Lodě: příležitosti k podnikání i r ekreaci

14. července 2003, 00:00 - Tomáš Vladislav Novák, publicista revue@wo.cz
14. července 2003, 00:00

Postavit si vlastní plachetnici již není záležitostí pro kutilyZa dob totality se hledělo na majitele plachetních lodí trochu skrz prsty. Byl to přece jen sport, který byl výjimečný - jak už sám o sobě, tak hlavně finančně. Časy se ale diametrálně změnily.

Postavit si vlastní plachetnici již není záležitostí pro kutily

Za dob totality se hledělo na majitele plachetních lodí trochu skrz prsty. Byl to přece jen sport, který byl výjimečný - jak už sám o sobě, tak hlavně finančně. Časy se ale diametrálně změnily.

V dnešní době můžete jakékoli lodě nejen vlastnit pro svoji rekreaci, ale také kolem nich podnikat. Jednak je lze přímo používat k výdělečné činnosti, jednak jim poskytovat servis a starat se o ně, aby jezdily. Pole je v tomto směru značně neorané, přílišný přetlak konkurence není cítit. Postavit si vlastní loď, vlastní plachetnici, to už není záležitostí pro kutily (i když tu a tam se ještě takový najde). Dřív byl problém sehnat kus nerezu, mosazné vruty nebo jenom obyčejný epoxid. V současnosti je spíš problém vyznat se v množství nabízeného příslušenství či materiálu. Stačí mít dost peněz. Protože ani dnes to není zábava z nejlacinějších. Ale máte-li půl milionu, lépe milion, můžete si objednat skoro cokoli. Typ lodě nebo stavbu podle vlastních plánů, z materiálu, jaký si vyberete. Doba dřevěných plachetnic je dávno pryč. Dnes se staví z plechu (odvážlivci i z betonu), ale hlavně z laminátu. A plachetnice už nemá jen jednu či dvě kajuty - přibývají salony vybavené stereoaparaturami, koupelny se sprchou, zabudované chemické záchody, nepostradatelnou součástí je kuchyně vybavená ledničkou i pečící troubou. Přibývají také ti, kteří kromě toho, že mají vlastní dokonalou loď, se živí poskytováním služeb ostatním majitelům plachetnic. Protože málokdo už dnes chce (nebo má čas) obětovat své rekreaci tolik sil jako v minulosti. Množí se ti, kdo chtějí na jaře nastoupit na bezvadně připravenou loď, strávit na ní dovolenou a pak ji zase na zimu svěřit odborníkům. Jsou i tací, kteří už vlastní loď ani nechtějí. Stačí jim vypůjčit si ji na těch pár dní volna, které se jim podařilo vyšetřit, a dál se o ni nestarat. Nabídka na trhu je v tomto směru velmi široká - od pronájmu na domácích vodách až po lodě na moři či oceánu, od možnosti pronájmu na kratší dobu po nájem na celou sezonu, a samozřejmě výběr z široké škály typů lodí. A pak jsou ještě jiní, kterým malá jachta nestačí. Chtějí mít velkou motorovou loď a vozit s ní buď cestující nebo zboží. Jak se jim ale daří? A uživí je to?

ILUSTRAČNÍ FOTO: AUTOR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít