Ľuboš Mokráš: Zlato ztratilo důvěru. Jen tak se nevrátí

19. dubna 2013, 09:47 - Ľuboš Mokráš
19. dubna 2013, 09:47

Šokující propad ceny zlata začal v pátek večer našeho času masivními výprodeji futures na newyorské komoditní burze COMEX. Zlato ale ztrácelo na popularitě už delší dobu. Maxima dosáhlo v září 2011, poté už jeho cena postupně padala.

Asi nejdůležitější příčinou odklonu investorů od zlata byl paradoxně jeho předchozí veliký úspěch. Přes deset let trvající růstový trend, v jehož průběhu cena narostla více než šestinásobně, musel logicky vyvolávat otázky po své oprávněnosti a vnucovat myšlenky na bublinu. Příznivci zlata sice měli pohotově řadu argumentů, proč růst měl dále pokračovat – především obavy z propadu hlavních světových měn kvůli uvolněné měnové politice hlavních světových centrálních bank.

Jenže očekávaná hyperinflace nejenže se nekonala, ba právě naopak – v poslední době se spíše vynořují obavy z deflace. A to pro zlato, které samo o sobě nenese žádný vlastní výnos, není vůbec příznivé. V Evropě i USA se navíc, byť se značnými potížemi, daří postupně stabilizovat situaci. Na finančních trzích se to projevuje rostoucími očekáváními, která se upínají ke zlepšení výkonnosti světové ekonomiky a následnému přiškrcení měnových politik. Opět žádné dobré zprávy pro zlato.

Atraktivněji teď vypadají jiné třídy aktiv, například akcie, do nichž plynou prostředky pocházející i z úspěšných investic do zlata. Řada investorů kupovala zlato za podstatně nižší ceny, než jsou nyní na trhu, a zaznamenává tedy stále významné zisky.

Přes všechna tato fakta je jednorázový prudký pokles zlata z konce minulého a začátku tohoto týdne překvapivý a nečekaný. Bezprostředním impulzem k němu mohly být spekulace o prodejích kyperského zlata a doporučení prodávat zlato od Goldman Sachs. Zvýraznily ho nucené prodeje (takzvané stop lossy a margin cally). Propad potom nutně otřásl už tak dost narušenou důvěrou investorů ve zlato jako „bezpečnou investici“. Není proto pravděpodobné, že se ke zlatu brzy vrátí.

Jiná situace je u prodejů fyzického zlata v malém (šperky, mince). Tam lze čekat podstatně zvýšený zájem především ve velkých rozvíjejících se ekonomikách Indie a Číny. Dlouhodobě to může cenu zlata podpořit, krátkodobě je však spíše pravděpodobné kolísání ceny kolem současných úrovní, tedy mezi 1350 a 1400 dolary za troyskou unci, s možností dalšího střednědobého poklesu až pod 1300 dolarů. Zlato v tom není samo – propadly se také ceny dalších drahých kovů a pod tlakem jsou i průmyslové kovy, třeba měď, a také ropa.

Z hlediska budoucnosti je ovšem nejdůležitější, že dříve nebo později může dojít k podobnému vývoji, jaký jsme viděli u zlata, také u další dnes znatelně nadhodnocené třídy aktiv – u „bezpečných“ státních dluhopisů.


Čtěte také:

Pokles zlata bolí centrální banky

Zlato dál padá, zažilo největší ztrátu za více než 30 let

Zlato měkne, v očích investorů ztrácí lesk


Autor je analytikem České spořitelny

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít