Lodě: příležitosti k podnikání i r ekreaci

14. července 2003, 00:00 - Tomáš Vladislav Novák, publicista revue@wo.cz
14. července 2003, 00:00

Postavit si vlastní plachetnici již není záležitostí pro kutilyZa dob totality se hledělo na majitele plachetních lodí trochu skrz prsty. Byl to přece jen sport, který byl výjimečný - jak už sám o sobě, tak hlavně finančně. Časy se ale diametrálně změnily.

Postavit si vlastní plachetnici již není záležitostí pro kutily

Za dob totality se hledělo na majitele plachetních lodí trochu skrz prsty. Byl to přece jen sport, který byl výjimečný - jak už sám o sobě, tak hlavně finančně. Časy se ale diametrálně změnily.

V dnešní době můžete jakékoli lodě nejen vlastnit pro svoji rekreaci, ale také kolem nich podnikat. Jednak je lze přímo používat k výdělečné činnosti, jednak jim poskytovat servis a starat se o ně, aby jezdily. Pole je v tomto směru značně neorané, přílišný přetlak konkurence není cítit. Postavit si vlastní loď, vlastní plachetnici, to už není záležitostí pro kutily (i když tu a tam se ještě takový najde). Dřív byl problém sehnat kus nerezu, mosazné vruty nebo jenom obyčejný epoxid. V současnosti je spíš problém vyznat se v množství nabízeného příslušenství či materiálu. Stačí mít dost peněz. Protože ani dnes to není zábava z nejlacinějších. Ale máte-li půl milionu, lépe milion, můžete si objednat skoro cokoli. Typ lodě nebo stavbu podle vlastních plánů, z materiálu, jaký si vyberete. Doba dřevěných plachetnic je dávno pryč. Dnes se staví z plechu (odvážlivci i z betonu), ale hlavně z laminátu. A plachetnice už nemá jen jednu či dvě kajuty - přibývají salony vybavené stereoaparaturami, koupelny se sprchou, zabudované chemické záchody, nepostradatelnou součástí je kuchyně vybavená ledničkou i pečící troubou. Přibývají také ti, kteří kromě toho, že mají vlastní dokonalou loď, se živí poskytováním služeb ostatním majitelům plachetnic. Protože málokdo už dnes chce (nebo má čas) obětovat své rekreaci tolik sil jako v minulosti. Množí se ti, kdo chtějí na jaře nastoupit na bezvadně připravenou loď, strávit na ní dovolenou a pak ji zase na zimu svěřit odborníkům. Jsou i tací, kteří už vlastní loď ani nechtějí. Stačí jim vypůjčit si ji na těch pár dní volna, které se jim podařilo vyšetřit, a dál se o ni nestarat. Nabídka na trhu je v tomto směru velmi široká - od pronájmu na domácích vodách až po lodě na moři či oceánu, od možnosti pronájmu na kratší dobu po nájem na celou sezonu, a samozřejmě výběr z široké škály typů lodí. A pak jsou ještě jiní, kterým malá jachta nestačí. Chtějí mít velkou motorovou loď a vozit s ní buď cestující nebo zboží. Jak se jim ale daří? A uživí je to?

ILUSTRAČNÍ FOTO: AUTOR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít