Ľuboš Mokráš: Evropu táhne dýchavičná lokomotiva

15. listopadu 2013, 09:47 - Ľuboš Mokráš
15. listopadu 2013, 09:47

Data o vývoji HDP ukázala, jak pomalu a s jakými potížemi se zotavují evropské ekonomiky. Ve většině případů byly údaje poměrně blízko očekáváním a konkrétně v našem regionu většina států očekávání překonala. Výraznou výjimkou bylo ovšem Česko. U nás došlo k nepříjemnému překvapení, když HDP po očištění klesl o půl procenta místo očekávaného půlprocentního růstu.

Podle Českého statistického úřadu byla výkonnost ekonomiky ovlivněna poklesem dvou ze tří základních složek agregátní poptávky – investic (směr překvapivý není, rozsah poklesu patrně ano) na straně jedné a salda zahraničního obchodu na straně druhé. Z pohledu měsíčních údajů je takový pokles podivný.

Průmyslová produkce přímo související s exportem rostla vcelku dobře, pro růst dovozu naopak není moc důvodů, protože poptávka domácností je slabá a investiční poptávka dál klesá. Mizerná výkonnost české ekonomiky zvlášť vynikne ve srovnání s naším okolím.

Polsko i Maďarsko rostou rychleji, než se čekalo. Nemůžeme se vymlouvat ani na vývoj v eurozóně. Růst německé ekonomiky sice po velmi silném druhém čtvrtletí zpomalil, což se všeobecně čekalo, ale to rozhodně není příčinou problémů české ekonomiky.

Německo táhne domácí poptávka

U německé ekonomiky je zajímavé, že růst byl tažen zejména domácí poptávkou, exporty výkonnost tentokrát nepodpořily. Ilustruje to především stále slabou poptávku ve zbytku Evropy. Není divu, když druhá i třetí největší ekonomika, tedy Francie a Itálie, svorně klesaly. Itálie je mimochodem už devět čtvrtletí v recesi.

Jak Francie, tak Itálie ilustrují negativní důsledky pomalého tempa reforem v eurozóně, Francie navíc doplácí na politiku socialistické vlády, která dusí investice. Evropa tak sice pokračuje v postupném zotavování (Španělsko se dostalo z recese, i když jen těsně), ale jeho dynamika je zoufale pomalá a v dohledné budoucnosti není vidět nijak výrazné zrychlení.

Dýchavičná lokomotiva

I u relativně zdravého Německa se příští rok čeká růst o 1,7 procenta, což na jedné straně není špatné, na druhé ovšem má být Německo lokomotivou Evropy a z tohoto pohledu jde o lokomotivu poněkud dýchavičnou.

Není potom divu, že za eurozónu jako celek se čeká růst lehce nad jedním procentem, což je opět zlepšení, ale po dlouhé recesi by bylo žádoucí rychlejší oživení, zvláště vzhledem k situaci na trhu práce v mnoha zemích. Pro Česko z toho plyne, že se nemůžeme spoléhat na vnější zdroje růstu – většina našeho zahraničního obchodu probíhá se zeměmi eurozóny.

Pokud máme zvýšit výkonnost ekonomiky a nemáme se stále potácet kolem nuly, musí se zvednout domácí poptávka. Podmínky pro tento vzmach ovšem momentálně nevypadají nijak povzbudivě. Budoucí vláda i její program jsou daleko v mlze a domácí poptávku bezprostředně nepodpoří ani nedávný zásah ČNB.

Autor je analytikem České spořitelny


Čtěte také:

ČNB: Ekonomika je možná v horším stavu, než se předpokládalo

Studená sprcha: česká ekonomika znovu padá

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít