Ľuboš Mokráš: ESM čeká růžová budoucnost. Ta nejbližší

11. ledna 2013, 08:39 - Ľuboš Mokráš
11. ledna 2013, 08:39

Evropský záchranný fond (ESM) v úterý prodal své první dluhopisy – krátkodobé tříměsíční. Debut to byl úspěšný – vysoká poptávka vedla k lehce zápornému výnosu. Výsledek aukce není zase zvlášť překvapivý. Velmi mírně záporné výnosy z krátkých dluhopisů mají i některé státy unie, třeba Německo či Nizozemsko.

Také francouzské dluhopisy se pohybují poblíž nuly, přestože země přišla o elitní rating AAA. Ostatně extrémně nízké jsou i výnosy srovnatelných dluhopisů některých problémových členů unie – Itálie platí 0,234 procenta, Španělsko 0,375.

Navíc za podobné hodnoty se prodávaly i dluhopisy EFSF, předchůdce ESM. Poslední aukce tříměsíčního dluhopisu EFSF byla čtvrtého prosince a výnos dosáhl -0,047 procenta. Výnosy jsou takto nízké především kvůli krátké splatnosti a tím pádem i velmi vysoké bezpečnosti. A na to investoři slyší – stále výrazně preferují bezpečné investice.

Velký zájem o dluhopisy ESM navíc projevilo Japonsko, pro které má jejich nákup několik výhod. Může se prezentovat jako stát, jenž pomáhá eurozóně řešit její dluhovou krizi, zároveň diverzifikuje své obří devizové rezervy a navíc může nákup ještě nepřímo přispět k oslabení jenu, které by japonská vláda ráda viděla. Pro další investory představují dluhopisy ESM prostředek k umístění hotovosti s bezpečností velmi blízkou nejbezpečnějším státům unie s ratingem AAA.

Hotovosti je nadto na trhu mezi investory více než dost zejména díky akcím Evropské centrální banky na podporu finančního systému.

ESM plánuje v nejbližších měsících pokračovat v emisích krátkodobých dluhopisů se splatností tři a šest měsíců. Do konce prvního čtvrtletí by měl fond v aukcích prodat dluhopisy za 18,5 miliardy eur. Dluhopis s dlouhou splatností by mohl ESM vydat někdy ve druhém pololetí letošního roku.

Podobně jako Francie také ESM přišel o svůj nejvyšší rating. Ratingová agentura Moody’s mu jej snížila na konci listopadu minulého roku na Aa1 a ponechala zároveň negativní výhled. Ten souvisí zejména s kombinací nejistého vývoje dluhové krize a aktuálních značných ekonomických problémů eurozóny. Výhled ratingu je zajímavý právě spíše pro dlouhodobé dluhopisy, pro tříměsíční jen minimálně.

Dá se proto očekávat, že v dohledné budoucnosti nebude mít ESM žádné problémy s financováním a jeho náklady budou i nadále velmi příznivé. Tato jistota, že důležitý bezpečnostní prvek použitelný v případě zhoršení dluhové krize nebude mít problém získat dostatek prostředků, by měla být jedním z faktorů podporujících stabilizaci eurozóny. Ta pak v optimálním případě zpětně pomůže úvěrové důvěryhodnosti ESM.


Čtěte také:

Premiéra dluhopisů ESM: investoři měli značný zájem i přes záporný výnos

Státy s eurem zavádějí vyvlastňování bondů

ECB bude chtít udržet klid


Autor je analytikem České spořitelny

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít