Lobby posiluje

23. července 2010, 13:12 - David Kasl
23. července 2010, 13:12

Zdanění hazardu

Vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se zavázala, že u provozovatelů loterií zavede jednotnou sazbu odvodů na veřejně prospěšné účely (VPÚ) ve výši 20 procent. Dle platného loterijního zákona odvádějí firmy podnikající v hazardu na VPÚ šest až dvacet procent dle výše rozdílu, který zbude z jejich celkových příjmů po odečtení vyplacených výher, správních a místních poplatků a nákladů na státní dozor. Dle Kamila Jankovského, ekonomického experta Věcí veřejných, jež měly jednotnou dvacetiprocentní sazbu ve svém volebním programu, „budou tyto odvody příjmem státu a ten je potom bude distribuovat sám“. Dosud mohou loterijní firmy samy rozhodovat, na jaké „dobro“ jejich peníze poputují.
Na první pohled bohulibý záměr, zvážíme-li odhad ministerstva financí, dle něhož by v případě jednotné dvacetiprocentní sazby loni přiteklo do kultury, sportu či neziskových organizací o 2,7 miliardy korun více – někteří provozovatelé totiž drobili své firmy do menších, aby odváděli VPÚ v nejnižší sazbě. „Sjednocení odvodů jsme prosazovali. V byznysu docházelo k atomizaci firem. Teď by měly platit stejné podmínky pro všechny,“ uvedl v Hospodářských novinách Marek Herman, předseda Asociace provozovatelů kurzových sázek (APKURS), která sdružuje pět největších hráčů na trhu (Sazka, Tipsport, Chance, SynotTip a Fortuna).
Jenže v úzké vazbě na procento odvodů na VPÚ jsou i správní poplatky, jež se u vybraných druhů loterií odvádějí ve výši deseti procent z hrubého příjmu, nejvýše však deset milionů korun. Z toho profitují právě největší hráči na hazardním trhu (EURO 13/2010). To zcela bezprecedentně vytváří nerovné podmínky. Zvažuje ministerstvo financí ve své snaze nastolit stejné podmínky pro všechny i zrušení těchto limitů? „V současné době považujeme za prioritu upravit pravomoce obcí při povolování a zpoplatnění hazardu na jejich území. Všechny další návrhy je v tuto chvíli předčasné komentovat, na dalších opatřeních v oblasti loterií se bude pracovat postupně,“ sdělil týdeníku EURO mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.
Jisté je, že zavedení jednotné výše odvodů na VPÚ vyšší regulaci hazardu, o kterou by mělo jít především, nepřinese. Trh se uzavře pro menší firmy a jejich podíl na trhu pohltí ti velcí. Ubude konkurence a lobbistická síla největších provozovatelů vzroste. Bude velmi zajímavé a poučné sledovat, jakým směrem se budou další změny loterijního zákona ubírat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít