Article, show

Lukáš Kovanda: Peking míří do války

13. srpna 2015, 08:26 - Lukáš Kovanda
13. srpna 2015, 08:26

Poslední dobou často slýcháme, že Řecko na euro prostě nemá. A že by potřebovalo přijmout vlastní měnu a tu vzápětí devalvovat. Čínská devalvace vlastní měny jüanu svým způsobem analogicky dává najevo, že říše středu svým ekonomickým výkonem prostě nemá na dolar.

Jüan, jak známo, je na americkou měnu zavěšen. Čína si tedy dováží měnovou politiku americké centrální banky. Samozřejmě ne v té míře, v jaké se Atény, které už vůbec nemají vlastní centrální banku, podřizují měnové politice Frankfurtu. Ale i tak se dovoz dolarové politiky může Pekingu sem tam vymstít. Právě to se dělo v poslední době. A právě tomu chce Peking nyní zabránit.

Dovoz měnové politiky z USA totiž kromě jiného znamená, že s americkým zpřísňováním měnových podmínek se zpřísňují měnové podmínky také v Číně. Americká centrální banka loni v říjnu ukončila své kvantitativní uvolňování, tedy etapu nekonvenčně rozvolněné měnové politiky. Od té doby se ve vzduchu vznáší otázka, kdy přikročí také k samotnému utahování měnových šroubů, tedy ke zvyšování úrokových sazeb. Takové zvýšení sazeb, i jeho pouhé očekávání, zpřísňuje měnové podmínky i ve všech zemích, které své měny na dolar navázaly.

Čínská vláda přitom v současnosti provádí delikátní politicko-hospodářský manévr. Snaží se druhou největší ekonomiku světa přeměnit z hospodářství stavějícího na exportech a investicích v ekonomiku mnohem silněji opřenou o spotřebu a kupní sílu vlastního obyvatelstva. Manévr se však Pekingu poněkud vymyká z rukou. Zjednodušeně řečeno peníze z exportů a investic mizí rychleji, než se daří získávat peníze ze spotřeby čínských domácností.

Jedním z důvodů, proč rychle mizí peníze z exportů, je právě skutečnost, že jüan je provázaný s dolarem, který posiluje. Jüan táhne s sebou, což činí čínské exportéry méně konkurenceschopnými na zahraničních trzích. Po nejnovějších číslech z čínské ekonomiky, která signalizovala další zpomalení, se už Peking rozhodl jednat – devalvovat nadhodnocený jüan a ulevit vývozcům.

Oslabení jüanu je možná jen prvním výstřelem v další bitvě světové měnové války, která s větší či menší intenzitou zuří od roku 2010. Tato bitva bude mít své ohnisko na asijských trzích, ale může zasáhnout celý svět. Nelze vyloučit ani to, že kvůli čínské devalvaci Fed opět odloží zvýšení sazeb. Dolar prostě může být proti dalším asijským a světovým měnám natolik silný, že si centrální banka nedovolí jej zvýšením sazeb dále zhodnotit.

Měnové unie či fixní kurzy měn jsou zkrátka ošidné. Řecké setrvání v měnové unii už je dnes představitelné jen při rozsáhlých sanacích tamní ekonomiky. Bez nich by bylo dávno venku. Čína možná přijde na to, že trh jen tak nepřechytračí. A opustí dolar a nechá jüan v plovoucím režimu.

Autor je hlavním ekonomem společnosti Roklen


Čtěte také zápisníky dalších redaktorů E15:

Jana Havligerová: Exministr Chládek není trafikant

Marian Hronek: Stará dobrá Evropa

Pavel Otto: Babiš donášel, teď mlčí

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít