Lobby posiluje

23. července 2010, 13:12 - David Kasl
23. července 2010, 13:12

Zdanění hazardu

Vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se zavázala, že u provozovatelů loterií zavede jednotnou sazbu odvodů na veřejně prospěšné účely (VPÚ) ve výši 20 procent. Dle platného loterijního zákona odvádějí firmy podnikající v hazardu na VPÚ šest až dvacet procent dle výše rozdílu, který zbude z jejich celkových příjmů po odečtení vyplacených výher, správních a místních poplatků a nákladů na státní dozor. Dle Kamila Jankovského, ekonomického experta Věcí veřejných, jež měly jednotnou dvacetiprocentní sazbu ve svém volebním programu, „budou tyto odvody příjmem státu a ten je potom bude distribuovat sám“. Dosud mohou loterijní firmy samy rozhodovat, na jaké „dobro“ jejich peníze poputují.
Na první pohled bohulibý záměr, zvážíme-li odhad ministerstva financí, dle něhož by v případě jednotné dvacetiprocentní sazby loni přiteklo do kultury, sportu či neziskových organizací o 2,7 miliardy korun více – někteří provozovatelé totiž drobili své firmy do menších, aby odváděli VPÚ v nejnižší sazbě. „Sjednocení odvodů jsme prosazovali. V byznysu docházelo k atomizaci firem. Teď by měly platit stejné podmínky pro všechny,“ uvedl v Hospodářských novinách Marek Herman, předseda Asociace provozovatelů kurzových sázek (APKURS), která sdružuje pět největších hráčů na trhu (Sazka, Tipsport, Chance, SynotTip a Fortuna).
Jenže v úzké vazbě na procento odvodů na VPÚ jsou i správní poplatky, jež se u vybraných druhů loterií odvádějí ve výši deseti procent z hrubého příjmu, nejvýše však deset milionů korun. Z toho profitují právě největší hráči na hazardním trhu (EURO 13/2010). To zcela bezprecedentně vytváří nerovné podmínky. Zvažuje ministerstvo financí ve své snaze nastolit stejné podmínky pro všechny i zrušení těchto limitů? „V současné době považujeme za prioritu upravit pravomoce obcí při povolování a zpoplatnění hazardu na jejich území. Všechny další návrhy je v tuto chvíli předčasné komentovat, na dalších opatřeních v oblasti loterií se bude pracovat postupně,“ sdělil týdeníku EURO mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.
Jisté je, že zavedení jednotné výše odvodů na VPÚ vyšší regulaci hazardu, o kterou by mělo jít především, nepřinese. Trh se uzavře pro menší firmy a jejich podíl na trhu pohltí ti velcí. Ubude konkurence a lobbistická síla největších provozovatelů vzroste. Bude velmi zajímavé a poučné sledovat, jakým směrem se budou další změny loterijního zákona ubírat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít