Londýnský Poplar: dva světy rozdělené tratí

29. září 2014, 08:47 - Zdeněk Pečený, Londýn
29. září 2014, 08:47

Po příjezdu do stanice Poplar londýnské nadzemky DLR se člověk octne na rozhraní světů. Při cestě jižním směrem dorazí mezi mrakodrapy, do finančního centra Canary Wharf, kde sídlí globální vedení banky HSBC, další kancelářské věže okupují zaměstnanci Bank of America, Barclays či Credit Suisse. Pokud se vydá na sever, octne se ve zcela jiné realitě.

Komplex sociálního bydlení Will Crooks se před nedávnem proslavil v médiích, když nad jeho branami zavlála černá vlajka s bílým arabským textem, podobná té, kterou používá džihádistická organizace Islámský stát.

Popravy britského humanitárního pracovníka Davida Hainese a amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa provedené maskovaným džihádistou s britským přízvukem spustily ve Velké Británii vlnu zděšení. V zemi vyvstala otázka, co se zvrtlo, že se britské ostrovy staly exportérem extremistů na Blízký východ. Premiér David Cameron nyní musí obden prohlašovat, že britská vláda zvýší úsilí v mírnění radikalizace tamních muslimů.

„Základy problému jsou dlouhodobé, a dokud tam nějaký konflikt bude, budou mít kam jít,“ řekl televizi BBC Raffaello Pantuchi, expert na terorismus z institutu Royal United Services. „Takže v dohledné době žádný nedostatek natěšených bojovníků nehrozí.“ Britové se ještě více obávají návratu islamistů do Spojeného království. Jak řekli deníku E15 letos v únoru evropští diplomaté v Turecku, které radikálům slouží jako tranzitní země na cestě do Sýrie: „Více než to, co budou dělat tam, nás děsí to, co budou tito extremisté dělat po svém návratu do Evropy.“

Móda podle víry

Na ostrovech existuje řada míst, která jsou pro radikalizaci mladých a ve Velké Británii narozených a nespokojených muslimů jako stvořená. Jedním z nich je právě Poplar. Podle sčítání obyvatel z roku 2011 byla čtvrť Tower Hamlets, na jejímž území se nachází jak Poplar, tak Canary Wharf, jediným z 32 londýnských okresů, kde se více obyvatel považuje za muslimy než za křesťany. Zmíněný komplex Will Crooks, soubor pětipodlažních budov, je typickým příkladem místní architektury. Většina obyvatel se hlásí k bangladéšskému původu včetně starosty obvodu Lutfura Rahmana. To dokládá i nápis na místním dětském centru, který je v angličtině a bangladéštině.

Na rozhraní světů. Doleva za velkými penězi, doprava na kurz bangladéštiny

Statistiky z posledního sčítání lidu nejsou pro Poplar nejpřesnější, protože celá městská část Tower Hamlets s více než 272 tisíci obyvateli zahrnuje i zmíněnou finanční čtvrť Canary Wharf a přilehlý Limehouse, který je oblíbenou rezidencí bankéřů. Přesto 44 procent obyvatel tohoto londýnského obvodu se nenarodilo ve Velké Británii, v pětině domácností se nemluví anglicky, 57 procent spadá do kategorie „neběloch“ a o podporu v nezaměstnanosti žádá dvakrát více obyvatel, než je britský průměr. Necelého půl kilometru odsud, na Canary Wharf, se dá nakoupit jakýkoli luxus. Od manžetových knoflíčků za 360 liber (asi 13 tisíc korun), přes drahé obleky na míru až po vozy BMW či Porsche. To v Poplaru diktuje módu víra. Drtivá většina žen nosí hidžáb, ty zbývající pak nikáb, tedy závoj zahalující vše krom očí.

Raději bankéřem

První páteční zářijové odpoledne je tím jediným, co na Will Crooks visí, čerstvě vyprané prádlo, zatímco si malý chlapec kope na nádvoří míčem o zeď. Žádné vlajky připomínající prapor Islámského státu. Jinde ve čtvrti vlajky visí, ale jiné. Ty národní anglické s červeným křížem svatého Jiří, které mají symbolizovat podporu buď anglickému fotbalovému mužstvu, nebo některé z rasistických organizací, které na muslimy útočí.

Čtyřicátník Abdel Šaríf postávající před centrální mešitou v Poplaru vyvrací spojení mezi islámem a vraždami unesených občanů západních zemí v Sýrii či vraždou britského vojáka Lee Rigbyho, kterého loni v květnu ubodali dva konvertité k islámu nedaleko kasáren v jihovýchodním Londýně. Michael Adebolajo byl za vraždu odsouzen k doživotí a jeho komplic Michael Adebowale dostal 45 let. Adebolajo během soudu uvedl, že se považuje za bratra al-Káidy a nelituje toho, že poslechl Alláhovo přání. „Takovéto činy se nezakládají na hluboké znalosti islámské víry,“ říká Šafír. Podle policie si vrazi krátce před činem objednali výtisk knihy „Korán pro hlupáky“. „Tohle není islám, my takovéto činy neakceptujeme. Tito lidé to v hlavě nemají v pořádku,“ dodává Šaríf.

Skupina mladých můžu indickopákistánského vzezření se v pátek odpoledne baví na poplarské High Street pod bedlivým dohledem bělošského policisty. Většina z nich se ale se smíchem odmítá bavit o Sýrii a radikálním islámu. Jejich hlavní starostí je dostat se na místní školu, která nabízí obory zahrnující péči o děti či stříhání dámských vlasů a několik programů pro studenty, jejichž hlavním jazykem není angličtina.

Osmnáctiletý Anoop čeká v parku, až se bude moci zapsat na studium obchodu. Ptám se, zda mu přijde pochopitelné, proč jeho vrstevníci mají potřebu odejít válčit do Sýrie. „Ne,“ odpovídá stručně a zahledí se na nedaleký mrakodrap s nápisem HSBC. „Já chci být bankéřem.“


Čtěte také:

FBI identifikovala extremistu z IS, který sťal dvojici Američanů

Foleyho vrah je britský občan, v Sýrii vede teroristickou buňku Brouci

Islamisté sťali Brita Hainese. Vraždy budou potrestány, reaguje Západ

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít