Logistická centra začínají přebývat

13. února 2008, 15:44 - Tereza Regnerová
13. února 2008, 15:44

Nájemci dávají přednost inovacím, které snižují náklady, tvrdí šéf AFI Europe

Izraelská společnost AFI Europe nedávno koupila v pražském Karlíně pozemek za 9,4 milionu eur. Do dvou let a půl roku by měl v tamní Pernerově ulici vzniknout nový projekt vycházející z řady rezidenčních domů Tulipa. Celková investice se odhaduje na 61 milionů eur, tedy více než 1,5 miliardy korun. Firma, která je známá především díky nákupnímu centru Palác Flóra, postupně rozšířila aktivity do všech částí developerského sektoru. V českém portfoliu má například rezidenční projekt Korunní Dvůr, připravuje logistické centrum D8 European Park a nákupní centrum Palác Pardubice. O dalších plánech firmy hovořil týdeník EURO s ředitelem AFI Europe Davidem Halfim.

EURO: Můžete přiblížit vaše záměry s pozemkem v pražském Karlíně? HALFI: Karlín je velice zajímavá lokalita, která aspiruje na to být opět oblíbenou rezidenční čtvrtí, jak tomu bylo v 19. století. Má skvělou dostupnost, a zároveň nabízí zeleň a klid. Náš projekt bude součástí rezidenčních projektů Tulipa a ponese jméno Tulipa Karlín. Plánujeme zde vystavět 340 bytů. V rámci projektu by měl být prostor i pro doplňkové služby. Pro projekt jsme vybrali architektonické studio Jiran – Kohout, které momentálně pracuje na projednávání architektonického konceptu. Dokončení odhadujeme v horizontu dvou a půl roku. EURO: Dáváte přednost spolupráci s místními, nebo zahraničními architektonickými studii? HALFI: Základní architektonické trendy přejímáme ze zahraničí, ale s ohledem na lokální poměry. Naše společnost využívá i služeb místních architektonických studií, která lépe znají místní poměry a dokážou projekt citlivěji začlenit do okolního prostředí. EURO: V České republice jste deset let. Jak se za tu dobu změnil zdejší development? HALFI: Nastal velký posun, co se týče životní úrovně obecně. Stále zde však existuje prostor pro rozvoj. Například v rezidenčním bydlení, kde velká část populace pořád žije v zastaralých panelákových domech z období komunismu, je velký potenciál pro zlepšení situace. Existuje samozřejmě rozdíl mezi Prahou a ostatními místy v České republice. Hlavní město má vyšší kupní sílu v porovnání například se severozápadem Čech či severní Moravou. Česká republika stále láká zahraniční investory, kteří vyžadují kvalitní kancelářské prostory. Domnívám se, že Praha tuto poptávku postupně naplňuje. To samé lze říci o maloobchodu a kvalitních nákupních centrech. Ta jsou budována v regionálních městech, kde je po nich velká poptávka. V oblasti logistiky Česká republika maximálně těží ze své výhodné polohy v centru Evropy. Existuje již však velké množství logistických center. Nájemci dávají přednost inovacím, které jim z dlouhodobého hlediska snižují náklady. Důraz je kladen rovněž na ekologii.

EURO: V čem se liší izraelský development od českého? HALFI: V Izraeli existují specifické trendy v rezidenčním bydlení, které souvisejí s podnebím a strukturou společnosti. Samozřejmou součástí vybavení je klimatizace. Také terasy a vstupní lobby s ostrahou jsou časté. V současné době jsou nejvíce preferovanou velikostí bytové jednotky 4+kk, které nedávno vystřídaly doposud nejčastější 3+kk. Proti České republice vyžadují Izraelci větší bytové jednotky. Průměrná izraelská rodina zejména díky početným ortodoxním a arabským rodinám je s dvěma až třemi dětmi v průměru podstatně větší než u nás. Také soutěživost mezi jednotlivými developery je v Izraeli vysoká a její intenzita se odráží na vysokém standardu nových bytových projektů. Velkým trendem jsou multifunkční projekty založené na myšlence město ve městě. Jde o nové rezidenční komplexy s vlastní občanskou vybaveností. Tento koncept chceme aplikovat v chystaném rezidenčním projektu Tulipa City v Praze 9, který vyroste na místě původních bleších trhů v těsné blízkosti stanice metra Vysočanská.

EURO: Jaké další nejbližší projekty chystáte v Česku? HALFI: V tomto roce dokončíme holešovický projekt Classic 7 Business Part, první fázi rezidenčního projektu Tulipa Rokytka a budeme otvírat nákupní centrum Palác Pardubice. Paralelně pracujeme na nových projektech, jako jsou Tulipa Vokovice, Tulipa Modřanská rokle či druhá fáze logistického D8 European Park. Velká očekávání směřují rovněž k našemu dosud největšímu projektu Tulipa City v pražských Vysočanech. EURO: AFI působí i v dalších evropských státech. Kde vidíte růstový potenciál? Chystáte expanzi? HALFI: Naše společnost kromě Izraele působí ve střední a východní Evropě. Velký potenciál vidím zejména v nových členských zemích EU, a sice v Bulharsku a Rumunsku. V těchto zemích již působíme a počítáme s rozšířením našich aktivit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít