Londýnský e-penzista

29. února 2008, 12:38 - (red)
29. února 2008, 12:38

Kapitola CXVII

Northern Rock a IPB * Giga pro každého * Ježek se mýlí * Nebát se a nekrást!

Northern Rock a IPB

Britská vláda po pětiměsíčním marném hledání soukromého investora, který by zachránil hypoteční banku Northern Rock, tento finanční ústav znárodnila. Ti Angličané jsou opravdu staromódní břídilové! Jejich politici už asi zapomněli dělat byznys. Jó, kdyby měli za ministra financí takového experta, jakým je Pavel Mertlík, pak by záchrana banky Northern Rock netrvala tak dlouho.
Premiér Gordon Brown si měl vzít příklad z Česka, kde vládní úředníci strašně rádi experimentují se státními penězi. Naši vládní politici pro krachující Investiční a Poštovní banku našli soukromého investora přes noc a prodali ji za korunu.

Giga pro každého

Oldřich Bajer, který společně s Ondřejem Tomkem v roce 1999 založil portál centrum.cz, a loni jej prodali investiční skupině Warburg Pincus za 2,5 až tři miliardy korun, se stěhuje do Londýna. V anglické metropoli si chce především odpočinout, věnovat se rodině a porozhlédnout se po novém byznysu, kterému se začne věnovat. „Na několik let mám podepsanou konkurenční doložku o zákazu podnikání v internetovém oboru, takže mám dostatek času na přemýšlení,“ říká Bajer, jemuž je teprve 32 let.
Nedávno uspořádal pod krycím názvem „Olda Offline“ rozloučení s již bývalými obchodními partnery, na kterém mu týdeník EURO předal kopii Bajerova rozhovoru z prosince 2004. Titulek tehdejšího interview zněl „Giga pro každého“. Jak prozíravé, řekl by si dnes čtenář. Každý ze společníků portálu totiž z prodeje inkasoval přibližně miliardu korun. Nutno podotknout, že před tři a čtvrt rokem Bajer nepředpovídal korunovou hodnotu svého exitu, ale hovořil o tom, že brzy bude mít každá e-mailová schránka na Centru velikost jednoho gigabajtu.

Ježek se mýlí

Národní knihovna na svých internetových stránkách publikovala stanovisko Mezinárodní unie architektů (UIA), podle kterého tato organizace akceptuje výsledky mezinárodní architektonické soutěže na stavbu nové budovy Národní knihovny na Letné. Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek má za to, že toto stanovisko UIA vyvrací pochybnosti o regulérnosti soutěže.
Renomovaní právníci, se kterými týdeník EURO o tomto problému hovořil, ale tvrdí, že Ježek se mýlí. Podstata problému totiž spočívá v nedodržení českého zákona o zadávání veřejných zakázek. UIA je francouzská nevládní organizace, jakýsi ekvivalent českého zájmového sdružení právnických osob, tedy ve své podstatě soukromá právnická osoba, která nemá nic společného s mezinárodní organizací dle mezinárodního veřejného práva. Jí vydaná pravidla tedy nemohou nahradit pravidla stanovená zákonem. Ani nelze jejím stanoviskem, které nemá žádnou právní váhu ani význam, omlouvat případná porušování platných českých předpisů, jež navíc mají oporu v evropské směrnici. Na tom nemůže nic změnit ani stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který pouze z formálně-procesních důvodů odmítl svoji kompetenci, aniž by se zabýval věcnou stránkou celé záležitosti.
Lze tedy shrnout, že pravidla soukromé organizace, jakou je UIA, nemohou stát nad zákonem a omlouvat jeho porušování. Mohl by to vědět i pan ředitel Ježek.

Nebát se a nekrást!

Policie dostala rozkazem nikoli „Pomáhat a chránit“, ale nalepit si toto heslo na auta, aby si policisté osvěžili paměť pokaždé, když do nich nastupují či vystupují. Není divu, že se s reakcemi na tuto stupiditu roztrhl pytel. Leckdo popustil fantazii na špacír v Ivanem Langerem naznačeném směru, takže se zjistilo, že třeba hasiči by mohli mít na svých autech „Zachraňovat a hasit“, pekařům by zase mohlo pomoci heslo „Péci a neuždibovat“ a doktorům „Zkasírovat a neublížit“. Trhovci by mohli své krédo zase substancializovat: „Kvalita a daně“. Není bezdůvodné tušení, že co do kreativity a údernosti vychází tento Langerem oživený duch předpotopna na tradici rudých koutků. Možná ji ve svých souvislostech ještě předčí: Modrostrana chce nechat přelakovat policejní vozy na modro. Něco podobného si před šedesáti lety nedovolili ani komunisté - přestříkat policejní vozy na červeno. Jak z této šlamastyky ven? Snad by měli politici nafasovat samolepky, aby si nejen připomněli, co od nich lidé čekají, ale začali by se i podle toho chovat. A na těch samolepkách by bylo něco velmi neideologického a strašně nedostatkového, navazujícího na havlíčkovsko-masarykovskou tradici: Nebát se a nekrást!

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít