Ľuboš Mokráš: ESM čeká růžová budoucnost. Ta nejbližší

11. ledna 2013, 08:39 - Ľuboš Mokráš
11. ledna 2013, 08:39

Evropský záchranný fond (ESM) v úterý prodal své první dluhopisy – krátkodobé tříměsíční. Debut to byl úspěšný – vysoká poptávka vedla k lehce zápornému výnosu. Výsledek aukce není zase zvlášť překvapivý. Velmi mírně záporné výnosy z krátkých dluhopisů mají i některé státy unie, třeba Německo či Nizozemsko.

Také francouzské dluhopisy se pohybují poblíž nuly, přestože země přišla o elitní rating AAA. Ostatně extrémně nízké jsou i výnosy srovnatelných dluhopisů některých problémových členů unie – Itálie platí 0,234 procenta, Španělsko 0,375.

Navíc za podobné hodnoty se prodávaly i dluhopisy EFSF, předchůdce ESM. Poslední aukce tříměsíčního dluhopisu EFSF byla čtvrtého prosince a výnos dosáhl -0,047 procenta. Výnosy jsou takto nízké především kvůli krátké splatnosti a tím pádem i velmi vysoké bezpečnosti. A na to investoři slyší – stále výrazně preferují bezpečné investice.

Velký zájem o dluhopisy ESM navíc projevilo Japonsko, pro které má jejich nákup několik výhod. Může se prezentovat jako stát, jenž pomáhá eurozóně řešit její dluhovou krizi, zároveň diverzifikuje své obří devizové rezervy a navíc může nákup ještě nepřímo přispět k oslabení jenu, které by japonská vláda ráda viděla. Pro další investory představují dluhopisy ESM prostředek k umístění hotovosti s bezpečností velmi blízkou nejbezpečnějším státům unie s ratingem AAA.

Hotovosti je nadto na trhu mezi investory více než dost zejména díky akcím Evropské centrální banky na podporu finančního systému.

ESM plánuje v nejbližších měsících pokračovat v emisích krátkodobých dluhopisů se splatností tři a šest měsíců. Do konce prvního čtvrtletí by měl fond v aukcích prodat dluhopisy za 18,5 miliardy eur. Dluhopis s dlouhou splatností by mohl ESM vydat někdy ve druhém pololetí letošního roku.

Podobně jako Francie také ESM přišel o svůj nejvyšší rating. Ratingová agentura Moody’s mu jej snížila na konci listopadu minulého roku na Aa1 a ponechala zároveň negativní výhled. Ten souvisí zejména s kombinací nejistého vývoje dluhové krize a aktuálních značných ekonomických problémů eurozóny. Výhled ratingu je zajímavý právě spíše pro dlouhodobé dluhopisy, pro tříměsíční jen minimálně.

Dá se proto očekávat, že v dohledné budoucnosti nebude mít ESM žádné problémy s financováním a jeho náklady budou i nadále velmi příznivé. Tato jistota, že důležitý bezpečnostní prvek použitelný v případě zhoršení dluhové krize nebude mít problém získat dostatek prostředků, by měla být jedním z faktorů podporujících stabilizaci eurozóny. Ta pak v optimálním případě zpětně pomůže úvěrové důvěryhodnosti ESM.


Čtěte také:

Premiéra dluhopisů ESM: investoři měli značný zájem i přes záporný výnos

Státy s eurem zavádějí vyvlastňování bondů

ECB bude chtít udržet klid


Autor je analytikem České spořitelny

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
iFixit rozebral nové iPhony 8 do posledního šroubku. Apple zmenšil akumulátor
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít