Article, show

Ľuboš Mokráš: ESM čeká růžová budoucnost. Ta nejbližší

11. ledna 2013, 08:39 - Ľuboš Mokráš
11. ledna 2013, 08:39

Evropský záchranný fond (ESM) v úterý prodal své první dluhopisy – krátkodobé tříměsíční. Debut to byl úspěšný – vysoká poptávka vedla k lehce zápornému výnosu. Výsledek aukce není zase zvlášť překvapivý. Velmi mírně záporné výnosy z krátkých dluhopisů mají i některé státy unie, třeba Německo či Nizozemsko.

Také francouzské dluhopisy se pohybují poblíž nuly, přestože země přišla o elitní rating AAA. Ostatně extrémně nízké jsou i výnosy srovnatelných dluhopisů některých problémových členů unie – Itálie platí 0,234 procenta, Španělsko 0,375.

Navíc za podobné hodnoty se prodávaly i dluhopisy EFSF, předchůdce ESM. Poslední aukce tříměsíčního dluhopisu EFSF byla čtvrtého prosince a výnos dosáhl -0,047 procenta. Výnosy jsou takto nízké především kvůli krátké splatnosti a tím pádem i velmi vysoké bezpečnosti. A na to investoři slyší – stále výrazně preferují bezpečné investice.

Velký zájem o dluhopisy ESM navíc projevilo Japonsko, pro které má jejich nákup několik výhod. Může se prezentovat jako stát, jenž pomáhá eurozóně řešit její dluhovou krizi, zároveň diverzifikuje své obří devizové rezervy a navíc může nákup ještě nepřímo přispět k oslabení jenu, které by japonská vláda ráda viděla. Pro další investory představují dluhopisy ESM prostředek k umístění hotovosti s bezpečností velmi blízkou nejbezpečnějším státům unie s ratingem AAA.

Hotovosti je nadto na trhu mezi investory více než dost zejména díky akcím Evropské centrální banky na podporu finančního systému.

ESM plánuje v nejbližších měsících pokračovat v emisích krátkodobých dluhopisů se splatností tři a šest měsíců. Do konce prvního čtvrtletí by měl fond v aukcích prodat dluhopisy za 18,5 miliardy eur. Dluhopis s dlouhou splatností by mohl ESM vydat někdy ve druhém pololetí letošního roku.

Podobně jako Francie také ESM přišel o svůj nejvyšší rating. Ratingová agentura Moody’s mu jej snížila na konci listopadu minulého roku na Aa1 a ponechala zároveň negativní výhled. Ten souvisí zejména s kombinací nejistého vývoje dluhové krize a aktuálních značných ekonomických problémů eurozóny. Výhled ratingu je zajímavý právě spíše pro dlouhodobé dluhopisy, pro tříměsíční jen minimálně.

Dá se proto očekávat, že v dohledné budoucnosti nebude mít ESM žádné problémy s financováním a jeho náklady budou i nadále velmi příznivé. Tato jistota, že důležitý bezpečnostní prvek použitelný v případě zhoršení dluhové krize nebude mít problém získat dostatek prostředků, by měla být jedním z faktorů podporujících stabilizaci eurozóny. Ta pak v optimálním případě zpětně pomůže úvěrové důvěryhodnosti ESM.


Čtěte také:

Premiéra dluhopisů ESM: investoři měli značný zájem i přes záporný výnos

Státy s eurem zavádějí vyvlastňování bondů

ECB bude chtít udržet klid


Autor je analytikem České spořitelny

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít