který se jim bude líbit a jehož dispozice odpovídá jejich životnímu stylu. Klíčová je pro ně i možnost prohlédnout si vzorový dům,“ říká obchodní ředitel společnosti Pavel Herclík. Výstavbou na klíč z investora odpadají veškeré starosti o stavbu. Rizika poškození, krádeže či požáru přebírá dodavatel. Celý proces je tak pro klienta jednodušší.

Máme i luxusní domy

Canaba v současné době nabízí jedenáct základních typů rodinných domů, přičemž každý typ má desítky variant dispozičního i architektonického provedení. „Lze proto hovořit o prakticky individuální výstavbě podle požadavků a přání klientů,“ říká Herclík. Mezi nejoblíbenější domy z nabídky společnosti patří typy Classic, Ideal a Romance. Jejich ceny se pohybují od 2,2 do 2,7 milionu korun.

Nejnáročnější klienti společnosti Canaba si vybírají dům Landhaus za 3,4 miliony korun. Dům má sedm místností a obytnou plochu 188 metrů čtverečních. „Obzvláště ve variantě Exclusive je tento dům bez nadsázky splněným snem o luxusním bydlení v harmonickém souznění s přírodou,“ míní Herclík. Do „zlaté trojice“ v nabídce Canaby patří také dům Variant s luxusním podkrovním studiem nad garáží a Riviera, která je zvláštní svým středomořským vzhledem.

Z katalogu je to rychlejší

Nevyberete-li si z katalogů, můžete si nechat postavit i zcela originální dům na klíč. „Dům je možné realizovat jak na základě typového projektu, tak i podle individuálního projektu,“ říká Robert Löwy, ředitel společnosti Welfast. Převážná část klientů se ale podle něj z časových důvodů přiklání k první variantě. Typový projekt je totiž k dispozici okamžitě. „Pokud nenastanou nepředvídatelné komplikace, může být typový dům na klíč předán klientovi za pět měsíců od vydání stavebního povolení,“ říká Löwy. Společnost Welfast vstoupila na český trh v roce 2002 a ve své základní nabídce představuje více než dvě desítky základních variant typových zděných domů.

Priority zájemců o dům na klíč se postupně mění. „Současný klient je opatrný a opravdu pečlivě zvažuje, komu svěří své úspory. Pokud dříve byla hlavním kritériem rychlost, dnes je to především špičková kvalita za přijatelnou cenu,“ říká Löwy. Druhý posun vidí v souvislosti s budoucími náklady na provoz domu. Lidé se stále více zajímají o úsporu energií.

V první polovině letošního roku chce firma představit novinky. Změny budou mimo jiné zaměřeny právě na energetické úspory.

Nízká spotřeba a moderní technologie Na nízkoenergetické domy na klíč se specializuje například společnost Artium. Celkem nabízí 35 typových montovaných domů, z nichž nejžádanější je Nova 112, dům ve tvaru písmene L s dispozičním řešením 5+1. Klienti za něj zaplatí necelé 3,3 miliony korun. „Dům je postaven z ekologických velkoplošných materiálů na bázi dřeva. Všechny konstrukce jsou nadstandardně zatepleny,“ přibližuje Věra Doubková z obchodního oddělení společnosti. Nejluxusnější dům z nabídky této firmy nese název Tendence. Je vybaven moderními technologiemi, jako je energeticky úsporný systém vytápění a větrání domu či bezdrátové ovládání osvětlení. Poptávka převyšuje nabídku **

Zájem o domy na klíč je podle lidí z oboru v Česku velký i v době krize. „Stejně jako v roce 2008 jsme i loni předávali prakticky každý všední den jeden nový rodinný dům. Naše výrobní kapacita je omezena, potýkáme se tudíž s převisem poptávky,“ říká Pavel Herclík ze společnosti Canaba. „Objednávkami máme z většiny pokrytu produkci do jara 2011,“ dodává.

Podobně mluví také Robert Löwy. „Vloni jsme nezaznamenali žádný pokles zájmu o naše domy. Pouze se mírně změnila skladba zájemců. V první polovině roku 2009 nám přibylo klientů, kteří pro financování stavby nevyužívají úvěru,“ říká.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít