Lobbujeme

30. června 2009, 13:44 - Ivan Pilný
30. června 2009, 13:44

Je na čase začít bojovat s korupcí

Diskuse o omezení a regulaci lobbingu připomínají tak trochu podobné debaty o prostituci. Ne, určitě nechci obě činnosti srovnávat. Mají sice historickou paralelu – jsou staré jako lidstvo samo a stejně neodstranitelné – avšak morální aspekty jsou samozřejmě jiné. Tedy byly, až do té doby, než mezi lobbing a korupci někteří „lobbisté“ položili rovnítko.
Situace je už za hranicí únosnosti. I u amerických studentů, kterým občas přednáším, je korupce u nás tématem číslo jedna. Nový návrh zákona o lobbingu se pokouší o regulaci. Stanovuje práva a povinnosti lobbistů, zavádí transparentnost. Povinností jak lobbistů, tak lobbovaných je zveřejňovat seznamy kontaktů a podávat zprávy o schůzkách. Lobbing je definován jako živnost. Za nedodržení povinností jsou stanoveny sankce. Pomineme-li diskutabilní administrativu a kontrolu spojenou s ověřováním zpráv, má zákon další nedostatky. Definice lobbování je omezena na právní akty. Netýká se veřejných zakázek, dotačních řízení a zejména ne samosprávy. Ne že by zákony a jejich dopad nebyly důležité, ale většina korupčního jednání se odehrává právě v oblastech zákonem vynechaných. Tam se totiž točí okamžitě inkasovatelné skutečné peníze.
Zákon o lobbingu je určitě krok správným směrem. Lobbing je činnost nejen ospravedlnitelná a neodstranitelná, ale v demokratickém státě má plné právo na existenci. Shánět stoupence legislativních a jiných úprav je regulérní činností skupin podnikatelů, asociací, odborů, spolků i zájmových sdružení. To, že zákony mají své příznivce a odpůrce, je normální i tehdy, když jde o peníze. Bohužel při téměř úplné absenci etiky je nezbytné se alespoň pokusit o regulaci excesů. Projde-li zákon, těším se na první registrace lobbistů. Nedělám si iluze, že ze zákulisí vylezou skuteční manipulátoři, občas propíraní v mediích. Budou to spíše bílí koně. Nevím, jestli se dá souboj s korupcí vyhrát, ale určitě je načase začít bojovat. Pusťme trochu světla do tmavých zákoutí „politiky“!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít