Loučení se sníženou sazbou DPH se protáhne

31. března 2011, 07:38 - Renata Lichtenegerová
31. března 2011, 07:38

Místo razantního zrušení snížené sazby DPH u nových bytů vláda přistoupila k jeho postupnému nárůstu. Podle developerů je to dobrá zpráva. Ceny nového bydlení sice porostou i tak, podle odborníků ale pomaleji.

Foto: Velux

Místo původně plánovaného sjednocení DPH na 20 procent již od října letošního roku zvolila nakonec vládní koalice cestu postupného sbližování obou daňových sazeb. Příští rok tedy zůstane základní sazba daně na 20 procentech a snížená, do níž spadá i většina nových bytů, bude činit 14 procent. Doposud to bylo 10 procent. Od 1. ledna 2013 se všechny sazby bez výjimek sjednotí na 17,5 procenta.

Tuzemští stavitelé bytů toto postupné sbližování vítají. „I když stále platí, že zvyšování spodní sazby DPH zhorší dostupnost vlastního bydlení pro většinu českých domácností, alespoň nebudou dopady tak drastické jako v případě, kdy by došlo ke skokovému nárůstu o 10 procentních bodů. Navíc se daň nemění v průběhu fiskálního roku, což by mohlo být pro řadu především drobných živnostníků a malých firem likvidační,“ konstatuje generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Byty a domy ve snížené sazbě

Snížená desetiprocentní sazba DPH se nyní vztahuje na takzvané sociální bydlení. Do této kategorie spadají byty s plochou do 120 metrů čtverečních a rodinné domy do 350 metrů čtverečních. Většina novostaveb na trhu patří právě do této kategorie. U obchodů se staršími byty se neplatí DPH, ale daň z převodu nemovitostí.

Porovnání s Evropou

Celkem 12 států evropské sedmadvacítky stále uplatňuje na nové byty splňující definici sociálního bydlení sníženou nebo žádnou sazbu DPH. Nižší sazbu, než je současná desetiprocentní uplatňovaná v České republice, má pak celkem osm států Evropské unie, a to Belgie, Francie, Itálie, Lucembursko, Polsko, Rumunsko, Slovinsko a Španělsko. Sazby DPH na sociální bydlení se zde pohybují v intervalu 3 až 8,5 procenta. Zajímavé jsou především země s takzvanou super-sníženou sazbou, která je nižší než 5 procent. Patří sem například Lucembursko, Itálie či Španělsko. Ve Francii zaplatí kupující nového bytu DPH pouhých 5,5 procenta, v Rumunsku 5 procent, v Belgii 6 procent a například v blízkém Polsku 8 procent. Pouze v Lucembursku přitom uplatnění snížené daně podléhá podmínce, že musí jít o pořízení nemovitosti k trvalému bydlení. Ještě dále ale zašli na Maltě a v Portugalsku, kde je sociální bydlení od DPH úplně osvobozeno jakožto výjimka. Výčet zemí se sníženou sazbou na bydlení ještě doplňuje Irsko, tam je ale snížená sazba rovna 13,5 procenta.

Pramen: http://ec.europa.eu

Už to tu bylo

Když ještě platil návrh na letošní sjednocení sazeb DPH na 20 procent, developeři předpokládali, že lidé budou chtít stihnout nákup bytů ještě před změnou. Situace by mohla být podobná jako před rokem 2008. „Avizované jednání evropské komise o ukončení výjimky snížené sazby DPH na bydlení k 1. 1. 2008 byly tehdy hlavní příčinou vysokého zájmu kupujících, který postupně navyšoval prodejní ceny. Přes varování expertů před cenovou bublinou ceny bytů prudce stoupaly,“ vzpomíná obchodní ředitel realitní kanceláře Lexxus Peter Višňovský s tím, že stavební kapacity tehdy nestíhaly pokrývat urychleně zahajované projekty, a zvyšovaly se tak i stavební náklady.

Dosud nevídané tempo růstu cen bytů, které se výrazně dlouhodobě odchylovalo od nárůstu příjmů obyvatel, spělo jednoznačně k realitní krizi. Ta by, nezávisle na světových událostech, dříve nebo později v Česku propukla. „Mezinárodní ekonomická krize tento proces jen urychlila a způsobila ještě hlubší a delší propad poptávky a s tím s velkou setrvačností budovaný převis nabídky,“ říká Višňovský.

Chybí prostor pro slevy

Byty podle stavitelů zdraží i přes slabší zvýšení daně. „Ceny bytů se budou v každém případě zvyšovat. Bude záležet na každém developerovi, zda do cen promítne celé navýšení, nebo o jedno či dvě procenta sníží svou marži,“ říká Evžen Korec. Podle obchodního ředitele developerské společnosti Central Group Jiřího Vajnera bude udržení cen závislé na konkrétním projektu. V některých případech prý developeři prostor pro snižování cen nemají. Podobně to vidí i ředitelka prodeje ze Skansky Naděžda Ptáčková. „Věřím, že bude snaha u některých méně konkurenceschopných projektů ceny udržet, u zdravých projektů se ceny pravděpodobně zvýší i o celou změnu,“ konstatuje.

Poptávka po bytech bude podle developerů v letech 2012 a 2013 přibližně na loňské úrovni. Původně očekávali její razantní nárůst. „Předpokládáme, že postupné sbližování sazeb DPH způsobí menší nárůst poptávky po bytech v roce 2011 v porovnání s tím, co jsme očekávali a plánovali, pokud by byla sazba navýšena o 10 procentních bodů v září 2011,“ říká finanční ředitel společnosti Finep Štěpán Havlas. Podle Korce je možné v první polovině roku 2012 očekávat dokonce mírný pokles poptávky, ve druhém pololetí příštího roku, tedy před sjednocením sazeb DPH, prý prodeje bytů znovu porostou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít