Lord Mandelson opět na pranýři

23. října 2008, 13:28 - Mgr. Pavel Pokorný
23. října 2008, 13:28

Politik musí pár dní po návratu do vlády odpovídat na nepříjemné otázky...

Celý podtitul: Politik musí několik dní po návratu do vlády odpovídat na nepříjemné otázky ohledně svých vazeb na ruského oligarchu Olega Děripasku

Novopečený lord a čerstvý ministr obchodu a podnikání Peter Mandelson změnil dějiny britské politiky tím, že se po dvou skandálech a nucených odchodech z kabinetu dokázal vrátit. Silný, sebevědomý, ale zdaleka ne nedotknutelný, jak se brzy ukázalo. Nyní by mohl Mandelson kvůli údajnému střetu zájmů z časů, kdy býval eurokomisařem, překonat další rekord. Hrozí mu totiž, že ministerskou funkci opustí už po několika týdnech, pokud nevyjasní své kontakty s ruským miliardářem Olegem Děripaskou.

Návštěva Děripaskovy jachty

Pouhý týden poté, co na počátku října kontroverzního politika překvapivě povolal do svého kabinetu premiér Gordon Brown, se v britském tisku objevila informace, že byl Mandelson v srpnu – ještě jako eurokomisař pro obchod– hostem na Děripaskově jachtě kotvící u řeckého ostrova Korfu. Souvislost s údajným Mandelsonovým vlivem na úroveň cel EU na dovoz hliníku, který je hlavním zdrojem Děripaskova bohatství, se nabízí. Evropská unie snížila tato cla v lednu 2006 a znovu v květnu 2008, což ušetří Děripaskově společnosti RusAl, největšímu hliníkárenskému podniku na světě, při současných cenách zhruba 117 milionů liber ročně.
Mandelson jakékoli náznaky, že by cokoli ovlivňoval ve prospěch ruského miliardáře, popřel a připomněl, že výši cel musejí schválit členské země (nicméně na návrh Evropské komise). Na palubě miliardářovy luxusní jachty Queen K prý spolu s dalšími hosty přespal proto, že ve vile na pobřeží, kde byl hostem u svého známého Nathaniela Rotschilda, už bylo plno. Dle ministrova bývalého bruselského mluvčího Petera Powera eurokomisař přijel na Korfu proto, aby se zúčastnil narozeninové party Elisabeth Murdochové, dcery mocného vlastníka médií Ruperta Murdocha. „Nevidí důvod, proč by měl být spojován s Děripaskou více než s kýmkoli ze stovek dalších hostů,“ uvedl v tiskovém prohlášení Power.

JAK TO VLASTNĚ BYLO?

Aféra těmito vysvětleními samozřejmě neutichla. Naopak brzy nabrala další obrátky. V polovině října se z médií přesunula i do parlamentních lavic, když vyšlo najevo, že se Mandelson s hliníkovým magnátem setkali již dříve, a to nejméně dvakrát v Moskvě. Poslanci žádají vysvětlení podezřelých styků člena kabinetu. Děripaska pro ně je nejen nejbohatší Rus (jeho majetek se odhaduje na jedenáct miliard liber) s úzkými vazbami na Kreml, ale také osoba vyšetřovaná jak ve Velké Británii, tak v USA kvůli praní špinavých peněz. Do Spojených států amerických má dokonce zakázán vstup údajně kvůli vazbám na organizovaný zločin v Rusku. Schůzky Mandelsona s Děripaskou vyzradil na svém internetovém blogu ministrův bývalý poradce– nyní žijící v Moskvě– Benjamin Wegg-Prosser. Prý v dobré víře. Aby ukázal, že jako eurokomisař pro obchod se Mandelson prostě musel s “kapitány průmyslu” stýkat - to ostatně tvrdí i jeho obránci z bruselské byrokratické mašinerie.
“Poprvé jsem je potkal, když Mandelson večeřel s Děripaskou, Germanem Grefem (tehdejší ruský ministr hospodářství) a finančníkem Natem Rothschildem u vedlejšího stolu v Kafé Puškin,” popsal setkání z ledna 2005 Wegg-Prosser. Druhá schůzka-večeře se dle něho uskutečnila během jedné ze služebních cest Mandelsona do Moskvy, ale o hliníku a clech prý vůbec nebyla řeč. “Peter Mandelson se snaží budit zdání, že jeho kontakty s Děripaskou byly minimální a pomíjivé. Čím víc se však o celé věci dozvídáme, tím více je zřejmé, že realita je jiná,” prohlásil poslanec za liberální demokraty Norman Baker. A dodal: “Měl by zveřejnit celý svůj diář za posledních dvanáct měsíců, abychom přesně viděli, s kým se setkal a proč.” Poslanec konzervativců v Evropském parlamentu Syed Kamall již vznesl dotaz na Evropskou komisi, jestli vazba mezi Mandelsonem a Děripaskou nepředstavuje potenciální konflikt zájmů. “Ministr musí vyvrátit sebemenší podezření, ale zatím to neudělal,” domnívá se Kamall.

NEJEN NEOPATRNÝ LORD

Lišák Děripaska ví, že nejlepší je mít byznys “pořešený” z více stran, a proto v sítích jeho pohostinnosti neuvízl jen neopatrný labouristický lord. Jak vyšlo minulý týden najevo, s Děripaskou sjednával finanční dar Konzervativní straně stínový ministr financí George Osborne.
Britské Timesy otiskly dopis od Nathaniela Rotschilda (mimo jiné Děripaskův poradce a také Mandelsonův velmi dobrý známý), podle něhož ho navštívil na Korfu také George Osborne s Andrewem Feldmanem, šéfem sekretariátu Konzervativní strany. Všichni se pak přesunuli na Děripaskovu jachtu, kde Feldman vyzval ruského boháče, aby dal konzervativcům dar 50 tisíc liber.
Vzhledem k tomu, že cizinec nemůže finančně přispívat britským politickým stranám, Feldman zvažoval možnost, že by Děripaska peníze věnoval prostřednictvím jedné ze svých londýnských společností, uvedl Rotschild. Děripaska nakonec žádné peníze konzervativcům nedaroval a Osborne popřel, že by Děripasku o jakýkoli finanční dar žádal. Nechtěl ale vyloučit, že by se o žádných příspěvcích nejednalo. Připustil rovněž, že byl dvakrát na Děripaskově jachtě. Oznámil také, že vydá chronologii svých setkání s Děripaskou, a vyzval Mandelsona, aby udělal to samé.
Jak vidno, politických přehmatů se nedopouští jen ostře sledovaný navrátilec do britské vlády. A Děripaska? Ten se k podobným aférkám nevyjadřuje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít