Londýn opět zlatý

10. října 2007, 17:39 - Kateřina Menzelová
10. října 2007, 17:39

European Cities Monitor

Praha patří mezi dvacet nejoblíbenějších evropských měst z hlediska podnikání. České metropoli náleží v žebříčku European Cities Monitor čtrnáctá příčka, přičemž v regionu střední Evropy předstihla i Varšavu. Budapešť se do první dvacítky nevešla. Prvenství opět obhájil Londýn, druhé místo patří Paříži a pomyslný bronz Frankfurtu nad Mohanem. Studii zveřejnila mezinárodní realitní společnost Cushman & Wakefield (C&W).
Žebříček hodnotí města dle jejich schopnosti přilákat zahraniční firmy a je vystavěn na dotazování manažerů, kteří ve svých firmách zodpovídají za expanzi na zahraniční trhy. Šetření provádí nezávislá agentura Taylor Nelson Sofres - a to každoročně již od roku 1990.
„Praha se stabilizovala v první patnáctce. Od roku 2004 si držela třináctou příčku, letos poklesla o jedno místo. S ohledem na prestiž měst, jež se umístila před námi, považujeme toto umístění stále za velký úspěch. V regionu střední a východní Evropy jasně vedeme. Budapešť, Bukurešť, Moskva či Bratislava se do první dvacítky vůbec neprobojovaly a Varšava obsadila devatenácté místo,“ říká Anco Fourie, vedoucí oddělení výzkumu trhu v pražské kanceláři C&W.
„Praha je velmi dobře hodnocena, co se týče vládních pobídek a ceny za pracovní sílu. Proti loňsku si polepšila též ve znalosti cizích řečí. Zájem o Prahu roste, v příštích pěti letech k nám plánuje vstoupit asi 45 světových firem. Před dvěma lety tento úmysl uvedlo jen 34 společnsotí,“ říká Andrew Thompson, partner a vedoucí kancelářského týmu C&W v Česku a na Slovensku. Za nejdůležitější faktor při rozhodování o umístění investice považují firmy dostatek kvalifikované síly. Dále je to přístup na trhy a kvalita telekomunikací, následují dopravní spojení a cena práce.

Tabulka:
Praha o příčku níž Nejatraktivnější evropská města pro podnikání - 2007
2007 2006 Město
1 1 Londýn
2 2 Paříž
3 3 Frankfurt
4 4 Barcelona
5 6 Amsterdam
6 5 Brusel
7 7 Madrid
8 8 Berlín
9 9 Mnichov
10 12 Miláno
11 11 Dublin
12 20 Ženeva
13 10 Curych
14 13 Praha
15 15 Lisabon 16 14 Düsseldorf
17 24 Lyon
18 21 Manchester
19 18 Varšava
20 16 Hamburg
Pramen: Cushman & Wakefield

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít