Luxusní bydlení z katalogů

08. ledna 2010, 02:14 - Renata Lichtenegerová
08. ledna 2010, 02:14

Domy z katalogů už dávno nejsou jen lacinými skládačkami. Jejich dodavatelé nabízejí i rozlehlá a architektonicky zajímavě řešená obydlí pro náročné klienty. Do popředí se dostává kvalita materiálů a úspora energií.

Autor: Canaba

Rychlá výstavba a díky sériové výrobě i nižší cena. To jsou hlavní důvody, proč si lidé nechávají postavit takzvané domy na klíč. Mezi významné společnosti, které tyto stavby nabízejí, patří například Canaba G Servis nebo Welfast.

Za bezmála dvacet let své působnosti na českém trhu postavila Canaba přes tři tisíce rodinných domů. „Lidé si vždy vybírají především dům, který se jim bude líbit a jehož dispozice odpovídá jejich životnímu stylu. Klíčová je pro ně i možnost prohlédnout si vzorový dům,“ říká obchodní ředitel společnosti Pavel Herclík. Výstavbou na klíč z investora odpadají veškeré starosti o stavbu. Rizika poškození, krádeže či požáru přebírá dodavatel. Celý proces je tak pro klienta jednodušší.

Máme i luxusní domy

Canaba v současné době nabízí jedenáct základních typů rodinných domů, přičemž každý typ má desítky variant dispozičního i architektonického provedení. „Lze proto hovořit o prakticky individuální výstavbě podle požadavků a přání klientů,“ říká Herclík. Mezi nejoblíbenější domy z nabídky společnosti patří typy Classic, Ideal a Romance. Jejich ceny se pohybují od 2,2 do 2,7 milionu korun.

Nejnáročnější klienti společnosti Canaba si vybírají dům Landhaus za 3,4 miliony korun. Dům má sedm místností a obytnou plochu 188 metrů čtverečních. „Obzvláště ve variantě Exclusive je tento dům bez nadsázky splněným snem o luxusním bydlení v harmonickém souznění s přírodou,“ míní Herclík. Do „zlaté trojice“ v nabídce Canaby patří také dům Variant s luxusním podkrovním studiem nad garáží a Riviera, která je zvláštní svým středomořským vzhledem.

Z katalogu je to rychlejší

Nevyberete-li si z katalogů, můžete si nechat postavit i zcela originální dům na klíč. „Dům je možné realizovat jak na základě typového projektu, tak i podle individuálního projektu,“ říká Robert Löwy, ředitel společnosti Welfast. Převážná část klientů se ale podle něj z časových důvodů přiklání k první variantě. Typový projekt je totiž k dispozici okamžitě. „Pokud nenastanou nepředvídatelné komplikace, může být typový dům na klíč předán klientovi za pět měsíců od vydání stavebního povolení,“ říká Löwy. Společnost Welfast vstoupila na český trh v roce 2002 a ve své základní nabídce představuje více než dvě desítky základních variant typových zděných domů.

Priority zájemců o dům na klíč se postupně mění. „Současný klient je opatrný a opravdu pečlivě zvažuje, komu svěří své úspory. Pokud dříve byla hlavním kritériem rychlost, dnes je to především špičková kvalita za přijatelnou cenu,“ říká Löwy. Druhý posun vidí v souvislosti s budoucími náklady na provoz domu. Lidé se stále více zajímají o úsporu energií.

V první polovině letošního roku chce firma představit novinky. Změny budou mimo jiné zaměřeny právě na energetické úspory.

Nízká spotřeba a moderní technologie Na nízkoenergetické domy na klíč se specializuje například společnost Artium. Celkem nabízí 35 typových montovaných domů, z nichž nejžádanější je Nova 112, dům ve tvaru písmene L s dispozičním řešením 5+1. Klienti za něj zaplatí necelé 3,3 miliony korun. „Dům je postaven z ekologických velkoplošných materiálů na bázi dřeva. Všechny konstrukce jsou nadstandardně zatepleny,“ přibližuje Věra Doubková z obchodního oddělení společnosti. Nejluxusnější dům z nabídky této firmy nese název Tendence. Je vybaven moderními technologiemi, jako je energeticky úsporný systém vytápění a větrání domu či bezdrátové ovládání osvětlení. Poptávka převyšuje nabídku **

Zájem o domy na klíč je podle lidí z oboru v Česku velký i v době krize. „Stejně jako v roce 2008 jsme i loni předávali prakticky každý všední den jeden nový rodinný dům. Naše výrobní kapacita je omezena, potýkáme se tudíž s převisem poptávky,“ říká Pavel Herclík ze společnosti Canaba. „Objednávkami máme z většiny pokrytu produkci do jara 2011,“ dodává.

Podobně mluví také Robert Löwy. „Vloni jsme nezaznamenali žádný pokles zájmu o naše domy. Pouze se mírně změnila skladba zájemců. V první polovině roku 2009 nám přibylo klientů, kteří pro financování stavby nevyužívají úvěru,“ říká.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít