Lobbujeme

30. června 2009, 13:44 - Ivan Pilný
30. června 2009, 13:44

Je na čase začít bojovat s korupcí

Diskuse o omezení a regulaci lobbingu připomínají tak trochu podobné debaty o prostituci. Ne, určitě nechci obě činnosti srovnávat. Mají sice historickou paralelu – jsou staré jako lidstvo samo a stejně neodstranitelné – avšak morální aspekty jsou samozřejmě jiné. Tedy byly, až do té doby, než mezi lobbing a korupci někteří „lobbisté“ položili rovnítko.
Situace je už za hranicí únosnosti. I u amerických studentů, kterým občas přednáším, je korupce u nás tématem číslo jedna. Nový návrh zákona o lobbingu se pokouší o regulaci. Stanovuje práva a povinnosti lobbistů, zavádí transparentnost. Povinností jak lobbistů, tak lobbovaných je zveřejňovat seznamy kontaktů a podávat zprávy o schůzkách. Lobbing je definován jako živnost. Za nedodržení povinností jsou stanoveny sankce. Pomineme-li diskutabilní administrativu a kontrolu spojenou s ověřováním zpráv, má zákon další nedostatky. Definice lobbování je omezena na právní akty. Netýká se veřejných zakázek, dotačních řízení a zejména ne samosprávy. Ne že by zákony a jejich dopad nebyly důležité, ale většina korupčního jednání se odehrává právě v oblastech zákonem vynechaných. Tam se totiž točí okamžitě inkasovatelné skutečné peníze.
Zákon o lobbingu je určitě krok správným směrem. Lobbing je činnost nejen ospravedlnitelná a neodstranitelná, ale v demokratickém státě má plné právo na existenci. Shánět stoupence legislativních a jiných úprav je regulérní činností skupin podnikatelů, asociací, odborů, spolků i zájmových sdružení. To, že zákony mají své příznivce a odpůrce, je normální i tehdy, když jde o peníze. Bohužel při téměř úplné absenci etiky je nezbytné se alespoň pokusit o regulaci excesů. Projde-li zákon, těším se na první registrace lobbistů. Nedělám si iluze, že ze zákulisí vylezou skuteční manipulátoři, občas propíraní v mediích. Budou to spíše bílí koně. Nevím, jestli se dá souboj s korupcí vyhrát, ale určitě je načase začít bojovat. Pusťme trochu světla do tmavých zákoutí „politiky“!

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít